ALIŞ : 5.3131 | SATIŞ : 5.3343 | ALIŞ : 4.7689 | SATIŞ : 4.8367
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
HER ŞEY ÇOK FARKLI OLUR 16.05.2018
 
 

 

Türkiye’deki ekonomik durum sonunda esnafı canından bezdirdi. Seçimlere az bir zaman kala esnafların sıkıntılarını ele alan Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Akyüz, esnaf teşkilatının kolay kolay ayaklanmadığını söyledi. Akyüz, “ Artık seçim öncesi esnafımız için devlet bir çalışma yapmalı. Ola ki esnafımız ayaklanırsa her şey çok farklı olur” dedi.

Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, erken seçime az bir zaman kala esnafın sıkıntılarını değerlendirdi.  Akyüz, çok zor şartlar altında esnaflık yaptıklarını ve seçim öncesi devletten destek beklediklerini belirterek, “Seçimlere kadar yüzümüz gülmezse ondan sonra hiç gülmez” ifadelerini kullandı.

 “2018 YILI DA PARLAK GEÇMEYECEK”

2018 yılının önceki yıllar gibi sıkıntılı geçeceğini ifade eden Akyüz, “İnşallah bunların önlemlerini alırlar.  Görünen köy kılavuz istemez.  Bu görüldü. Ayak sesleri geldi.  2018’in sıkıntılı geçeceğini 2017 yılında görüyorduk biz.  2016’da 2017’nin sıkıntılı geçeceğini görüyorduk. Bu yılda öncekilerden farklı olmayacak”  diye konuştu.

“ANKARA SESİMİZİ DUY”

Seçime kadar esnaf için bir takım çalışmaların yapılması gerektiğini ifade eden Akyüz, “Seçimden sonra beklentimiz farklı şimdi ki beklentimiz çok farklı.  Seçimden sonra beklentimiz negatif.  Ankara’nın artık Türkiye genelindeki 2 milyon esnaf teşkilatının seslerini duyması lazım. Geç kalınmaması gerekiyor. Hani dedi ya emeklilere bayram için biner lira vereceğim.  Bu parayı kalkıp bayrama birkaç gün kala parayı verirse o paranın hiçbir hükmü olmaz. Herkes biliyor onun seçim yatırımı olduğunu. Vatandaşa 15 gün önce ver de vatandaş bayram harçlığı yapsın.  Ama kalkıp bayrama birkaç gün kala bu parayı verirsen bunun altında başka anlam aranır.  Bunların bize göstermelik olmaması gerekiyor” dedi.  

Günün şartlarının esnaflık yapmaya el vermediğini vurgulayan Akyüz, Manisa’da kökleşmiş esnafların bile zorluk çektiğini ifade etti. Akyüz ayrıca, ekonominin yavaşlamasından dolayı da insanların zor günler geçirdiklerini ifade etti.

“ESNAF BORCUNU ÖDEYEMİYOR”

Her geçen yılın bir önceki yılı arattığını vurgulayan Akyüz, “ Gelen yıl geçen yılı arattırıyor.  Biz de 2017 yılını konuşurken 2016 yılını aradık. 2018 yılına geldik 2017 yılını arar olduk. Şu anda esnafın en sıkıntılı olduğu zaman. Eskiden seçimler üzeri sıcak para döngüsü olurdu.  Bankaların piyasaya para sürmesi çalışmaları var,  bu çalışma devam ederse iyi olacak.  Etmezse zaten daha çok esnaf kepenk kapatır. Ağzımız varmıyor söylemeye ama görünen köyde kılavuz istemez. Durum da onu gösteriyor.  Sıkıntılı bir süreçte insanlar.  Kiralarını, vergilerini ödeyemiyorlar. Kredi alıyor insanlar kredilerini ödeyemiyorlar. Çok zor şartlar altında esnaflık yapıyoruz.   Biz seçimlere kadar biraz yüzümüz gülmezse seçimlerden sonra güleceğimizi de sanmıyorum.  Bu 2018 yılı da çok sıkıntılı geçecek.  İnşallah bunların önlemlerini alırlar.  Görünen köy kılavuz istemez.  Bu görüldü. Ayak sesleri geldi.  2018’in sıkıntılı geçeceğini 2017 yılında görüyorduk biz.  2016’da 2017’nin sıkıntılı geçeceğini görüyoruz” dedi.

