ALIŞ : 6.8402 | SATIŞ : 6.8676 | ALIŞ : 6.3550 | SATIŞ : 6.4452
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
GERÇEK HAYATTAN KOPABİLİYORLAR 28.03.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

 

Önümüzdeki aylarda yapılacak olan sınava hazırlanan öğrencilerde sınav stresi şimdiden başladı. Uzmanlar ise gerek eğitim sistemindeki değişikliklerin gerekse aile baskısının çocuklar üzerindeki stresi artırdığına dikkati çekerek bu durumun çocuklarda kalp çarpıntısı, gerçek hayatla kopukluk, adını unutma gibi durumları ortaya koyduğunu açıkladı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, sınav sitresi nedeniyle dili dönen Suphi Egemen Ortaokulu son sınıf öğrencisi B.Ş’nin yaşadığı sınav stresinden yola çıkarak topluma önemli mesajlar verdi.

“HER YIL YENİ SİSTEMLE GÖZLERİNİ AÇIYORLAR”

Son yıllarda eğitim sisteminin sürekli değiştiğini ve çocukların her sabah neredeyse yeni bir sistemle gözlerini açtıklarını ileri süren Kandemir, “Son yıllarda görüyoruz ki eğitim sistemi sürekli değişiyor.  Yani her sabah neredeyse çocuklar yeni bir sisteme gözlerini açıyorlar ve neyle karşılaşacaklarını bilemiyorlar.  Soru sayıları değişiyor, hangi konulardan soru geleceğini bilmiyorlar. Bizim görüştüğümüz öğrencilerimizin en büyük kaygıları bu. Hem velilere, hem öğrencilere hem de topluma bu anlamda çok ciddi görevler düşüyor. Son yıllarda bu kaygıların nedenlerine baktığımız zaman insan en çok neden korkar neden kaygılanır? Bilmediği bir şeyden ya da belirsizlikten kaygılanır.   Oturtulamayan eğitim sistemi maalesef ki öğrencilerin kaygılanmasına neden oluyor. Çünkü çocuklar sınava hazırlanıyor nasıl bir sistemle karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Durum böyle olunca hem eğitim sistemindeki belirsizlik hem aile baskısı çocuklarda bu tür olayların yaşanmasına neden olabiliyor” dedi.

“AİLELER DE KAYGI SEBEBİ”

Kandemir, ailelilerin de çocuklar üzerindeki sınav stresini artırdığını vurgulayarak, “Aileler, çocuğunun çok başarılı olmasını istiyor.  Eğer sınavı hayattaki en önemli şey olarak görürsek ve bunu da her fırsatta çocuğa aktarırsak bu durum olumsuz sonuçlar doğurur. Çocuğun geleceğinde başarılı, kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak hemen hemen her ailede bunun tek yolunun bu sınavlardan geçtiğini düşünür. Sınavlar çok önemli ama hiçbir alternatifinin olmadığının düşünülmesi sonucu anne babalarda ister istemez buraya yönelik yatırımı artırıyor.  Herkes benim çocuğum en başarılı olsun şeklinde düşünüyor. Fakat çocuğun kapasitesi, o güne kadar aldığı eğitimi hatta aile içindeki iletişimi ve yapısal faktörleri göz önünde bulundurulmalı. Yine ergenlik dönemi sıkıntılı bir dönemdir. Kişilik oluşmaya başladığı için.  Bütün işler yolunda gitse bile,  kendi içlerinde çocuklar bunalım yaşayabilirler.  Bütün bunları göz önünde bulundurup ailelerin ona göre hareket etmeleri gerekiyor. Çocuğun kendi kapasitesini bileceğiz.   Sınavlarda niye birinci olmadın? Neden en iyisini yapmadın?  gibi yaklaşımlar çocukların üzerindeki baskıyı artırarak eğer yapabilecekse bile bu tutum onları başarısızlığa sürükleyebilir” diye konuştu.

UZMAN DESTEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Her insanın yapısının birbirinden farklı olduğunu ifade eden Kandemir, “  Kimi insanlar bazı şeylerden daha fazla etkilenir ve bazı şeylerden daha fazla korkarlar. Elinde olmayan nedenlerden dolayı çocuklar  sınav stresi yaşıyor ve bunun biyolojik temelleri varsa  bu anlamda tanı konulabilirse tedavi öneriyoruz. İlaç tedavisi olabilir, ilaç tedavisine gelmeden önce çocuklar, davranışçı bazı yöntemlerle o kaygıyla baş etmesini öğrendiğinde çocuklar, ciddi anlamda fayda görüyorlar. Burada önemli olan nokta aile ve toplumun beklentisi, çocuğun üzerinde yaratılan stres faktörleri, çocuğun içinden geçtiği dönem ve kendi kişisel özellikleri. Eğer aileler, çocuklarında bu anlamda bir sıkıntı görüyorlarsa mutlaka bir uzmandan destek almalılar. Çünkü sadece ailenin çözebileceği bir durum olmayabilir” ifadelerini kullandı.

“HER TÜRLÜ FİZYOLOJİK DEĞİŞİKLİK MEYDANA GELEBİLİR”

Kandemir, aşırı kaygı ve stres altında vücutta her türlü fizyolojik değişikliklerin meydana gelebildiğini belirterek, “Kalp çarpıntısı, ellerde titreme,  tansiyon düşmesi, baygınlık geçirme, kendi ayakları üzerinde duramama aklınıza hayalinize gelebilecek sanki o ortamda değilmiş gibi çok daha ciddi anlamda kaygı yaşandığı noktalarda hatta gerçek hayatla bir kopukluk, sanki o anda orada değilmiş gibi en basit kararları verememe, adını unutma, çok basit şeyleri bile hatırlayamama yani gerçeklikten bir kopuş olarak tarif edebileceğimiz durumlar bile yaşanabiliyor.  O anda her şey olabilir.  Altta belki başka hastalıkları varsa epilepsi gibi ister istemez vücuttaki bu fizyolojik değişiklikler bunları da etkiliyor ve kimi başka nedenlerin ortaya çıkmasına yol açabiliyor” dedi.

“KAYGI ÇOK HASSAS BİR KONU”

Kaygının çok hassas bir konu olduğunu ve gittikçe de hassaslaşmaya başladığını ifade eden Doç. Dr. Kandemir, kaygının aslında normal bir durum olduğunu söyledi. Belirli bir seviyenin üzerine çıktığı zaman kaygının anormalleştiğini belirten Kandemir, “ Kaygı çocuğun yaşam kalitesini bozduğunda veya başarıyı olumlu yönde etkileyeceğine olumsuz yönde etkilediğinde bu kaygının üzerinde durup düşünmek gerekiyor.  Acaba bunu ortaya çıkaran nedenler nelerdir veya bu nelerden kaynaklanıyor diye” ifadelerini kullandı.

“OLDUĞU GİBİ KABUL EDİN”

Kandemir son olarak şöyle dedi: “Aileler çocuklarını olduğu gibi kabul edecekler. Her insanın bir kapasitesi var. Ailelerin sınavın hayatın sonu olmadığını düşünmesi gerekiyor. Sanki tek yol buradan geçiyor.  Bu sınava geçemezse bütün hayatı alt üst olacak diye düşünüyor. Kesinlikle öyle değil.  Başarının sadece buradan geçtiğini düşünmemek lazım. Aileler bunlara kendileri inanırlarsa çocukları da inanacaktır. Bu durum da çocuğun üzerindeki baskıyı artıracaktır.” LEYLA DOĞAN

 

 

 

Okuma Sayısı : 27895     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


38-2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com