ALIŞ : 8.1154 | SATIŞ : 8.1479 | ALIŞ : 7.7088 | SATIŞ : 7.8183
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR 03.07.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

 

Türkiye’de son 10 yılda 7 kat artan çocuk istismarına gün geçmiyor ki bir yenisi daha eklenmesin. Çocuklara yönelik istismar olaylarında dünyada 3’üncü sırada yer alan ülkemizde yine vahim bir olay sonrası sesler yükselmeye başladı. Bu tür olaylara artık dur demek için kimi kesim idamın gelmesini isterken kimi kesim de idamın tek çözüm yöntemi olmadığına dikkati çekti.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, son günlerde artış gösteren çocuk istismarına yönelik açıklama yaptı. Doç. Dr. Hasan Kandemir yaptığı açıklamada, bu tür olayların son bulması için toplumun tüm kesiminin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.  Bu kapsamda, CHP Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka da, Son 10 yılda çocuk istismarının tam 7 kat arttığını ve çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında Türkiye’nin, dünyada 3’üncü sırada yer aldığına dikkati çekti. MHP Manisa İl Başkanı Erkan Öztürk ise,  bu kişilerin idamla cezalandırılması gerektiğini söyledi.

MEDYAYA DİKKATİ ÇEKTİ

Medyanın çocukları ihmale uğratmamak için istismar haberlerini yayınlarken dahi çok dikkatli davranması gerektiğinin altını çizen Kandemir, burada toplumun tüm kesimine çok büyük sorumluluk düştüğüne dikkati çekti. Hekimlerin dahi uyanık olması gerektiğini vurgulayan Kandemir,  Sağlık personellerine, yöneticilere ve politikacılara özellikle de medya ya çok büyük görevler düştüğünü vurguladı. Kandemir, politika olarak bu tür olaylara neden olan kişilere ağır cezaların verilmesinin caydırıcı olacağını savunarak, “  Ağır cezalar caydırıcı olabilir ama tek çözüm de bu değil. Çünkü bunu yapan bireylere baktığınız zaman ruhsal bozuklukluları görebiliyorsunuz. Sadece cezayla da olabilecek bir şey değil. Altta yatan başka sebepler olabilir ve bunların tedavi edilmesi gerekebilir.  Bu çok yönlü ve çok boyutlu ele alınması gereken, herkesin sorumlu olduğu bir konu. Burada en önemli nokta masum çocuklar. Onların korunması için de toplumsal olarak herkesin duyarlılığın hat safha da olması gerekiyor” dedi.

“ÜZERİNDE DURULMUYOR”

İstismarın birkaç çeşidi olduğunu ifade eden Kandemir,  bunların fiziksel, duygusal ve cinsel istismar şeklinde sıralandığını dile getirdi. Cinsel ihmalin genelde üzerinde durulmadığını anlatan Kandemir, “Yani istismara götüren boyutlardan bir tanesi aslında o çocuğun ihmalden geçmiş olması, önceden bunun önleminin alınmamış olması. Cinsellik toplumda bir tabu gibi.  Genellikle üstü örtülüyor ve konuşulmuyor.  Çocuklar ailelerine sordukları zaman ailelerin verdikleri tepkiler çok katı ve sert olabiliyor. Bunlar ayıp, konuşulmaz şeklinde. Böyle olmamalı. Her dönemdeki çocuğun anlayabileceği dilde öncelikle cinsel açıdan bazı ifadelerde bulunulabilir, anlatılabilir” diye konuştu.

“EĞİTİM VERİLMEZSE BU SIKINTILAR DEVAM EDER”

Cinsellikle ilgili konuların üstünün kesinlikle örtülmemesi gerektiğini ve örtülmesi halinde ise bu tür olayların devam edebileceğini altını çizen Kandemir, “İhmal ve istismar açısından çocuklara cinsel eğitim verilmezse, bu tarz sıkıntılarla karşılaşmaya devam ederiz. Çocuklara eğitim verirken korkutmadan eğitim verilmeli. Çocuklar sosyalleşsin, dışarıda arkadaşlarıyla birlikte kalabilsin, oynayabilsin” ifadelerine yer verdi.

