ALIŞ : 5.3131 | SATIŞ : 5.3343 | ALIŞ : 4.7689 | SATIŞ : 4.8367
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Elginkan’dan karşı davaya hazırlanıyor 24.04.2017
 
Başkan Çelik’ten Hak-İş ve Türk-İş’e ziyaret
 
ELGİNKAN Topluluğu’na bağlı Valfsen A.Ş.’nin genel müdürü H.O.’nun taciz ettiği iddia edilen sekreteri Zuhal Güneş’in yaklaşık 1 yıldır süren davası 6. Asliye Ceza Mahkemesi taciz olayının olmadığına karar verdi. Elginkan Vakfı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, vakfına bağlı şirketlerin taviz iddiası yüzünden yaklaşık 50 milyon TL zarara uğradığını ifade ederek, hem Zuhal Güneş hem de destek veren kadın sivil toplum örgütlerine maddi manevi tazminat davası açacaklarını ifade etti.
 
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Elginkan Vakfı Topluluğu yaklaşık bir yıl önce kendi topluluklarına bağlı Valfsel A.Ş.’nin Genel Müdürü H.O.’nun sekreteri Zuhal Güneş’e taciz ettiği iddiasıyla Türkiye’nin gündemine taşındı. Yaklaşık 1 yılı aşkındır Manisa Adliyesi 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren taciz iddiası davası 6 Nisan tarihinde verilen kararla sonuçlandı. Mahkeme, Genel müdür H.O.’nun sekreteri Zuhal Güneş’i taciz etmediği ve bu yönde herhangi bir somut delil olmadığı gerekçesiyle taciz olayının yaşanmadığı yönünde karar verdi.
Kararın ardından Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, vakfın avukatları Manisalı Avukat Ümit Rona ve İstanbul’dan avukat Kamil Uğur Yaralı ile birlikte basın toplantısı düzenledi.
“DAVADAN BERABAAT ETTİK’’
ECA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen düzenlediği basın toplantısında, Elginkan Vakfı Topluluğu ve bağlı şirketlerine iftira atıldığını ve bu iftiradan mahkemeden alınan karar ile aklandıklarını dile getirdi. ECA Yönetim Kurulu Başkanı Akçen, “Bir taciz alakalı bir olaylar yaşandı. O zamanlarda da şunu söylemiştim. Benim için iki adalet var, birincisi rabbimin adaleti, ikincisi devletimin adaleti. Birinin tecelli ettiğini gördük. Taciz davasında beraat ettik. Bu taciz davasında çok yaralandı. Bir kere Ekrem Elginkan’ın itibari hem bizim için hem de toplum için çok önemli. Topluluğumuzun kurucu Hüseyin Ekrem Elginkan’ın yattığı yerde çok rahatsız olduğuna inanıyorum. Bu taciz davası reklam kokan bir iftiraydı. Aynı zamanda bizim işten çıkardığımız insanların kendi aralarında grup yapıp, topluluktaki bazı şirketlerimizi özellikle Valfsel’i ele geçirmek istemeleri. Bu bizim yapımıza uymayan bir davranıştır. Biz bu insanların hayatlarını hiç irdelemedik. Elginkan çatısı altına girdikten sonra ailemizden biri gibi gördük. Ama aslında irdelemek lazım. Onları şuanda söyleyemeyeceğiz. Çünkü çok şeyler öğrendik’’ diye konuştu.
“50 MİLYON TL ZARARA UĞRATTILAR’’
ECA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen açıklamasında, yaşanan taciz iddiasından sonra bazı küçük bayilerin kendilerine iş yapmak istemediğini ve bu nedenle büyük zarara uğradıklarını dile getirerek, “Bazı gazeteler o kişilerle çok daha farklı hareket ettiler. Bize gerçekten maddi olarak 50 milyon TL zarara uğrattılar. Bizi tanıyan bayilerimiz bu olaydan etkilenmedi. Ancak yeni gelmek isteyen ve yeni gelen küçük bayilerimiz  ‘Sizle çalışmak istemiyoruz’ diye yazı gönderdiler. Şimdi iki avukatımız ile bu işin üstesinden geldik. Ama bu bitmedi. Paradan daha önemli olan bir şey daha var. Benim, topluluğumun, Ekrem Elginkan’ın itibarını kimse yere seremez. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk çerçevesi içerisinde gereken neyse yapacağız. Zararlarımızı tanzim edecekler. Haksız yapılan iddianın bedelini hukuk karşısında neyse ödeyecekler’’ dedi.
