ALIŞ : 7.5292 | SATIŞ : 7.5593 | ALIŞ : 7.1687 | SATIŞ : 7.2705
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
BU OYUNLAR ÖLDÜRÜYOR 27.05.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

 

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde özellikle gençler arasında yaygın olarak oynanan ‘Mavi Balina’ adlı oyun, birçok kişinin intiharına neden oldu. Mavi Balina oyunun ardından bu defa da Bakanlığı harekete geçiren Ortadoğu kökenli ‘Mariam’ adlı oyun, gençler ve çocuklar arasında tehlike saçmaya başladı.  Uzmanlar ise ölüm ve şiddet içerikli oyunlara karşı uyardı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, Mavi Balina oyunundan sonra korku salan ‘Mariam’ oyunu konusunda önemli açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Kandemir açıklamasında, ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

“İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR”

Mavi Balina oyunundan sonra Mariam adı oyuna karşı da çok dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Hasan Kandemir, Mariam adlı oyunun Ortadoğu kökenli olduğunu söyledi. Oyunun,  çocukların ve gençlerin sosyal ve duygusal gelişimlerini olumsuz etkileyen intihara kadar götürebilecek psikolojik sorunlara yol açtığını ifade eden Kandemir, oyun hakkında bilgi verdi. Kandemir, “Bu oyunda küçük bir kız çocuğu evini kaybetmiş ve bir şekilde sizden yardım isteyerek sizden kendisini evine götürmenizi istiyor. Bu süreç içerisinde normalde filmin fikrine baktığınız zaman küçük bir kız çocuğunun yardım istemesiyle sanki iyi, olumlu bir şey yapıyormuşsunuz gibi gözüküyor. Fakat oyun içerisindeki süreçler bundan tamamen farklı. Çok ciddi şiddet efektleri, ruhsal ve duygusal gelişiminizi olumsuz etkileyecek bazı görüntüler var. Bunlar oynayan kişiler açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkarıyor. Oyuncular, oyundaki kıza yardım ettiğini sanıyor ama kız çocuğunun sizi götürdüğü yer çok faklı” dedi.

“KİŞİSEL BİLGİLERİ VERMEDEN OYUNA GİRİLMİYOR”

Oyuna katılabilmek için çeşitli komutların verildiğini ifade eden Kandemir, “  Merak hepimiz için çok önemli bir duygu.  Bazı temel bilgilerinizi vermeden sizi oyuna kabul etmiyorlar.  Facebook, WhatsApp  bazen evinizin adresini, elinizde kameralı telefonu ve ya bilgisayar varsa buna erişim izni istiyorlar. Siz bu bilgileri verdiğiniz zaman ileride çeşitli sıkıntılar ve problemlerle karşılaşabilme ihtimaliniz artıyor. Örneğin istemediğiniz görüntülerinizi alıp, pazarlayabiliyorlar.  Ve ya farklı yöntemlerle sizi taciz edebiliyorlar.   Bu oyunun başında bilgilerinizi vermeden bir sonraki aşamaya geçip oyunu oynayamıyorsunuz. Pek çok insan bu anlamda kendisini korumaya alabilse bile insandaki merak duygusu acaba ne oluyor? İçinde ne varmış? Bakalım dediğiniz andan itibaren ilk adımı atmış oluyorlar. Bu aşamada da zaten temel kişisel bilgilerinizi vermiş oluyorsunuz” dedi.

 

“ROBOTİK SESLE TEHDİT EDİLİYORLAR”

Oyunun ilerleyen bölümlerinde telefon numaralarını veren kişilerin robotik bir sesle tehdit edildiğinin altını çizen Kandemir, “ Bunun yanında korku efektleri, gecenin uygunsuz saatlerinde sizinle temasa geçme olabilir bu tarz sıkıntılı durumlarla karşılaşılabiliyor. Buda bunu oynayan çocuklar açısından çok olumsuz sonuçlar doğuruyor” diye konuştu.

