ALIŞ : 5.8054 | SATIŞ : 5.8286 | ALIŞ : 5.1602 | SATIŞ : 5.2335
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
SABUNCUBELİ SEÇİM KURBANI OLDU 13.06.2018
 
MASKİ’den 1 Milyonluk tasarruf
 
Başbakan Binali Yıldırım’ın katımıyla pazartesi günü açılışı yapılan Sabuncubeli Tüneli, sözde açılış ile gündeme bomba gibi düştü. CHP’li Bozyaka konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Açılışın sadece seçim çalışması kapsamında yapıldığı belli. Vatandaşın gözünün içine bakıp aptal yerine koyarak seçim çalışması yapılmaz. Manisa-İzmir yoluna giden vatandaşlarımız bu iktidarın büyük bir yalanın içerisinde kaybolduğunu gözleriyle görecek” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka, Pazartasi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Sabuncubeli Tüneli’ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İlçe Başkanlığı binasında partililerle bir araya gelen Bozyaka, hükümeti topa tuttu. Manisa- İzmir yolu arasında yapılan Sabuncubeli Tüneli’nin sadece sözde açıldığın söyleyen Bozyaka, “ Sabuncubeli’nde yapılan sözde açılış töreninde sadece açılış yapıldı ancak tünel trafiğe açılmamış. Vatandaşlarla alay etmekten başka bir şey değil bu. Yalnızca seçim çalışması olduğu belli. Vatandaşları kandırarak, gözlerinin içine bakarak aptal yerine koyarak seçim çalışması yapılmaz” dedi.
“RANTİYE SINIFI ZENGİN EDİLDİ”
Sabuncubeli Tüneli’nin vatandaş için değil,rantiye sınıfını zengin etmek için yapıldığını ileri sürenBozyaka, ücretsiz olarak açılışı yapılan tünelin, seçim sonrasında ücretli hale getirileceğine dikkati çekti. Bozyaka ayrıca, seçim dolayısıyla tünelin ücretsiz olarak açıldığını belirtti.
“BECERİKSİZLİĞE KARŞIYIZ”
CHP olarak Sabuncubeli Tüneli’ne karşı olmadıklarını belirten Bozyaka, usulsüzlüğe, yolsuzluğa, haksızlığa ve beceriksizliğe karşı olduklarını söyledi. Sabuncubeli Tüneli’yle ilgili jeoloji Mühendisleri Odası İzmirŞubesi’nin gönderdiği raporu paylaşan Bozyaka, “Sabuncubeli Tüneli Projesi 3 yıl olarak belirlendi. Ancak 8 yılda bitirilebildi. Proje keşif bedeli maliyeti 150 milyon lira olarak öngörüldü. 2018 yılı itibariyle gerçekleşen maliyeti ise 500 milyon lira. Proje, kamu kaynaklarıyla öngörülen maliyetlerin yaklaşık 3,5 katına mal oldu. Vatandaşın 350 milyon lirası bu projeyle birlikte heba edildi. Peki, neden? Böyle olması bazı kişilerin işine geldi” dedi.
“HAZIRLIKLAR SIRASINDA KAYMALAR MEYDANA GELMİŞTİR”
Tünel güzergâhına yönelik yeterli mühendislik proje etütlerinin yapılmadanişe başlandığını ifade eden Bozyaka, “ Eksik yapılan araştırmalar, yanış tünel güzergâhı seçilmesine neden olmuş ve sorunlu bir proje ortaya çıkmıştır. Yeterli jeolojik inceleme yapılmamasından dolayı tünelin Manisa’ya çıkışı eski heyelan bölgesine denk gelmiştir. Bu sebeple yapılan hazırlık kazıları sırasında kaymalar meydana gelmiştir. Tünel kazı destekleme çalışmaları sırasında karşılaşılan yer altı suyu taşıyan kum, çakıl mercekleri tünel kazı maliyetlerinin artmasına imalat süresinin de uzamasına neden olmuştur. Yüklenici hızı artırıp maliyeti düşürmek için imalat kalitesinden taviz vermiştir. Bu yüzden de tünelde bazı deformasyonlar ortaya çıkmıştır. Deformasyonların durdurulması için de ciddi zaman ve para harcanmak zorunda kalınmıştır” dedi.
“4 YILLIK ZAMAN KAYBI VAR”
“İlk projeler yetersiz kaldığı için yeniden projelendirme ihtiyacı ortaya çıkmıştır” diyen Bozyaka, “Yaklaşık 4 yıllık bir zaman kaybıyla ciddi ek maliyetlerle projeye başlanılabilmiştir. Yap, işlet, devret modeliyle ihale edilen işin hele bir başlayalım mantığıyla yetersiz projeler sonucu bu işin yüklenicisi de iflas etmiş ve işi tamamlayamamıştır. Yeni bir yükleniciyle kamu kaynaklarıyla iş ancak 2018 yılında bitirilebilmiştir” diye konuştu.
“DOLARIN YEŞİLİNE OLAN DUYGUSALLIK VAR”
Bozyaka, halkın vergilerinin boşa harcandığını belirtip,“Yine birileri zengin edildi. Ulaştırma Bakanı Başbakan için şöyle diyor. Ferhat nasıl aşkı için dağları deldiyse sayın başbakan da vatandaşı için dağları deldi. O iş öyle değil sayın bakan. Ferhat aşkı için dağları deldi, doların yeşili için dağları delmedi. Bu projede, rant, beceriksizlik, rantiye sınıfının zenginleşmesi, tüyü bitmemiş yetimin hakkının heba edilmesi var. Bu projede aşk falan yok. Bu projede sadece doların yeşiline olan duygusallık var” ifadelerini kullandı.
“İBRET OLSUN DİYE KORUYACAĞIZ”
Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları göz önüne alındığında, bilimden uzak popilist politikalarla hazırlanmış projelerin ülkeye getirdiği yüklerin ortada olduğunu söyleyen Bozyaka son olarak şunları söyledi: “Başbakan diyor ki; AK Parti ne yaptıysa CHP yıkacakmış. Yalan. CHP maliyetinin 3-5 katına yapılan Sabuncu Beli Tüneli’ni gelecek nesillere ibret olsun diyeyüzyıllarca koruyacak. Gösterecek, burada 3,5 katı maliyetle böyle bir yol yapıldı diye.” LEYLA DOĞAN

    

Okuma Sayısı : 205     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


22-2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com