ALIŞ : 5.3131 | SATIŞ : 5.3343 | ALIŞ : 4.7689 | SATIŞ : 4.8367
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Geçmişten Günümüze Gediz’ in Hikâyesi 14.10.2015
 
Başkan Çelik’ten Hak-İş ve Türk-İş’e ziyaret
 
Manisa’nın en büyük sorunlarından biri olan ve son günlerde sık karşılaştığımız Gediz Nehri’nin sanayi atıklarıyla kirletilmesine bir tepki de Gediz ‘de ÇakalAzmak Tımarı’ndatarım arazisi olan Cüneyt Amman’dan geldi. Amman, “Yetkililer üzerine düşeni yapsa belki de eskisi gibi sudan içip balıkları görebiliriz.” dedi.
Ege Bölgesi’ nin önemli akarsularından olan Gediz Nehri çevreden gelen sanayi atıklarıyla günbegün kirletilmeye devam ediyor. Nehrin Manisa’dan geçen kısmındaki kirlilik nedeniyle son günlerde yaşanan toplu balık ölümleri de yetkililerin harekete geçmesine yetmiyor. Aksine karşılaşılan ölümlerin olağan bir durum olduğu ve su azlığından kaynaklandığı yönünde açıklamalarla konu geçiştiriliyor.
Kirliliğin en önemli göstergelerinden biri de yıllar önce pek çok türünün yaşadığı nehirde bugün artık çok sınırlı alanda olan, çamur ve pis su balığı olan yayın balığı bulunuyor. Zaten nehrin suyunun rengi ve kokusu da durumu gözler önüne sermeye yetiyor.
 

KANALİZASYON HATTI OLDU

Nehir havzasının kirliliğinin engellenmesi ve nehrin korunması amacıyla  ‘Gediz’i Koruma Birliği’  kurulmuşsa da devlet tarafından gerekli yaptırımlar uygulanmadığından geçen 5 yılda hiçbir ilerleme sağlanamamıştır. Sonuç olarak Manisa’nın can damarı dediğimiz ve buradan alınan sularla zeytin ve üzüm yetiştirilenhavzalarından olan Gediz Nehrinin bugün için kilometrelerce uzunlukta bir açık kanalizasyon isale hattına dönüşmüştür. Bu kirliliğe sebep olarak da çevrenin korunması konusun da duyarsız, bilinçsiz sanayici ve işletmeler, oy kaygısıyla hareket eden yerel yönetimler ve şüphesiz merkezi idare gösterilebilmektedir. Dikkat edilmediği ve bu şeklide devam edildiği sürece Gediz nehri yok edilmeye, ölüme terk edilmektedir.
 

ÇOCUKLUĞUNDAKİ GEDİZE HASRET

Manisa’nın en büyük sorunlarından biri olan ve son günlerde sık karşılaştığımız Gediz Nehri’nin sanayi atıklarıyla kirletilmesine bir tepki de Gediz’de tarım arazisi olan Cüneyt Amman’dan geldi. Cüneyt Amman doğma büyüme Manisalı olan 49 yaşında bir abimiz. Yaklaşık 20 yıldır da Manisa merkezde esnaflık yapıyor. Gediz Nehri’nin öncesini çocukluğunda babasının anlattıklarıyla bilen ve çocukluğundaki Gediz’e hasret olan bir vatandaş Amman. Babası zamanındaki Gediz ve şu an ki Gediz arasında çok fark olduğunu belirten Amman, herkesin üstüne düşeni yapmasını ve yetkililerin bu gidişe bir dur demesini beklediklerini belirtti.
 

GÖREV İHMALLERİ VAR

Alınması gereken önlemler alındığında belki eski Gediz’e kavuşulabilir diyen Amman, Gediz Nehri’nin kirliliğiyle ilgili olarak duygularını şöyle dile getiriyor; “ Biz buralarda büyüdük. Buradaki üzüm bağına uzun yıllardır bakıyorum. Buradaki komşularımın çoğu aynı zamanda akrabalarım yabancı kimsemiz yok aramızda. Ben de akrabalarım da aynı dertten muzdaripiz. Burada toplumsal bir sorun var. Manisa’nın toplumunu ve geleceğini ilgilendiren bir sorun ama kimse bu sorunu kendine dert edinmiyor. Herkes birbirine atıyor ve görev ihmalleri yaşanıyor.”
 

“BABAM SU İÇİLDİĞİNİ SÖYLERDİ”

Amman eskiden kendisine anlatılan Gediz ile şu an ki Nehrin birbirine benzemediğini vurgulayarak,  “Eskiden babam küçükken Gediz’den su içtiklerini, suyun çok temiz ve berrak olduğunu hep anlatırdı. Benim çocukluğumda ise içine girebiliyor ve burada yüzebiliyorduk. Fakat şu an ben çocuklarımı bu nehrin kıyısına bile yaklaştıramıyorum, yaklaştırmam da.”dedi.
 

“YETKİLİLERE DEFALARCA İLETTİK”

Bu sorunu defalarca dile getirdiklerini vurgulayan Amman, “Biz bunu yetkililere çoğu kez  ilettik. Gediz Korumaya söyledik. Fakat ciddiye alan olmadı. Yani Gediz bile bile kirletiliyor ve ne zaman kadar sürecek o da belli değil. Burada olan herkes bu akıntılardan şikâyetçi. Kimyasal maddeler, sanayi atıkları o sularla birlikte Gediz’e bırakılıyor. Ve sanayiciler o kadar ki bu pis suları Gediz’e bırakabilmek için boru bile yapmışlar. Benim artezyenim olduğu için kendi temiz suyumu kullanıyorum fakat kuyusu veya başka kaynağı olmayanlar mecburen buradan su alıyor ve bu insan sağlığını tehlikeye atan suyu kullanmak zorunda bırakılıyor. Herkes vazifesini yapmak zorunda bizler buradaki bağ, bahçe sahipleri kendi üzerimize düşeni yapıp buraları temiz tutmaya çalışıyoruz. Aslında yapılacak iş çok basit. Yapılması gerekenler yapılsa belki de benim babamın çocukluğuna geri dönülebilir. O zamanlardaki gibi sudan içip, balıkları görebiliriz belki de.”diye ekledi.Haber: DERYA BARIŞ (Özel/ Röportaj)


 

    

Okuma Sayısı : 641     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


31-2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com