“ÖLÜM EFEKTLERİ VAR”

Kandemir, oyun içesindeki ölüm efektlerine vurgu yaparak, “Hem ölüm efektleri var ve filmde ölüm teması işleniyor. Onun için çocuklarda ölüme ilişkin duygular oluşturabiliyor veya bununla nasıl bahşedeceğini bilemeyen kişide intihara kadar gidebilecek olumsuz psikolojik süreçlerle karşılaşabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖLÜME KARŞI DUYARSIZLAŞTIRIYOR”

Bu tür oyunların çocuklar ve gençler üzerinde ölüme karşı bir duyarsızlık yarattığını kaydeden Kandemir, “Çocuk oyunda gördüklerini bir süre sonra normal yaşamda da olabilirmiş gibi algılıyor.  Bu oyunları izledikten sonra çeteler kurup başka çocuklara zarar veren pek çok olayla karşılaşıyoruz.   Sanki normalmiş gibi çocuk bunlarla oynarken dışardaki hayatta öldürmenin,  karşısındaki birini cezalandırmanın,  yanlış yaptıysa ona cezasını kendisinin vermesi gerektiğini düşünüyor. Bunun şiddetle üstesinden gelebileceğini düşünmesi çok olumsuz sonuçlara yol açıyor. Mutlaka ailelerin çocukları noktasında uyanık olmaları gerekiyor. Ailelerin, interneti hiç bilmeden sadece bu oyunu oynama diyerek bu sorun çözülemez. Mutlaka ailelerin interneti çok iyi kullanabilecek donanıma sahip olabilmesi gerekiyor” dedi.

“TEKNOLOJİYİ YOK ETMEK İMKÂNSIZ”

Mariam adlı oyunu genellikle arkadaşlarıyla ve ailesiyle sağlıklı iletişim kuramayan çocukların oynadığını savunan Kandemir, “ Artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki, teknolojiyi yok etmek veya tamamen çocukların elinden almak mümkün değil. Aileler çocuğun oynayacağı oyunu önceden kendileri görüp bununla ilgili çocuğa bilgilendirme yapmalı. Oyunun nasıl bir oyun olduğunu çocuğu ifade ederek bunun önünü kesmeli.  Çocuğa anlatmadan bunun önünü kesemezsiniz. Bu yasak diye direttiğinizde çocukta merak duygusunu uyandırmış oluyorsunuz. Çocuklar bir göreyim ben oynamasam da bu işin içinden çıkabilirim diye düşünebiliyor. Ama kendisini kaptırıp işte özel bilgilerini vermiş olabiliyor. Bu süre içerisinde ailelerin kökten yasaktansa çocuklara bu oyunu anlatarak oynayabileceği oyunlara yönlendirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

“HERKESİN MERAK DUYGUSU AYNI DEĞİL”

Kandemir, kontrol mekanizmasını uygulayamayacak daha küçük çocuklar için hem devletin hem ailelerin koruma filtreleriyle, çocukları korumaları gerektiğini belirtti. Kandemir, “Çünkü siz ne kadar çocuğa anlatırsanız anlatın herkesin merak duygusu aynı değil.  Bazı kişilerde fevrilik dediğimiz özellikle sonunu düşünmeden hareket etme özelliklerinden dolayı bu oyunlara yönelebiliyorlar. Bunların önünde mutlaka koruma bariyerlerinin olması gerekiyor. Nasıl uygunsuz sitelere ilişkin koruma filtreleri varsa bu oyunlara yönelikte çeşitli filtreler var. Çocuk ulaşmak istediğinde oyuna ulaşmaya izin vermeyecek. Hatta belki aileyi de bu konuda haberdar edebilecek bazı filtrelerin mutlaka olması gerekiyor” şeklinde konuştu. Kandemir son olarak, Mariam ve Mariam türü bütün şiddet içerikli oyunlardan kaçınılması gerektiğini kaydetti.  LEYLA DOĞAN

 

Okuma Sayısı : 34297     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


32-8   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com