ALIŞ : 7.5292 | SATIŞ : 7.5593 | ALIŞ : 7.1687 | SATIŞ : 7.2705
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Seçim öğrenciyi de vurdu 05.06.2018
 
 

 

Bu yıl yapılacak olan üniversite sınavı 24 Haziran seçimlerine takıldı. Sınav tarihinin ertelenmesini ve bunun öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerini değerlendiren MCBÜ Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, “Çocukların üzerinde zaten bir sınav kaygısı var.  Sınav takviminin değiştirilmesiyle var olan bu kaygı daha da artıyor” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi  (MCBÜ)Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, Türkiye’deki sınav sisteminin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

“SEÇİMLER SINAVI ÖĞRENCİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

24 Haziran’da yapılacak olan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri nedeniyle ertelenen üniversite sınavının öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Hasan Kandemir, “Maalesef bu tür gelişmelerin çok olumsuz etkileri olabiliyor.  Kaygının, korkunun en önemli nedeni belirsizliktir. Sınava girecek öğrenciler sınavda neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Bunun kaygısı var üzerlerinde. Bir de üzerine sınav tarihini değiştirilmesi onlar üzerinde var olan kaygının daha da artırılmasına neden oluyor. Bir yıl önce belli olan bir sınav tarihi var ve siz kendinizi ona göre ayarlıyorsunuz. İnsanlar diyebilirler ki sınav tarihinin değişmesi neyi değiştirecek.  Öyle düşünmemek lazım. Örneğin seçimlerin ikinci tura kalması sınavın çok muğlak bir tarihe ertelenmesine neden olabilir.  Buda bir umutsuzluk yaratıyor çocukta.   Çocuk burada kendisini bir kobay gibi bir piyon gibi hissedebiliyor. Bu hissiyatla çocuk kendisini çok güçsüz ve çaresiz hissedebiliyor. Sistemin bir an önce netleşmesi gerekiyor” dedi.

“KAYGI BİR SEVİYEYE KADAR OLMALI”

Anne babaların çocuklardaki sınav kaygısını önlemek için yapması gereken noktaları anlatan Kandemir, “ Kaygı bir yere kadar normal bir durumdur.  Bazen anne babaların bu konuda farklı düşünceleri olabiliyor.  Sınavda hiçbir şekilde kaygılanmadan çocuğun sınava çok rahat bir şekilde girip, soruları yapıp bu şekilde sınavdan çıkmalarını bekliyorlar.  Böyle bir durum yok. Öncelikle kaygı bir seviyeye kadar olmalı. Bunun olması hatta sağlıklı bir durumdur.  Ama belirli bir seviyeyi geçtikten sonra kaygı çocuğun hayatını olumsuz etkiliyorsa, başarısını etkiliyorsa o zaman bunun üzerinde durmak gerekiyor” diye konuştu.

 

 

“SENE BAŞINDAN MÜDAHALE EDİLMELİ”

Çocuklardaki kaygı bozukluğunun sene başından itibaren müdahale edilmesi gerektiğini söyleyen Kandemir, “Çünkü çocukta kaygı durumu varsa ve buna müdahale edilmesi gerekiyorsa bu sınava yakın bir dönemde yapılacak bir önlem değil.   Ailenin bunu sene başından beri, farkında olup çocuğu doktora getirmesi gerekiyor. Normal sınırlarda diyebileceğimiz kaygıyı, nefes egzersizleri, terapi yaklaşımlarıyla azaltabiliyoruz. Ama bir de daha  ciddi kaygı bozukluğu olan bireylerde mutlaka ilaç tedavisi gerekebiliyor.  İlaç veya farmakolojik bir tedavi yapacaksak ta bunun sene başından itibaren uygulanması gerekiyor ki bunun olumlu veya olumsuz sonuçlarını görebilesiniz. Ama genelde  aileleler, sınavdan önceki bir hafta hatta bazen sınavdan önceki son 2,3 günde gelip hocam bizim çocuğumuzda sınav kaygısı var. Biz ne yapabiliriz diye ifade ediyorlar. Yani son dönemlerde aslında yapılabilecek hiçbir şey yok” diye konuştu.

