ALIŞ : 4.7118 | SATIŞ : 4.7307 | ALIŞ : 4.2408 | SATIŞ : 4.3011
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
ÜZÜMDE TABAN FİYAT 4 TL 13.09.2017
 
Pazarcılarda mutlu son
 
Manisa’da 2017 yılı kurum üzüm rekoltesinin açıklanacağı toplantı salonunda, ziraat odası başkanlarına yer ayrılmaması ortamı bir anda gerdi. Solonda büyük gerginliğe neden olan olayda, başkanlar salonu terk ederek tepkilerini ortaya koydular. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Bizim toplantımızda bize yer ayrılmıyor. Böyle bir şey olmaz. Salonu terk ediyoruz” dedi. Ortamın sakinleşmesinin ardından Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, üzümde taban fiyatının 4 TL olacağını açıkladı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Manisa’ya geldi. Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan bir otelde düzenlenen programa katılan Fakıbaba, burada 2017 yılı üzüm rekoltesini açıkladı. Fakıbaba’ya programda, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Uğur Aydemir, İsmail Bilen Recai Berber, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Kaya, ak Parti İl Başkanı Berk Mersinli ve diğer yetkililer eşlik etti.
 
BAŞKANLAR SOLONU TERK ETTİ
2017 yılı Kuru üzüm rekoltesini açıklamak üzere Manisa’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı bir otelde düzenlenen programa katıldı. Üzüm rekoltesinin açıklanacağı toplantı salonunda kendilerine masa ayrılmadığını belirten ziraat odası başkanları salonu terk etmek istedi ve yaşanan olaya büyük tepki gösterdiler. Bunun üzerine Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Bizim toplantımızda bize yer ayrılmıyor. Böyle bir şey olamaz. Salonu terk ediyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi. Milletvekillerinin devreye girmesiyle birlikte yaşanan tatsızlık sona erdi.
 
“4 TL’NİN ALTINDA SATTIRMAYACAĞIZ”
Kendi gıdasını üretemeyen ülkelerin başkalarından bağımsız ülkeler olamadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, bu bağlamda Manisa’nın Türkiye için çok önemli bir şehir olduğunu söyledi.  Üzümün 4 TL’nin altında olmayacağını açıklayan Bakan Fakıbaba, “ Üzümünüzü 4 TL’nin altında sattırmayacağız ve şu anda hazırlıklarımız başları. Depo hazırlıklarımız başladı.  Malı istediğiniz kadar alacağız ve 4 liradan alacağız ve 15 gün içerisinde de paranızı ödeyeceğiz.  Bu Ak Parti hükümetinin bir sözüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkanımızın, tarım Bakanımızın sözüdür.”dedi.
 
KURU ÜZÜMDE REKOLTE BU YIL 310 BİN TON
Güvenin her şeyin üzerinde olduğunu ifade eden Fakıbaba, “Geçen yıl yaş üzümde rekolte 4 milyon tondu. Bu sene 4 milyon 200 bin ton.  Geçen sene kuru üzümde rekolte 313 bin tondu bu sene 310 bin ton. Bunlar güvenilir rakamlaradır.  Biz hepinizle el ele vererek üzümün, üreticinin yüzünü güldürmek üzere buradayız.  Bunun için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Rahat olun. Gerekli araştırmalar yapılıyor.  Üzümü sınırsız bir şekilde alacağız. Sizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz. El ele verdiğimizde çok daha güzel hem tarım hem tarıma bağlı sanayi şehri olan Manisa’mızın her geçen gün biraz daha ileri götüreceğiz.”diye konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ BÖLME GAYRETİNDELER”
Birlik ve beraberlik içinde terörün de alt edilebileceğini vurgulayan Fakıbaba
Terörü kullanan ülkelere bakmamız lazım diyerek, “ Teröristlerin maşa olarak kullanıldığını bilmeyen kimse yok. Hedefleri bellidir. Güneydoğuda Kürt kardeşlerim çok saygı duyduğum mükemmel insanlardır. Hiçbir zaman terörle ilgileri yoktur, olmamıştır ama dışarıdan öyle bir hava estirilmektedir. Çünkü bereketli topraklar üzerindeler. Bundan sonraki mücadele hiçbir zaman petrol mücadelesi olmayacak, su ve gıda mücadelesi olacak. Onu biliyorlar. En bereketli yerlere gözlerini koymuşlar, kendilerine örgütler yaratarak Türkiye’yi bölme gayretindeler. Ama başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.
 
 

 “SUYUN YÜZDE 60’ININ İSRAF EDİLMİYOR”

 

Gençlere ve eğitimli insanlara çok ihtiyaç olduğunu kaydeden Fakıbaba,  “Bizlerin iyi çalışması lazım.  Eğer 65 yaşındaki amcaları sabahtan akşama kadar çalışıyorlarsa gençlerin günde 20 saat çalışmaları lazım.  Eğer çalışmak kaydı olduğu takdirde emin olun bizim ziraat mühendisleri ve veteriner sayılarımız az bile gelir. Buna yürekten inanan bir kardeşinizim. Bununla ilgili hükümetle çalışmalarımızın olacağını özellikle belirtmek istiyorum. Çalışmanın yanında tabi teknolojide de çok önemli. Vahşi sulamayla her tarafı maalesef ve maalesef ki toprağı rezil etmişiz.  Fakıbaba dönemi değince akla ilk gelecek şeylerden birisi   kapalı sisteme geçmektir.  Zaten cumhurbaşkanımızın bana ilk  direktiflide bu olmuştur. Artık bundan sonra vahşi sulamayı bitireceksin fakı baba demişti. Ben de bundan sonra yerine getireceğim dedim. Kapalı sulamada biliyorsunuz Tarım Bakanlığının yüzde 50 hibesi var. Yani bu yüzde 50 hibe az değil, biraz bizlerinde çalışması lazım.   Biraz bizlerinde toprağa sahip çıkması lazım.  Kapalı bir sulama olmuş olsa bir alanın 5 misli alanı sulayabileceğiz.   Ortalama olarak bilim adamlarını söylediği  cümle kapalı sisteme geçtiğimiz takdirde suyun yüzde 60’ının israf edilmeyişidir. Bu çok önemlidir. Su her hayvancılığın, ülkenin bağımsızlığının, ülkenin refahının yani her şeyin temel taşıdır.” Konuşmaların ardından Bakan Fakıbaba’ya hediyeler takdim edildi.  Haber: Leyla DOĞAN

 
 
 
 

    

Okuma Sayısı : 179     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


32+10   İşleminin Sonucu Nedir?
 
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı
MHP ilçe yönetiminden Vali’ye ziyaret

Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
BUDAKTA HASTALIK BULAŞIYOR
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Kula barajında sona doğru17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com