ALIŞ : 6.0614 | SATIŞ : 6.0857 | ALIŞ : 5.5010 | SATIŞ : 5.5792
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
ÇİFTÇİ ÖLÜYOR HABERİNİZ VAR MI? 14.05.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle önemli açıklamalarda bulunan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Altındağ, yetkililere seslendi. Son 10 yılda Manisa’da 5 bin çiftçinin tarımı bıraktığını vurgulayan Altındağ,  çiftçinin devlet tarafından yok sayıldığını ve bu duruma artık bir son verilmesi gerektiğini söyledi.
Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Oda binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Altındağ, çiftçinin sorunlarına değindi.Çiftçilerin gününü daha güzel bir şekilde kutlamak istediklerini ifade eden Altındağ, son yıllarda çiftçilerin zor durumda olmasından dolayı bunu yapamadıklarını belirtti.
 

“ÇİFTÇİLERE DEĞER VERİLMİYOR”

Son 10 yılda 5 bin çiftçinin, tarımı terk ettiğinin vurgulayan Altındağ, köylülerin artık çiftçilikten uzaklaşarak sanayilerde çalıştığını ifade etti. Altındağ, “Çiftçilikte ve hayvancılıkta aynı şekilde gündemde. Et ithalatı, canlı veya cansız, karkas et ithalatı durmadan yapılıyor. Bu durumda çiftçinin azalmasına neden oluyor. Çiftçilere değer verilmiyor. Bugünün şartlarında çiftçilere daha fazla sahip çıkılması gerekirken çıkılmıyor. Bugün köylünün köyünde kalması gerekirken maalesef evinin altında 3-5 tane hayvan bakan çiftçimiz dahi kalmadı. Bunun yanında büyük çiftliklerin kurulması tavsiye edildi fakat bunlarda yeterli olmadı. Bunun için köylünün köyünde kalması ve köylerde hayvancılığın desteklenmesi gerekiyor” dedi.
 

TOPRAK KAYBINA DİKKATİ ÇEKTİ

Altındağ, çiftçiliğin azalmasının toprak kaybına da neden olduğunu belirterek, artık büyük bir ithalatçı konumuna gelindiğini kaydetti.“Çiftçimiz artık daha geniş çaplı desteklenmeli” diyen Altındağ, önerilerini şu şekilde sıraladı: “Vatandaşın kendine, kendi ülkesine yetecek şekilde üretim yapmasına yardımcı olunmalı. Bunun yanında çiftçimize değer verilmesi gerekiyor. Çiftçimiz yok sayılıyor. Birileri giderse birileri gelir mantığıyla bu olmaz. Anadan babadan çiftçilik yapan vatandaşımız her zaman desteklenmeli. En zor şartlarda dahi çiftçilik yapmış vatandaşımız yok sayılamaz. Bu yüzden devletimizden destek ve projeler bekliyoruz. Sadece devletimiz değil, milletimizin de çiftçimizin kıymetini bilmesi lazım.”
 

“GEÇEN SENENİN ÜZÜMÜ BU YIL YOK”

Son günlerde yaşanan dolu felaketine de değinen Altındağ, ilçelerde bağlarda zararların olduğunu söyledi. Bu sene bağcılıkta ürün kaybının olduğuna dikkati çeken Altındağ, “Bu sene ürünlerde rekolte düşüklüğü var. Ürünlerimizde doğuş az. Bağcılıkta bu yıl verimsiz bir yıl geçireceğiz. Geçen senenin üzümü bu yıl yok. Rekolte düşüklüğü baya da olacak” diye konuştu.
 

“SEBEP DIŞ BAĞIMLILIK”

Eskiden tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken şimdi tarımda ithalata yönelimin söz konusu olduğunu anlatan Altındağ,“ Bu ülkenin bu hale gelmesinin tek sebebi tohumda dışarı bağımlı kalmamız. Yeterince kendimiz AR-Ge çalışmaları yapıp Türkiye’mizde gerekli önlemlerin almamamız. Bir de çiftçimizin malını değerinde satamaması. Fakat borçla çalışan bir insan ne kadar çalışabilir? Ne kadar üretebilir? Üretimi en üst seviyeye çıkaramaz. Burada çiftçimizin cebinde parası olsa tarlasına da iyi bakacak, ilacını zamanında atacak” dedi.
 

İLAÇLARA YÜZDE YÜZ ZAM

Geçen sene kullanılan bazı ilaçlara bu yıl yüzde yüz zam yapıldığını kaydeden Altındağ, “Bu şekilde tarımın içinden vatandaş nasıl kalkacak? Mazotun fiyatı da zaten yüksek. Çiftçimiz dar boğazda. Mahsule bakarsanız olur. Çiftçimiz zor şartlarda ayakta durmaya çalışıyor. İnsan da bakınca verimli olur tarlada. Hayat şartları pahalı olduğu için arazide her şey dört dörtlük yapılamıyor” ifadelerini kullandı.
 

“HER ŞEY ONLARIN İKİ DUDAĞININ ARASINDA”

 Manisa’da insanların tarsim konusunda yeterince bilgili olduğunu aktaran Altındağ, son olarak şöyle konuştu:“Tarsim’de fiyatlar yüksek. Geçen sene don olayı olmadı ondan önceki sene oldu. Olmadığı sene vatandaş yüklü miktarda Tarsim’e para yatırdı. Geçen sene don olmayınca bu sefer, millette boşuna para veriyorum diye bundan vazgeçmek zorunda kaldı. Tarsim’de yapılması gerekiyor ama Tarsim’in bir sürü şartları var. Her şey onların elinde. Benim yerime yüzde yüz hasar dahi olsa tarsim geldiği zaman o eksperin iki dudağının altındasınız. Senin burada yüzde 40 hasar var dediği zaman yüzde 40’ını anca alabiliyorsun. Geçen sene vatandaş 3 liradan 3,5 liradan üzüm sattı. Nasıl bu adam tarsim yaptırsın? Leyla DOĞAN

  

Okuma Sayısı : 197     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


23-9   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com