ALIŞ : 5.3131 | SATIŞ : 5.3343 | ALIŞ : 4.7689 | SATIŞ : 4.8367
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
KUDUZA KARŞI 21 BİN AŞI 13.04.2018
 
Başkan Çelik’ten Hak-İş ve Türk-İş’e ziyaret
 
2018 yılı Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında, 21 bin doz kuduz aşısının tüm ilçe müdürlüklerine gönderildiğini açıklayan Tarım İl Müdür Vekili İsmail Kaya, 2017 yılında sahipli kedi ve köpeklere 19 bin 920 doz, Soma’da hastalığın görülmesi üzerine de koyun ve keçilere 2 bin doz aşının yapıldığını açıkladı.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya, kuduz hastalığına karşı il genelinde yürüttükleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Kaya açıklamasında, “ 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem kanunu” ve 18.01.2012 tarih ve 28177 sayılı “Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı İle Mücadele Yönetmeliği” gereğince Kuduz hastalığı ile Mücadelede İl genelinde Bakanlığımız Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında koruyucu olarak sahipli kedi ve köpekler aşılanmakta, hastalığın görüldüğü yerlerde mihrak aşılaması, tecrit, kordon, karantina, itlaf, imha, dezenfeksiyon vb. önlemler il ve ilçe müdürlüklerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir” dedi.
 

“İL GENELİNDE ÖNLEM ALDIK”

Kuduz hastalığına karşı hem kurbanlık hayvanlarda hem de ilde bulunan tüm hayvanlarda önlem aldıklarını belirten Kaya, “ Yıl içerisinde ilimizde bulunan tüm hayvanlar yılda 3-4 kez aşılamaya tabi tutulmakta olup küpeleme, güncelleme ve desteklemeler kapsamında yapılan kontrolleri de dâhil ettiğimizde, ilimizde bulunan her bir hayvanı yıl içerisinde defalarca kontrolden geçirmiş oluyoruz. Bu sayede il ve ilçe müdürlüklerimizde bulunan veteriner hekimler tarafından bütün hayvanlar rutin olarak sağlık taramasından geçirilmekte olup herhangi bir şüphe durumunda hemen gerekli tedbirler alınmaktadır” diye konuştu.
 

“2018’DE 21 BİN DOZ AŞI GÖNDERİLDİ”

5996 Sayılı Kanun ve İlgili Yönetmelik gereği il genelinde 2017 yılında sahipli kedi ve köpeklere 19 bin 920 doz aşının yapıldığını açıklayan Kaya, “Soma ilçemizde hastalık çıkması üzerine koyun ve keçilere de 2 bin doz kuduz aşısı uygulanmıştır. 2018 yılı Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında da 21 bin doz kuduz aşısı ilçe müdürlüklerimize gönderilmiştir. Ayrıca bir ilçemizde çiftlik hayvanında kuduz hastalığı tespit edilmesi üzerine karantina bölgesindeki çiftlik hayvanlarının aşılanabilmesi için 5 bin doz kuduz aşısı, İl Müdürlüğümüz Döner Sermaye İşletmesi tarafından temin edilmiştir” dedi.
 

“TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR”

Kuduz hastalığının merkezi sinir sistemini etkileyen, viral, tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu kaydeden Kaya, “Hastalık merkezi sinir sistemini etkilediği için hayvanlarda sallantılı yürüyüş, kendi etrafında dönme, kontrolsüz hareketler, artan agresiflik, felç durumları, son evrelerinde solunum ve yutak kaslarında meydana gelen felçlerden dolayı ağızda köpürmeler görülebilir.Tedbir olarak kedi-köpek sahiplerinin 3 aydan büyük kedi ve köpeklerini yılda bir kez aşılatmaları gerekmektedir. Çiftlik Hayvanları yetiştiricilerimizin ise hayvanlarını ısıran bir yaban hayvanı yada kuduz şüpheli bir hayvan olduğunda derhal İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir. Herhangi bir hayvan tarafından ısırılan vatandaşların en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir” dedi.
 

“YEREL YÖNETİMLERE DE İŞ DÜŞÜYOR”

Kuduz hastalığı ile mücadelede sahipsiz ve başıboş hayvanların aşılanması için Yerel Yönetimlere de görev düştüğünü vurgulayan Kaya, “ İl ve İlçe Belediyelerince sahipsiz hayvanlar yakalanarak kuduz hastalığına karşı aşılanmaktadırlar.Sağlık birimlerine, hastanelere kedi, köpek ısırması nedeniyle gelen hastaların bilgileri İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize iletilmektedir. İlçe Müdürlüklerimiz de hastayı ısıran bu hayvanı müşahedeye almaktadırlar. Bu sayede olası bir kuduz şüphelisi hayvan daha fazla insana zarar veremeden karantina altına alınmış oluyor” dedi.
 

YABAN HAYATINA DİKKATİ ÇEKTİ

Kaya, kuduz hastalığının yaban hayatı ile temas sonucu ortaya çıktığını ifade ederek, “Özellikle dağda, yaylada otlayan çiftlik hayvanlarına, Kurt, Tilki, Çakal gibi yaban hayvanlarının saldırarak ısırmaları sonucu bulaşabilir. Bu nedenle yetiştiricilerimizin bu hastalıktan şüphelenmeleri halinde hayvanlarının kesinlikle yaban hayvanlarının yada kuduz hastalığına yakalanan bir hayvanla temas edip etmediklerini bilmeleri önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.
 

 “3 EVREDEN OLUŞUYOR”
Kuduz hastalığının ‘Sakinlik, Saldırganlık ve Felç evresinden’ oluştuğunu ifade eden Kaya, “Saldırganlık evresinde olan bir hayvan insanlara veya diğer hayvanlara, hatta cansız nesnelere veya hayali cisimlere saldırarak ısırmaya çalışır. Kuduz olan hayvan diğer canlıları ısırdığı takdirde hastalığı diğer canlılara bulaştırır. Bulaşma için temas şarttır, yani ısırma veya salyanın direk temas etmesi gerekir” dedi. Leyla DOĞAN 

Okuma Sayısı : 216     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


29+2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com