ALIŞ : 5.3596 | SATIŞ : 5.3811 | ALIŞ : 4.6991 | SATIŞ : 4.7658
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Manisa’nın ilk çocuk yoğun bakımı açıldı 12.12.2017
 
Talih kuşu bu aralar Manisa’da
 
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Manisa’da bir ilki hayata geçirdi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde hayırseverler tarafından Eylül 2017’de yaptırılan 8 yataklı ‘İsmet Uskut Yoğun Bakım Ünitesi’nin’ açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) İsmet Uskut Yoğun Bakım Ünitesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, Başhekim Prof. Dr. Emin Kurt, Dekan Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, Şehzadeler Belediye Başkan yardımcısı İsmail Önal ve diğer yetkililer katıldı.
 

“60 BİN TANE ÇOCUK YOĞUN BAKIM İHTİYACI DUYUYOR”

 Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Polat, Manisa’da ilk defa çocuk yoğun bakım ünitesinin açıldığını söyledi. Çocuk yoğun bakımının üçüncü basamak olarak açıldığını ifade eden Polat, “  Burası özellikle akut bir hastalık, ameliyat veya travma sonrası organ yetersizliği olan hastaların servis dışında yakın izlendiği ve takip edildiği yer.  Gelişmiş ülkelerde özellikle çocuk yoğun bakımın olması çocuk ölümlerini yarı yarıya düşürmektedir.  Ülkemizde de çocuk yoğun bakımı büyük bir sorun.  Her yıl yaklaşık 60 bin tane çocuk yoğun bakım ihtiyacı duymaktadır.  Ancak şu an günümüz koşullarında yüzde 20’sini karşılayabiliyoruz.   Eskiden bizim hastanemizde de öyleydi.  Ya servis ayrı bir yerde fakat alt yapı eksik. Hemşire veya deneyimli doktorlar olmaksızın izleniyordu ve bu bizler için büyük bir sıkıntıydı.  Manisa’mızda da büyük sıkıntıydı. Her ne kadar yoğun bakım var denilse de daha çok yeni doğan yoğun bakım, kardiyoloji ve cerrahi yoğun bakımı ve çocuk yoğun bakımı yoktu. Hastalarımızı maalesef ki İzmir’e göndermek zorunda kalıyorduk.  İzmir’e gönderemediğimiz hastalarda dâhiliye yoğun bakımda kalıyorlardı.  Bu Manisa için çok iyi oldu” dedi.
 

“YATAN HASTA ORANI GİTTİKÇE ARTMAKTADIR”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Polat’ın ardından söz alan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt’ta   “Çocuk yoğun bakım 1 ay ile  18 yaş arasındaki çocukların  iyileşebilir ağır  hastalığı olan genel servislere  göre daha yakından  tedavisinin yapıldığı  ayrı birimlerdir.  Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hasta oranı gittikçe artmaktadır.  Çocuk yoğun bakım üniteleri olmasaydı gelişmiş ülkelerde çocuk ölüm hızlarının en az 2 kat daha yüksek olacağı da tahmin ediliyor.  Söz konusu gelişmelere rağmen ülkemizde halen çocuk yoğun bakım sayısıyla yetişmiş uzman hekim ve hemşire sayısı henüz istenilen durumda değildir ve iyileştirme çalışmaları çok yönlü olarak devam etmektedir.  Birçok merkezde çocuk yoğun bakım hizmetleri, çocuk servisi içinde veya tek bir odada oluşan ünitelerde alt yapısı yetersiz mekânlarda veya çocuklar konusunda özel eiğitmi olmayan erişkin yoğun bakım ü-nitelerinde sürdürülmektedir.  Bazı çocuk yoğun bakım ünitelerindeyse en temel cihazlar ve donanımlar bile eksiktir.  Manisa, Balıkesir, Kütahya,  Uşak bölgelerinin ilk çocuk yoğun bakım ünitesi olması özelliğiyle İsmet Uskut Çocuk Yoğum Bakım Ünitesi Eylül 2017’de hayırseverlerimiz tarafından 8 yataklı 3’üncü basamak olarak hizmete geçmiştir” diye konuştu.
 

“SORUNLARIN ÜZERİNE KARARLILIKLA GİDİYORUZ”

Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi ise şunları kaydetti: “  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Manisa’ya ve çevresine en kaliteli hizmeti sunma noktasında iddialı. Çelebi, “ Üniversite Hastanemizin iyi bir sağlık kadrosu var.  Çok kaliteli doktorlarımız, mesleğini seven, görevine aşık, gece gündüz demeden fedakarca çalışan doktor arkadaşlarımız var. Hizmetin kaliteli olabilmesinin birinci şartı bu. Diğer taraftan bu hizmeti iyi koşullarda, iyi imkânlara, mekânlara, cihazlara sahip olarak sunmak gibi bir ön şartta var.  Celal Bayar Üniversitesi Hastanemiz bu bakımdan son yıllarda ciddi manada genişleme,  yenileme ve modernizasyon çalışmaları içerisinde faaliyetine devam ediyor.  Üniversite hastaneleri biraz daha toplumun göz önünde. Halkımız üniversite hastanemiz ile daha ziyade üniversitemizle ilgili kanaate sahip oluyor. Elbette bazı sorunlar olabilir ama biz üniversite olarak, hastane yönetimi olarak bu sorunların üzerine kararlılıkla gidiyoruz ve bu sorunları çözmek bizim önceliğimiz.   Zaten son 3 yılda yapılanlar bunun açık bir kanıtı. Bu yaptığımız yenileşmeler bir taraftan üniversitemizin kendi kaynaklarıyla bir taraftanda hayırseverlerimizin destek ve katkılarıyla oluyor” Leyla DOĞAN
 

  

Okuma Sayısı : 236     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


24-3   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı
MHP ilçe yönetiminden Vali’ye ziyaret

Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
BUDAKTA HASTALIK BULAŞIYOR
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com