ALIŞ : 6.0614 | SATIŞ : 6.0857 | ALIŞ : 5.5010 | SATIŞ : 5.5792
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
100 kişiden 5’ini öldürüyor 18.06.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

 

Ölüm vaka yüzdesi yüzde 5 olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı,  yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yeniden tehlike saçmaya başladı.  350 kene çeşidinden yaklaşık 20 tanesinin bu hastalığı taşıdığını belirten uzmanlar, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Türkiyeilk kez keneyle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla  2002 yılında tanıştı. Neredeyse her yıl belli dönemlerde meydana çıkan hastalık, geçtiğimiz günlerde Sivas’ta yeniden meydana çıktı ve can aldı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının yeniden ortaya çıkması üzerine Enfeksiyon hastalıkları Uzm. DrMustafa Arpaz, vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

HAZİRAN, TEMMUZ, AĞUSTOS’A DİKKAT ÇEKTİ

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının kenelerle bulaştığını belirten Uzm. Dr. Mustafa Arpaz,“  Yüz kişiden 5 tanesinin ölümle sonuçlandığı bir hastalık türüdür. Hastalık, en sık Haziran ayından görülmeye başlayarak,  Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında fazlalaşarak artıyor.  En çokta Temmuz ve Ağustos ayında görülüyor.  Türkiye’de hastalığın en çok görüldüğü bölgeler, Kelkit Vadisi dediğimiz, Tokat, Gümüşhane, Çorum gibi illerimiz. Fakat Sporatik vakalar şeklinde de diğer bölgelerimizde de karşımıza çıkabiliyor.  Kelkit vakasındaki bu vakar,  tanı konduktan sonra tedaviye alındıklarında, hastaların yüzde 5 ölüm riskleri var. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi hastalığın kenelerle başladıktan sonra kaç günlük bir kuluçka döneminden sonra, enfeksiyonun oluştuğu” dedi.

“350 KENE ÇEŞİDİNDEN 20’Sİ TEHLİKLELİ”

Arpaz, yaklaşık 350 kene çeşidinin olduğunu ve bu 350 kene çeşidinden yaklaşık 20 tanesinin KKKA virüsünü taşıyarak hastalığı bulaştırdığını kaydetti. Arpaz, “Bedenimizde zaman zaman yapışan ot keneleri ise herhangi bir tehlike arz etmeseler de muhakkak bu zamanda, Kırım Kongo virüsü taşıyan kenenin olup olmadığını tam net bilemediğimizden dolayı hastanın en yakın sağlık ocağına ve hastaneye gitmesinde fayda vardır.  Kene ısırdıktan sonra yakın bir dönemde hasta doktora gelir ve tanı konursa yaşam yüzdesi daha fazla olur.  Ne kadar geç kalınırsa yaşam yüzdesi ve tedaviye cevap yüzdesi az oluyor.  Hastaya ve hastaya temas etmiş kişilere ribavirin dediğimiz bir antviral kullanıyoruz. Bu ilaçlar keneyle bulaşan virüsün çoğalmasını ve diğer organlarda hasara yapmasını engelliyor. Kene ısırması sonucu hastalar, 10 gün gözetim altında tutuluyor. Bu süre içerisinde kusma, baş ağrısı, bulantı gibi belirtileri olmazsa hiçbir tehlike kalmıyor” şeklinde konuştu.

 BU BELİRTİLERE DİKKAT

Kene ısırması sonucunda hastalarda bir veya 3 gün sonra 38,5’in üzerinde ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı, ishal gibi belirtilerin ortaya çıktığını söyleyen Arpaz, “Herhangi bölgesine kene yapışmış bir vatandaşımıza 10 gün boyunca takip koyuyoruz ve kendisine sağlık ocaklarına veya hastanelere başvurmalarını söylüyoruz.  Vatandaşlarımız bu konuda çok dikkatli olmalılar” diye konuştu.