“BERAAT ETMEMİZ İÇİMİZİ RAHATLATTI’’
ECA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Akçen açıklamasının son kısmında, taciz iddiasında bulunan Zuhal Güneş’in başka gruplarla işbirliği içerisinde olduğunu ve amacının topluluğa bağlı Valfel’i yıkmak istediğini ifade ederek, “Elginkan’da asla böyle bir şey asla olmadı, olamaz. Ama başka gruplar içinde, başka grupların altında bize bu işi yapmaları ben kadın olarak çok üzüldüm o kişi adına. Bana birisi böyle bir şey yapsa. Yüzünü gözünü parçalar döverim. Benim 35 senelik aile babası olan genel müdürüm H.O’nun topluluğumuza hizmet eden bir insandır. Ona böyle iftira atılması yanlış. Böyle bir iftiradan adalet karşısında kendimizi akladık. Biz Türkiye’ye mal olmuş bir topluluğuz. Hepimizi rahmetli Ekrem Elginkan 40 kez süzgeçten geçirerek aldı. Böyle bir şeye mağruz kaldığımız için manevi yönden çok incindik. Bunun telafisi çok zor. Fakat beraat etmemiz bizim içimizi rahatlattı’’ dedi.
“ELGİNKAN YASALARA VE HUKUĞA GÜVENİN BİR KURULUŞTUR’’
ECA Yönetim Kurulu Başkanı Akçen’in açıklamasını ardından söz alan vakfın avukatlarından Manisalı Avukat Ümit Rona yaptığı açıklamada, vakfın her zaman hukuka ve yasalara bağlı kaldığını ifade etti. Avukat Rona yaptığı açıklamada, “Bir hukuki süreç vardı. Elginkan Vakfı Topluluğu’nun hukuk müşavirleri olarak hukuk çerçevesinde kalınması noktasında bir hassasiyet gösterdik. 1 yılı aşkındır Elginkan’ın içindeki evrak ve ticari sırların dışarı sızdırıldığına dair bazı kişiler tespit edildi. Bu kişilerle ilgili yasal süreç başlatılarak işten çıkışlar verilmişti. Tam o tarihlerde bu işlerle uğraşırken cinsel taciz iddiası ortaya atıldı. Bizde o günlerde o çerçevede değerlendirilen bir olay olduğunu söylemiştik. O dönemlerde takipsizlik kararı verilmişti. Ondan sonra bir mahkeme sürece başladı. Mahkeme süreci boyunca karşı taraf herhangibir delil ortaya koyamadı. Sadece sosyal medyada ve hukuk dışı mecralarda bir bilgi kirliliği oluşturularak karambol bir ortamda Elgikan suçlanmaya çalışıldı. Biz hukuku müşavirleri olarak o zamanlarda şunu ortaya koyduk. Elginkan bir ticari kuruluştur. Elginkan hem Türkiye’ye hem kadınlara ve çocuklara eğitim yönünden önemli katkıları olmuştur. Dolayısıyla Elginkan yasalara ve hukuka güvenen bir kuruluştur. Bu nedenle bizde mücadelemizi hukuk çerçevesinde sürdürmeye devam ettik. Netice itibariyle yapılan yargılama uzun bir yargılama oldu. Mahkeme boyunca bütün deliler değerlendirildi. Sayın mahkeme Hüseyin Orhan ile ilgili beraat kararı verdi. Böylece Hüseyin Orhan’ın suçsuz olduğunu ortaya koymuştur. Hukuki süreçle ilgili haklılığımız ortaya çıktı. İddialarla ilgili hiçbir hukuk çerçevesinde dışına çıkmamalı, iddialarını mahkemelere sunmalıdır. Bu olaylar boyunca Elginkan Vakfı’nın oluşan maddi ve manevi zararlarla ilgili gerekli davalar açılacak ve başvuralar yapılacaktır’’ dedi.
Vakfın diğer avukatlarından İstanbul’dan Avukat Kamil Uğur Yaralı ise yaptığı açıklamada, vakfa bağlı olan şirketlerin taciz iddiası sebebiyle ciddi maddi yaralar aldığını belirterek, “Dosya boş bir dosyada suçun işlendiğine dair delil yoktu. Aksine mağdur olduğu iddia eden kişinin ciddi çelişkileri vardı. Mahkeme çelişkilerde gördü beraat kararı verdi. Hedefte olan şirketin genel müdürü değil tamamen topluluktur. Bununla ilgili dava süreçleri başlatılacak. Ciddi bir zarar var. Hem mağdur iddia edilen kişi ve arkasındaki sivil toplum kuruluşlarına da dava açacağız’’ diye konuştu. İlker KILIÇASLAN

    

Okuma Sayısı : 763     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


25-4   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com