ALIŞ : | SATIŞ : | ALIŞ : | SATIŞ :
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Alıcıya da satıcıya da ceza 25.01.2018
 
 

Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, konut alım satımlarında yapılan usulsüzlüklere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Akyüz, konutların alım satım işlemlerinde alıcı ve satıcıların konutun değerini son yıllarda gerçek değerinin altında gösteremediğini ama bir şekilde gerçek değerinin altında gösterilmesi durumunda konutun gerçek değeri üzerinden tekrar harç tahakkuk ettirildiğini belirtti.

 “USULSÜZLÜK CEZASI SÖZ KONUSU” 

Konut alım satımlarında yapılan usulsüzlüklerin vergi dairesi tarafından araştırıldığını kaydeden Akyüz, “Araştırmalar neticesinden vergi dairesi bir usulsüzlüğü tespit ederse, alıcıyı ve satıcıyı zaman zaman bu işe aracılık eden kişileri, kurumları, kuruluşları dahi denetleyebiliyor.  Sorguya çekebiliyor. Bunun fatura araştırmasını yapabiliyor. Eğer böyle bir usulsüzlük söz konusu ise usulsüzlük cezası yazıyor.  Usulsüzlük cezasının yanın da konutun geçmiş değeri ne ise bunun doğru değeri alıcı ve satıcıyı yani çapraz sorgu uygulama neticesine dahi sokabiliyor.  Bunlara yetkisi var.  Böyle bir durumda, konutun gerçek değeri üzerinden tekrar harç tahakkuk ettiriyor. Harcı yine alıcı ve satıcı üzerinden tahakkuk ettiriliyor. Ve bunun üzerinden vergi tahsilatını yapıyor.  Gecikme faiziyle beraber ama usulsüzlük cezası da her iki tarafa söz konusu.  Onun için tabii ki bu diğer taratanda kira gelir vergisini kapsıyor.  Yani vergi dairesinin araştırmaları neticesinde doğacak bir olay da usulsüzlük cezasının ön planda olmak üzere, tekrar aradaki fark gerçek satışıyla ilgili ama bu tescilli olacak.  Her iki tarafında sözüne binaen tescilli olacak” diye konuştu.

“ALIM SATIMLARDA 2 YOL VAR”

Konut alım satımlarında iki yolun izlendiğini belirten Başkan Akyüz, “ Birinci yöntem belediye rayiç bedeli üzerinden diğeri de banka kredisiyle.   Konutların belediye rayiç bedeli üzerinden satılması durumunda son yıllarda konutun gerçek değerine yakın bir değer oluştu. Bu değer üzerinden belediye emlak servislerinden borcu yoktur yazısı alınıyor. Buradaki değer üzerinden konutların satışları yapılıyor.  Resmiyeti budur.  Alıcı binde 20 satıcı binde 20 yüzde 2 yüzde 2 alıcı ve satıcı olmak üzere. Artı 165 lirada döner sermayeyle bu iş takriri oluşabiliyor. İkincisi de banka kredisiyle yapılıyor. Mesela belediye rayiç bedeli düşük, banka kredisi yüksekse banka kredisi üzerinden yapılmak zorunda kalıyor. Ama banka kredisi düşük belediye yüksekse belediye üzerinden yapmak zorunda. Yani hangisi yüksekse o yapılmak zorunda. Ama genellikle rayiç bedelleri semtine, mahallesine, binanın durumuna göre bunlar değişebiliyor. Tabi burada Emlak vergisi de bu oranda değişebiliyor. Aşağı yukarı eskiden düşük kaydedilebilirdi ama son zamanlarda bunların bir hayli değerlerine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Bunları vergi dairesinin araştırması neticesinde İnşaat maliyetleri de göz önünde bulundurularak müteahhitlerde bunu yüksek oranlarda fatura kesmek zorunda. Yani gerçeğine yakın veya gerçekçi bir şekilde fatura kesmek zorunda. Kanun böyle diyor.  Belediye rayiç bedeli mesela bu yıl için bir evin değeri neyse belediyede tapu dairesinde satış yapabilirsin. Tapu dairesi, bunu baz alıyor.  Bu olmadan yapmıyor.  Borcu yoktur yazısı birbirini bağlıyor. Bir taraftan belediye borcunu alıyor diğer taraftan da devlet. Ama bu yazı olmadıktan sonra da tapu dairesinin bu işlemi yapması söz konusu değil.  İşte buna da biz borcu yoktur yazısı ya da ilişik yazısı diyoruz. Bir de o yılın değeri  diyoruz.  Diyelim ki 2018 yılı bir evin satış değeri 200 bin TL diyelim. İşte bunda yüzde 2 alıcı yüzde 2 satıcı olmak kaydıyla kanuni prosedür bu.  165 lirada döner sermaye bunda ufak tefek değişiklikler olabiliyor. Ama diğeri kanuna dayalı. Daha önce yüzde 3’tü şu anda yüzde 2 yüzde 2 yani 4.  Yani bir gayrimenkulün tapudaki devrindeki oran yüzde 4. Bir değimle de binde 40” dedi. Leyla DOĞAN

 

 

 

 

Okuma Sayısı : 1352     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


24+7   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com