“KENELERİ KOPARMAK ÇOK TEHLİKELELİ”

Keneleri koparmanın ve kesmenin doğru bir yöntem olmadığını ifade eden Arpaz, “Keneleri koparmak, kesmek, iğne batırmak, sigara ile yakmak çok tehlikelidir. Çünkü kesme, koparma gibi yöntemler, kenenin ağız dokusunda ve bağırsaklarında bulunan virüsün kana geçmesini kolaylaştır. Asla ve asla kenelere, hiçbir şekilde iğneyle müdahale edilmemeli, sıkılmamalı. Kenenin üzerine zeytinyağı gibi yağlar damlatılmamalı” dedi.

BASİT BİR YÖNTEMİ VAR

Kenelerin çok basit bir yöntemle çıkartılabileceğini belirten Arpaz, “ Makara iğliğiyle sağlık ocaklarına gelmeden bile evde vatandaşlarımız keneyi çıkarabilirler.  Kenenin etrafına bir kere makara ipliğiyle dolandıktan sonra makara ipliğinin iki ucunu da tutarak tahtadan çivi çıkarır gibi sağa sola sallayarak belki bu zaman alabilir 3-5 dakika kadar.  Sonunda kene kesin ve kesin deri yüzeyinden kendini bırakır ve hiçbir şekilde artık kene deri yüzünde kalmaz.  Eğer vatandaşlarımız bunu yapamazlarsa sağlık ocaklarına başvurabilirler” ifadelerini kullandı.

“ HAYVANLARDAKİ HASTALIKLARI İNSANLARA BULAŞTIRIYOR”

Arpaz, kenelerin hayvanlardaki hastalığı insanlara bulaştırdıklarını vurgulayarak, “ Keneler ara konakçı olarak seyrettiklerinden dolayı hayvanda var olan hastalıkları da insanlara bulaştırabilirler. Burada en önemli geçiş yolu, kene ile enfekte olmuş kişilerle direk temas veya onların kanlarıyla direk temas yapmış olan kişilerdir. Bu kişilerde genellikle meslek grupları içerisinde değerlendirirsek başta çiftçiler olmak üzere kasaplar, hayvan kesim yerlerinde çalışanlar, labaratuvar sağlık çalışanları ve hastanede hastaya hizmet veren hekim ve hemşirelerdir. Direk temas, kan ve kan teması ki hasta kişinin dokusunu veya sıvılarının, doku çıkartılarının yaralanmış deriden başka kişiye geçmesi sonucu oluşur. Bir de kesici delici alet veya hastada kullanılmış iğnenin sağlık çalışanınına kesici alet yaralanmasıyla da bulaşabilir” ifadelerine yer verdi.

PİKNİKÇİLERİ UYARDI

Pikniğe gidecek vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulunan Arpaz, “ Vatandaşlarımız pikniğe gittiklerinde, kesinlikle ve kesinlikle uzun kollu gömlek giysinler. İkinci olarak pantolonlarını çoraplarının içlerine soksunlar. Buradaki amaç kenenin ten ile temasını en aza indirgemek. Bunun dışında, kene, sinek kovucular kullanılabilir. Bunların da faydasının olduğu son zamanlarda açığa çıktı.  İlk planda yapmaları gereken şeyler bunlar. Piknikten gelindikten sonra herkesin kendini kasık, koltuk altı, boyun ve sırt bölgelerinde muhakkak kene kontrolünü yapmalarında fayda vardır” dedi.

ÖLÜMLER HER GEÇEN YIL DÜŞÜŞTE

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarını ve ölümlerin yıllara göre dağılımını açıklayan Arpaz, 2008 ve 2017 yılları arasındaki verileri paylaştı. Arpaz, 2008 yılında 1315 vakadan 63’ünün ölümle sonuçlandığını belirterek, “ 2009’da 1318 vakadan 63’ü, 2010’da 868 vakadan 50’si, 2011’de 1075 vakadan 54’ü, 2012’de 1075 vakadan 37’si, 2013’te 910 vakadan 37’si, 2014’te 967 vakadan 44’ü, 2015’te 718 vakadan 29’u, 2016’da 432 vakadan 16’sı, 2017’de ise 343 vakadan 16 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetti. Yani 2008 ve 2017yılları arasında 8 bin 742 vakadan 409 kişi hayatını kaybetti” dedi. LEYLA DOĞAN

Okuma Sayısı : 654     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


37-4   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com