“AİLELERİN BEKLENTİLERİ ÇOK YÜKSEK”

Çağımızda ailelerin çocuklar üzerindeki beklentilerinin çok yüksek olduğunu ve bu durumunda çocuklarda kaygının artmasına neden olduğunu vurgulayan Kandemir, “ Beklentiler çok yüksek.  Öncelikle ailelerin çocuğun kapasitesine bakması gerekiyor.  Her anne baba çocuğunun en başarılı olmasını istiyor. Kendilerine göre hedef belirliyorlar. Hedeflerinin olması sağlıklı olsa bile eğer siz kapasiteyle uyumsuz beklentiler ortaya koyarsanız, çocuğun kapasitesi zaten düşük, sizin hayal ettiğinizi yeri kazanamayacak ama siz çocuğun önüne bu beklentiyi koyup da ya sen çalışırsın yaparsın, kazanırsın gibi baştan üzerine bir sıkıntı yaratırsa ve çocuk bir süre sonra kapasitesinin olmadığını hissederse artık yapabileceği şeyin bile gerisinde kalır.  Bunun için en önemli nokta kapasiteye göre beklenti oluşturmak. Hatta mümkünse hiç beklenti oluşturmamak” dedi.

“ÇOCUKLARI SOSYAL HAYATTAN KOPARMAYIN”

“Hepimiz psikososyal varlıklarız”  diyen Kandemir, “Hepimizin başarıyla okulla sınavla beraber yaşamın diğer sosyal yönlerinin de ekarte edilmemesi lazım.  En önemli şeylerden bir tanesi de bu. Aileler sınav yaklaştıkça çocuklarına, bütün arkadaşlarınla ilişkilerini kes, onlarla görüşme, gezme, dolaşma gibi bu sene bunları erteleyelim, bunları yapmayalım gibi ifadelerde bulunabiliyorlar ama başarıyı getirebilecek en önemli şey yaşamın her alanıyla çocuğun devam etmesi. Çocuk sadece derslerle ilgilenip, soru çözüp, sosyal hayatını çok geriye atıyorsa ne kadar başarılı olursa olsun bir yerden sonra olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Onun için yine ailelere önerebileceğimiz şeylerden bir tanesi çocuğun normal yaşantısını çok değiştirmeden, programlar yaparak ona o şekilde destek olmaya çalışmak faydalı olacaktır. Çocuklara bu sınavların hayatın sonu olmadığını, mutluluğun başarının veya paranın bir tek bu sınavda en başarılı olarak elde edilebileceğini ve bu olmazsa bütün hayatının biteceği gibi bir mesaj verilmemeli.  Bu tabi çocuk rahat olsun. Rahatça sınava girsin, çalışmasın gibi değil o anlamda da hem çocuğu destekleyip çocuğun potansiyelini destekleyerek en iyi verimi alınmalı” dedi.

DOKTOR DESTEĞİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Sınav sonrası oluşan ve uzun süre devam eden kaygıya da değinen Kandemir son olarak şöyle dedi: “Sınavın üzerinden uzun süreler geçti.  Hala bunun olumsuz etkisi sürüyorsa o zaman bşr uzmandan destek almakta büyük fayda var.  Çünkü herkesin her olaya verdiği tepki farklı. İlaçla da destek alınması gerekebilir.  Olumsuz bir sınav atlattıkten sonra bu sefer tahmin etmeyeceğiniz ve düşünmeyeceğiniz depresyon oluşabilir.  Depresyonun getirebileceği sıkıntılar sınavın getireceği kaygıdan daha fazla olabiliyor.  Eğer sınavdan dolayı da depresyona giriyorsa çocuk o zaman da destek alınmalı.” Leyla DOĞAN

Okuma Sayısı : 35292     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


23-2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com