“TAMAMEN KESMEK DOĞRU BİR YÖNTEM DEĞİL”

Kandemir, pek çok ailenin son dönemlerde çocuklarını rahat bırakamamaktan yakındıklarını belirterek, “ Biz de genel olarak şunu istiyoruz, çocuklar korkmadan rahatça oynasın, gezebilsin.  Çocuk sosyalleşsin, sosyalleştikçe insan ilişkilerin de iyileşme ve düzelme görülür diye. Çocukların dışarıyla olan temasını tamamen kesmek doğru bir yöntem değil. Ama çocuğu temel konular hakkında bilgilendirmek gerekir. Tanımadığı kişilerle temasa geçmemesi veya herhangi bir kötülük olabileceğini hissettiği anda oradan uzaklaşması veya etrafındaki insanlardan yardım istemesi gibi. Ortada hiçbir şey yokken bir çocuğa bunları anlatmanız onları herkese karşı temkinli hale getirebilir. Günümüz de maalesef özellikle küçük çocuklar açısından koruyucu olacak başka bir şey yok.  Onlar saf iyi niyetleriyle herkesin iyi bir şekilde yaklaştıklarını düşünüyorlar.  Bu nokta da biz her ne kadara istemesek de bazı katı kuralların olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“NE YAPMALARI GEREKTİKLERİNİ BİLMİYORLAR”

Kandemir, çocukların kötü niyetli kişilerle karşılaştıklarında ne yapması gerektiğini bilmediklerini ifade ederek çocukların yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Çocuklar, kaçabilme imkânları varsa kaçsınlar,  bağırsınlar, başka birinden yardım istesinler. Ama bütün bunların hepsinin anlatılması lazım.”

“İSTİSMARCILARIN ÇOĞU TANIDIK”

Çocuk istismarına bakıldığını zaman istismarcıların çoğunun tanıdık olduğuna dikkati çeken Kandemir,”Buda işin ayrı bir boyutu.  Çocuğun ev ortamında aile, yakın akraba ve komşular içerisinde istismar edilmesi çok yüksek.  Hatta genel olarak taciz vakalarına baktığınız zaman çoğunluğun çocuğun tanıdığı bir birey tarafından gerçekleştirildiğini görüyoruz.   Çocuk kötü bir olaya maruz kaldığı zaman çoğunlukla tanıdık bir birey tarafından maruz kalıyor.  Bunun için de çocuğa yaşına uygun sağlıklı bir cinsel eğitimin verilmesi şart. Örneğin çocuklara bir vücut üzerinden cinsel eğitim göstermenize gerek yok. Örneğin çocuğun yaşına uygun resim üzerinden bile gösterebilirsiniz” dedi.

GÜVENLİ BÖLGEYE DİKKATİ ÇEKTİ

Son dönemlerde çok konuşulan güvenli bölge konusuna değinen Kandemir, güvenli ve güvensiz dokunmaya dikkati çekti, Kandemir, “Nerene dokunursa dokunsun bir dokunma seni rahatsız ediyorsa bunu briyle paylaşabilirsin. Burada yine çocuklara sırlar konusunda bilgi verilmesi gerekiyor.  İstismarcı ve tacizcilerin genel olarak ifade ettikleri şeylerden bir tanesi şu oluyor. “Bu bizim sırrımız. Bunu kimseyle paylaşma veya zarar verebilirim” gibi. Çocuklar rahatsız oldukları bireyleri sır olarak saklamamalı ailelerle bunu paylaşabilmeli. Bu yüzden çocuklara iyi ve kötü sır nedir anlatılmalı” dedi.

“ÇOCUKLARA CİNSELLİK EĞİTİMİ DEVAMLI VERİLMELİ”

Özellikle istismar konusundaki kilit noktanın çocuk doğduktan sonraki süreç de başladığına belirten Kandemir, “Doğduğu andan itibaren her yaşta çocuğa yaşına uygun şekilde cinsellikle ilgili konular anlatılmalı. Çünkü üstünü örttüğünüz zaman bilinmeyen şeyin ilgi uyandırması çok daha fazladır.  Çocuk zaten belli bir yaşa geldiğinizde siz bunları paylaşmasanız bile başka çocuklar doğru ya da yanlış bir şekilde bilgilenebiliyor” ifadelerin kullandı.

