ALIŞ : 5.3015 | SATIŞ : 5.3227 | ALIŞ : 4.7609 | SATIŞ : 4.8285
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Yaş üzüm ihracatında hedef 250 milyon dolar 11.05.2018
 
Başkan Çelik’ten Hak-İş ve Türk-İş’e ziyaret
 
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, "2018 yılında sofralık üzüm ihracatında 250 milyon dolar hedefliyoruz” dedi.
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB)’nin yeni yönetimi, ihracatçılarla üreticiler arasındaki bağı güçlendirmek, sektörel sorunların çözüm yollarını bulmak için kolları sıvadı.Göreve gelir gelmez Kemalpaşa Bağyurdu’nda kiraz üreticileriyle bir araya gelen EYMSİB Yönetim Kurulu’nun ikinci durağı, sultani üzümün başkenti Alaşehir oldu. Alaşehir Belediye Başkanı Ali Uçak ve Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun’unevsahipliğinde, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından Alaşehir Şehit Fethi Sekin Gençlik Merkezi’nde düzenlenen "Taze Meyve Sebze ve Mamulleri Sektörü Değerlendirme ve Sektörel Sorunları Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Üreticilerimizin sorunu bizim sorunumuz, üyelerimizin derdi bizim derdimiz olacak. Sorunların çözüm noktasında gerekiyorsa üreticimizin de, üyemizin ayağına gideceğiz” mottosuyla yönetime aday olduklarını bu çerçevede yaş meyve sebze üretiminde önemli merkezleri ziyaret ettiklerini kaydetti. Üzüm bağlarında hasada başlamak için gün sayıldığına dikkati çeken Uçak, “Diliyorum hepimiz için Bereketli bir sezon olur. Üzümümüzü hasat etmek için yaşanmakta olan veya karşılaşacağımız sorunların tespit ve çözüm noktasında görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geldik. Aynı zamanda ülkemiz için önemli bir ekonomik değeri olan asma yaprağı ve yaprak sarma ihracatının da nasıl önünü açmamız noktasında görüşlerinizi ve önerilerinizi almak istedik.. Sizlerin görüş ve önerileri bizim için çok değerli” şeklinde konuştu. Türkiye’nin 2017 yılında 196 milyon dolarlık sofralık yaş üzüm ihraç ettiği bilgisini veren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, şöyle devam etti: “Sofralık üzüm ihracatımızda sultani çeşidi yüzde 70’lik paya sahip. 2017 yılında sultani üzüm ihracatı 135 milyon dolar oldu. 2018 yılında sofralık üzüm ihracatında 250 milyon dolar hedefliyoruz.” 
ALICI STANDARTLARI DEVLET STANDARTLARINI GEÇTİ 
Bağlarda doğru ilaçlamanın önemine vurgu yapan Altındişli şöyle konuştu: “İlaçla ilgili devlet ve alıcı standartları var. Alıcı standartları devlet standartlarının önüne geçmiş durumda. Sofralık üzüm ihracatımızda geçmiş yıllarda Avrupa Birliği’nin payı yüksekti ancak günümüzde yüzde 14’e düştü. İlaç kalıntı sorunlarımızı çözersek bu oran artar diye düşünüyorum. Salkım güvesi ile ilgili biyolojik preperatları öneriyoruz. Asma yaprağında kalıntı büyük sorun, üstü örtülen bağların üstünü çok yakından örttüğümüz için sorunlar yaşanıyor. Çok yakında yeni kriterler gelecek karbon ayak izi, su ayak izi gibi. Üreticilerimizi bu sürece hazırlamalıyız.” 
BAĞCILIK KOMİSYONU SORUNLARI TESPİT ETTİ 
Alaşehir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Yıldırım ise; bağcılık sektörünün sorunların araştırılması ve alınacak tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun kapsamlı bir çalışma yaptığını, raporunu da tamamlamak üzere olduğunu dile getirdi. Yıldırım, “İnanıyorum ki, çok faydalı olan bu çalışmanın önümüzdeki dönemde avantajlarını göreceğiz. Gelecek hasat döneminde Toprak Mahsulleri Ofisi yine devrede olacak ve istikrarın korunması için belli bir miktar piyasalara katkı sağlayacak” dedi. Üzümde zararlılarla mücadelede çok sayıda yasaklanan etken madde olduğu bilgisini veren Yıldırım, bu etken maddelerin kullanılmaması için üreticiler nezdinde bilgilendirilmelerin arttırılması gerektiğinin altını çizdi. Alaşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Tarık Memiş ve İhracatçı Ahmet Altubay sofralık üzüm ihracatında zararlılarla mücadele konusunda yapılması gerekenler hakkında görüşlerini paylaştı. 
YAŞ ÜZÜM İHRACATINDA RUSYA ZİRVEDE 

Türkiye’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği 197 milyon dolarlık yaş üzüm ihracatında Rusya, 121 milyon dolar ile açık ara lider pazar konumunda. Rusya, yaş üzüm ihracatından yüzde 62 pay aldı. Ukrayna 12,6 milyon dolarlık payla ikinci olurken, Almanya 10 milyon dolarlık Türk üzümü tercih etti. İHA 

Okuma Sayısı : 122     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


30-3   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com