“BORCUNU BORÇLA KAPATIYOR”

Esnafın borcunu borçla kapatmaya çalıştığını kaydeden Akyüz, “ Bu bir deliği yamayla kapatmaya benziyor.  Borcu borçla kapatmanın söz konusu olduğu bir dönemde bununda ne kadar güzel olduğunu düşünebiliriz.  Oradan alıyoruz başka bir yere yatıyoruz. Biz buna esnaf dilinde takla attırmak diyoruz.   Bu nereye kadar böyle sürecek. Bir yere gelecek tıkanacak” diye konuştu.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ HAREKETE GEÇİRİLMELİ”

 “15 Temmuz darbe girişimi ve onun öncesinde de çok zor günlerimiz oldu” diyen Akyüz, “Burada devletin de görevi var. Devlet esnafını gözetmek zorunda. Türkiye genelinde 2 milyon esnaf var.  Dolayısıyla esnafımızın nefes alması için her türlü çalışmanın yapılması gerekiyor.  Bunun yanında bazı sektörleri devletin harekete geçirmeli. Mesela İnşaat sektörünü hareketlendirmek bütün esnaf teşkilatını hareketlendirmek demektir.  Bir inşaat sektörü 450 civarında meslek dalını hitap eden bir kuruluştur. Yaprağı o kıpırdattığı zaman her yerde yaprak kıpırdar diye düşünüyoruz.   İnşaatın üzerindeki, KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürmesi bankalarla görüşülüp konut, ihtiyaç, tüketici kredilerinin çok aşağılara çekilmesi çok önem arz ediyor.  İşte tüm bunlar piyasayı hareketlendirecek hususlar” dedi.

“DEVLET TOBB’A VERİYOR BİZE YOK”

Kobilere ve TOBB’a uygulanan faizsiz destek kredilerinin esnaf teşkilatı içinde yapılması gerektiğini savunan Akyüz, “Daha önceki dönemlerde olduğu gibi 50 bin ile 20 bin lira arasında esnafımız için faizsiz kredi verilmesi gerekiyor. Bu bir nevi nefes alma kredisi. Bunu mutlaka hayata geçirmesi lazım. Yani buna aşırı derecede ihtiyaç var.  20 bin 50 bin lira ne işe yarar demeyin.   Ufak çapta bu ihtiyaç karşılar. Veya dağılmış olan borçları bir yere toplamaya yarıyor. 3-5 yere borç varsa bir yere devlete borçlanarak ve faizsiz borçlanarak diğer temerrüde giren faizleri borçları ödeyip tek devlete faizsiz sistemle borçlanacak.  İnsanın borcu her tarafa dağıldığı zaman farklı olur tek tarafa odaklandığı zaman farklı olur.  Buna acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

“ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORUZ”

Esnafa 50 bin liraya kadar KOSGEP desteğinin mutlaka verilmesi gerektiğini söyleyen Akyüz, “ Çünkü et tırnaktan ayrılmaz. TOBB yasası farklı TESK yasası farklı biz 5362 sayılı yasayla yürütülüyoruz. Onların yasası farklı ama sen oraya kalkıyorsun 200 bin liraya kadar destek veriyorsun ama bizim küçük esnafa vermiyorsun. Üvey evlatlık muamelesi yapamazsınız.  Devletin 3 tane evladı var birine verip diğer ikisine bakıtmak olmaz.  Onun için bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Ülkemizde çok mu adalet var? Çok var diyemeyiz ama bu çarpıklaşmanın giderilmesinden yanayız.  2 milyon esnaf var.  Öbür tarafa veriyorsun bu tarafa vermiyorsun.  Böyle bir sistem olmaz. 50 bin liralık krediye esnaflarımızın aşırı derece de ihtiyacı var” dedi.

“EFENDİ DEĞİL KÖLE OLMAK ZORUNDAYIZ”

Akyüz son olarak şöyle konuştu: “Biz, esnaflarımıza efendi değil köle olmak zorundayız.  Biz diyoruz ki bizimde üstümüzdeki insanlar efendi olmayacak. Bizlere,  esnaf teşkilatına köle olacak. Dolayısıyla esnaf teşkilatı ayaklanmaz ama ayaklanırsa da her şey çok değişik olur. Esnaf olmaza ülke olmaz esnaf olmasa Türkiye Cumhuriyeti olmaz.” LEYLA DOĞAN

 

Okuma Sayısı : 623     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


32-9   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com