“ÇOCUKLAR KENDİ YAŞITLARIYLA OYNAMALI”

Çocukların kendi yaşıtlarıyla oynaması gerektiğini de savunan Kandemir, “Çocukların kendi yaşıtlarıyla temas etmesine dikkat edilmeli. 8 yaşındaki bir çocukla 14 yaşındaki bir çocuğun sürekli beraber oymamasına baktığınız zaman çokta anormal bir durum değil gibi gelebilir. Çocukların kendi yaşıtlarıyla daha çok arkadaşlık etmesi her zaman daha sağlıklıdır. Kötü bir niyet olmasına da gerek yok. Ergenlik dönemindeki çocuklarda kendi yaşıtlarıyla bir şeyler paylaşabilirler. Ama 8 yaşındaki bir çocuk onlara takıldığı zaman algılamayacağı, anlayamayacağı konuşmaların içerisinde kalabilir ve bu da bir ihmaldir.”

“SON 10 YILDA 7 KAT ARTTI”

CHP Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka da, Son 10 yılda çocuk istismarının tam 7 kat arttığını vurguladı. Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında Türkiye’nin, dünyada 3’üncü sırada yer aldığına dikkati çeken Bozyaka, “Devletten en büyük beklentimiz geleceğimiz olan çocuklarımızı koruma ve kollamasıdır.  Son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz. Toplumun tüm kesimlerini rahatsız eden, vicdanları yaralayan bu acı olayların yersiz, mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasını reddediyoruz. Ülkemizde çocuk istismarının bir daha hiç yaşanmaması için kalıcı, katılımcı ve etkin çözümü savunuyoruz” dedi.

'SÖYLEDİĞİ BAŞKA YAPTIĞI BAŞKA'

“Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz” diyen Bozyaka, “ Ne yazık ki iktidar, her zamanki gibi 'söylediği başka, yaptığı başka' olmaktan öteye geçemiyor. Mevcut iktidar 'çocuk istismarı' mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken, susmak, buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır” diye konuştu.

“İDAM CEZASININ TATBİK EDİLMESİ ELZEMDİR”

MHP Manisa İl Başkanı Erkan Öztürk ise, çocuk istismarını büyük endişeyle izlediklerini ifade etti. Öztürk, “Medyaya yansıyan vahim olayların yanı sıra UNICEF ve ulusal kurumlar tarafından ortaya konulan raporlar, Türkiye’de çocukların ciddi bir oranda şiddete ve cinsel istismara maruz kaldığını gözler önüne sermektedir. Açıkça görülmektedir ki istismar ve tecavüz vakıaları frensiz ilerlemektedir. İstismar eylemlerinin önüne geçmek adına bugüne kadar alınan idari ve yasal önlemlerin, istenilen neticeye ulaşmakta yeterli verimi vermediği ortadadır. O halde Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli tarafından isabetli olarak ifade edildiği üzere, çocuk istismarı vakıalarına karşı “idam” cezasının tatbik edilmesi elzemdir. Belirtmek gerekir ki Türk Töresi ve İslam Ceza Hukuku kapsamında “idam” cezasının yeri vardır. Devletine başkaldıran, savaşta kaçan, haksız bir şekilde insan canına kıyan canilerin nasıl ki idam cezasına çarptırılmaları bir zaruretse, aynı şekilde savunmasız ve idrak yeteneği gelişmemiş bir sabiyi şeytani emellerine kurban eden haysiyetsizlerin de “idam” cezasına çarptırılmaları gerekir” dedi.

“TÜRK YARGISI CAYDIRICI OLMAKTAN UZAKLAŞMIŞ DURUMDA”

Öztürk, “Türk yargısı, mevcut hal ve yeteneği ile caydırıcı olmaktan epeyce uzaklaşmış durumdadır. Bu durum haysiyetsiz caniler için teşvik edici olmakta iken mağdur ve müştekiler için adalet tecelli edememektedir. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, gösterdiği hassasiyet ile sessiz çocukların sesi olmuştur. Çocuk istismarının bir an önce önüne geçilmez ise, belirsiz akıbetlere sürüklenmemiz kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple masum ve savunmasız çocukları şeytani ve acınası emellerine alet eden alçakların en ağır ceza ile yani idam ile cezalandırılmaları haktır” dedi. LEYLA DOĞAN

 

 

Okuma Sayısı : 35548     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


26-9   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com