ALIŞ : 4.7118 | SATIŞ : 4.7307 | ALIŞ : 4.2408 | SATIŞ : 4.3011
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Manisa’nın kurtuluşu coşkuyla kutlandı 11.09.2017
 
Pazarcılarda mutlu son
 
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünde,  Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan bir güneş gibi doğduğunu belirterek,  umutsuzluk içindeki Türk milletini ayağa kaldırdığını ve bugün destan gibi okunan Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yaktığını söyledi.
 
Şehzadeler şehri Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü törenlerle Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı.  Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma törenine,  Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa milletvekilleri Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Uğur Aydemir, MHP Grup Başkanvekili ve Manisa milletvekili Erkan Akçay, CHP Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul, MHP İl Başkanı Erkan Öztürk, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın kutlama mesajları okundu.
 
“MİLLETİMİZİ ŞAHA KALDIRMIŞTIR”
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiklerini ifade etti. Ergün, “Mondros Mütakeresini fırsat bilen emperyalist güçler,  güzel ülkemizin dört bir yanına asker çıkarmış kâğıt üzerinde son yurdumuz Türkiye’yi kendi aralarında pay etme cüretini göstermişlerdir. Adeta medeniyetler beşiği olan güzel Manisa’mızda 26 Mayıs 1919’da Yunan ordusunda işgal edilmiş şehirde hüzün, karamsarlık ve gözyaşı hâkim olmuştur.19 Mayıs 1919’da Samsun’dan bir güneş gibi doğan ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk umutsuzluk içindeki Türk milletini adeta şaha kaldırmış ve bugün destan gibi okuduğumuz şanlı Kurtuluş Savaşımızın meşalesini yakmıştır.  Cumhuriyetimizin Kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığı sıfatıyla şanlı Türk ordusu 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruzu başlatmış işgalci yunan ordusu unutamayacağı bir yenilgiye uğratılmıştır. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri emrini veren Mustafa Kemal komutasındaki kahraman Türk ordusu Ege’yi ve Akdeniz’i baştan aşağı kuşatmış işgalcileri ülkemizden topyekün temizleyecek bir destanın temelini atmaya başlamışlardır.”diye konuştu.
 
“KORKUYLA ŞEHRİMİZİ TERK ETMEYE BAŞLAMIŞLARDIR”
Fahrettin Altay komutasındaki ordunun 8 Eylül 1922’de Manisa’ya ulaştığını belirten Ergün,  Türk ordusunun yaklaştığını duyan işgalcilerin telaş ve korkuyla şehri terk etmeye başladıklarını söyledi. Ergün, “Ne acıdır ki düşman Manisa’yı Türk birliklerine devrederken ortaya çıkan durum vahimdi. Manisa tamamen yanmış, bir enkaz şehir haline gelmiştir.  Tüm maddi varlığı yok edilen Manisa’da binlerce ev, yüzlerce dükkân, han, cami, hamam yakılıp yıkılmıştır. İnsan kaybı da çok büyüktür. Böyle bir acı tablodan bugünlere elen Manisa’mızı küllerinden doğmuş şehir olarak adlandırmamız en doğru tabirdir diye düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.
 
“ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE MİLLETİMİZ AYAĞA KALKTI”
Tüm bu acılar ve imkânsızlıklar içerisinde Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletin ayağa kalktığını kaydeden Ergün, “Aziz milletimiz ülkesini düşmandan ve işgal güçlerinden temizlemiştir. 8 Eylül Manisa’mızın işgalden kurtuluşunun, yanan bir şehrin yüreği yanık insanlarının feraha eriştiği gündür.8 Eylül, İzmir’in dağlarında açan çiçeklerin filiz verdiği gündür. Bugünü anarken büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünün kulaklara küpe olması gerektiğini düşünüyorum. “Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her zaman yıkılmaya mahkûmdur. Sonsuza kadar yaşayacak olan Türk milletini yaşatmanın en önemli kurallarından bir tanesi geçmişini iyi bilen nesiller yetiştirmektir.” Bu noktada üzerimize düşeni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.  Bizlere bu güzel toprakları emanet eden Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”dedi.
 
“BÜYÜK TAARRUZ ATLI BİRLİKLERİ KATILDI”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında 25 Ağustos’ta Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde başlayan ve 9 Eylül’de İzmir’de son bulacak olan Kurtuluş Savaşı’ndaki ‘Büyük Taarruz Atlı Birlikleri’ yürüyüşünü canlandıran 10 kişilik ekip Manisa’nın kurtuluş etkinliklerine katıldı.  Atlı birliklerin lideri Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e Türk Bayrağı hediye etti. Manisa İzcilik Spor Kulübü öğrencilerinden Fatma Çetinoğlu, sıcak havadan dolayı bir baygınlık geçirerek yere düştü. Çetinoğlu’na ilk müdahale doktor olan CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve gazeteciler yaptı. Haber: Leyla DOĞAN

    

Okuma Sayısı : 153     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


27+3   İşleminin Sonucu Nedir?
 
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı
MHP ilçe yönetiminden Vali’ye ziyaret

Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
BUDAKTA HASTALIK BULAŞIYOR
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Kula barajında sona doğru17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com