ALIŞ : | SATIŞ : | ALIŞ : | SATIŞ :
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
ELEKTRONİK SİGARA ÖLDÜRÜYOR 01.12.2017
 
Talih kuşu bu aralar Manisa’da
 
Özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılan elektronik sigaraların normal sigaraya göre, verdiği zararın aynı olduğu ortaya çıktı. Vatandaşlar arasında elektronik sigaralarda, nikotin maddesinin olmadığı yönündeki bilgilerin yanlış olduğunu belirten uzmanlar, 14 ile 200 nefes alımlık elektronik sigaraların 30 sigaraya eşdeğer olduğuna dikkati çekti.
Sigara kullanıcıları arasında sağlık açısından zararının olmadığı yönündeki yanlış bilgiler yüzünden birçok sigara kullanıcısının tercih ettiği elektronik sigaraların zehir saçtığı ortaya çıktı. Özel bir hastanede görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Dilber, Konu kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.
 

“İKİ SİGARADA ÖLDÜRÜYOR”

Bulantı, kusma, hipertansiyon, öksürük gibi ciddi yan etkileri bulunan elektronik sigaraların normal sigaralardan tek farkının içerisinde karbondioksitin bulunmamasının olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Dilber, elektronik sigaranın içerisinde çok çeşitli zararlı maddelerin bulunduğunu açıkladı. Dilber, “ Elektronik sigaralar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda içeriğinde, propilen glikol, gliserol, nikotin, ağır metaller, kurşun, nitrat gibi maddeler bulunmuştur.  Ağızda ve özellikle solunum yollarında yara yaptığı, kalp yetmezliğine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Elektronik ve normal sigaranın içeriğindeki maddeler yüzünden öldürücülük dereceleri aynıdır” dedi.
 

“İKİSİ ARASINDA HİÇBİR FARK YOK”

Normal sigara ile elektronik sigaranın aynı zararı verdiğini vurgulayan Dilber, “   Klasik sigara hangi zararı veriyorsa elektronik sigarada da aynı zararı veriyor. Sigara bırakmak için yapılan çalışmalarda, bir kısım hastaya elektronik sigara diğer kısma da normal sigara verilmiş. Sonucunda da ikisinin arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Hatta sigara bırakma çalışmalarında, elektronik sigarada sigara bırakma oranı daha düşük olduğu tespit edilmiştir” diye konuştu.
 

“TÜTÜN KISITLANDI ELEKTRONİĞİ PİYASAYA SÜRDÜLER”

Türkiye’de 4207 tütün yasası kapsamında tütün kullanımının çok belirgin bir şekilde kısıtlandığını ifade eden Dilber,  “Tütün endüstrisinin piyasadaki tütün satımı azaldı. Bu yüzden tütün satımı azalınca pazar payları insanları elektronik sigaraya yöneltti. İnsanlar, elektronik sigara kullanıyor sonrasında içeriğindeki maddeler yüzünden bağımlı hale geliyor.  Ardından da normal sigaraya başlıyor. Genelde yapılan çalışmalarda ikili kullanım görülüyor.  Hem elektronik sigara hem de normal sigara başlama şeklinde oluyor. Yani sonrasında da sigaraya başlama eğilimi oluşuyor. Vatandaşların bu konuda dikkat etmeleri ve bilinçlendirilmeleri gerekiyor” dedi.
 

“İNTERNETTEKİ SATIŞLAR DENETLENMELİ”

Gençler üzerinden pazar payları elde etmek için internet üzerinden çok çeşitli pazarlama yöntemlerinin kullanıldığını hatırlatan Dilber, “ Bu sigaraların resmi satışları 2013 yılında özellikle 4207 sayılı tütün kanunu kapsamına girdi ama normalde ithalat 2008 yılında yasaklandı. Yurt dışından getirilmesi yasaklandı. Ama denetim açısından eksiklikler var. Özellikle internet üzerinden yapılan satışlar denetim altına alınmalı.  Kişiler bilir bilmez alıyorlar. Bu konuların özellikle gençlere anlatılması gerekiyor.  Gençler internette çok fazla vakit geçirdikleri için önlerine sürekli spot şeklinde sigara reklamları çıkıyor. Bu tür girişimler insanları sigara kullanmaya teşvik ediyor bir anlamda” şeklinde konuştu.
 

“14 YILDA PAZAR PAYLARI İNANILMAZ ARTTI”

Türkiye’de 2003 yılından 2017 yılına kadar çok ciddi anlamda pazar paylarında artış gözlendiğini belirten Dilber, “ Ülkemizde, 14 yıl boyunca Pazar payı inanılmaz bir şekilde artış gösterdi. Cirosu çok arttı.   Sağlık bakanlığının çalışmaları var ama denetim mekanizmalarının bu anlamda devreye girmesi gerekiyor. Özellikle internet en fazla kullanılan araç olduğu için denetimin bu mecralarda yapılması çok faydalı olacaktır.  Zararlı sitelerin bir şekilde engellenmesi gerekiyor” diye konuştu.
 

“PATLAMA RİSKİ VAR”
Gençlerin elektronik sigaraların içerisinde kanserojen maddelerin olduğunu bilmediğini belirten Dilber, “ İnsanlar,  bu sigaraları keyif verici olarak kullanıyorlar ama sonrasında bu sigaralar bağımlılık yapıyor. Gençlerimiz bu konuda bir oyuna gelmesinler. Elektronik sigaraların kutuları da cezp edici olduğu için bir yönelim söz konusu. Bu sigaraların içeriğinde 14 ile 200 nefes alımlık nikotin var. Oda 30 sigaraya denk geliyor. Sigara kullanıcılarının özellikle bu sigaraların patlama riskinin de olduğunu bilmeleri gerekiyor” dedi.  LEYLA DOĞAN 

Okuma Sayısı : 363     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


22+4   İşleminin Sonucu Nedir?
 
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı
MHP ilçe yönetiminden Vali’ye ziyaret

Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
BUDAKTA HASTALIK BULAŞIYOR
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com