ALIŞ : 5.8054 | SATIŞ : 5.8286 | ALIŞ : 5.1602 | SATIŞ : 5.2335
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
SAĞLIKTA ZİRVEDEYİZ 05.07.2018
 
MASKİ’den 1 Milyonluk tasarruf
 
 

Sağlık Bakanlığı Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından normal doğumu teşvik etmek amacıyla Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde 4 ay önce Suda Doğum Ünitesi açıldı. Pilot hastane olarak seçilen Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde 4 aylık süreçte 24 doğum gerçekleştirildi. Türkiye’de yaklaşık 10 hastanede bulunan üniteler arasında doğum sayısı bakımından Manisa’nın ilk sıralarda yer aldığı açıklandı.

 

Sağlık Bakanlığı Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından pilot hastane seçilen Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi'nde, sezaryen oranlarının düşürülmesine yönelikoluşturulan ‘Su Eşliğinde Doğum Ünitesi’ (Hidroterapi Eşliğinde Travay)anne adaylarının sıklıkla tercih ettiği bir yöntem oldu.  Hem anne sağlığını korumayı hem de anne adaylarının rahat bir doğum gerçekleştirmelerini hedefleyen yöntem sayesinde anne adayları daha kolay bir doğum gerçekleştiriyor.

 

“GURURUNU YAŞIYORUZ”

 

Konuyla ilgili bilgi veren Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Erol Karaca,9 Mart 2018 tarihi itibariyle Su Eşliğinde Doğum Ünitesini hizmete açtıklarını söyledi. Türkiye’de yaklaşık 10 hastanede bulunan üniteler arasında doğum sayısı bakımından Manisa’nın ilk sıralarda yer aldığı belirten Karaca, Ege Bölgesi’nde Suda Doğum Ünitesini açan ilk hastane olmanın da gururunu yaşadıklarını ifade etti.

 

“DOĞUM KADINLARI KORKUTABİLİYOR”
 

 

Karaca,  suda doğum yönteminin özellikle normal doğumu kolaylaştıran bir seçenek olduğunu vurgulayarak, “Bütün amacımız hastalarımızı normal doğuma teşvik etmek ve özendirmek. Kadınların doğum sırasında çektiği ağrılar, doğum olaylarına bakışları, onları korkutabiliyor. Dolayısıyla doğumu kolaylaştırmak ve normal doğumu yaparken kendilerini çok daha rahat edecekleri şekilde uygulamanın gerçekleşmesi bağlamında suda doğum gerçekten çok önemli. Biz gebelerimize bu noktada faydalı olmaya çalışıyoruz. Sağlık bakanlığımızın paralelinde biz bu hizmetlere devam ediyoruz ve bütün gebelerimizi suda doğum ünitemize davet ediyoruz” dedi.

 

“DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIYOR”
 

Suda doğumun çok faydalı ve kolaylaştırıcı bir yöntem olduğunu vurgulayan Karaca, “ Gerçekten çok faydalı bir yöntem. Kadın doğum uzmanlarımız da bu konuda yetişmiş ebelerimizle birlikte halkımızın hizmetinde olmaya devam ediyoruz.   Şu anda kadın doğum uzman sayımız 5 ve 24 tane suda doğumumuz gerçekleşti. Başarılı doğumlar gerçekleştirildi. Hastalarımız, gebelerimiz son derece memnun. Hamilelerin gebeliklerinin herhangi bir ayında hastaneye başvuru yapabilirler ama arzumuz, gebeliklerinin başlangıç ayında bize başvurmaları” diye konuştu.
 

“EŞLER DE DOĞUMA KATILABİLİYOR”
 

Doğum sırasında eşlerin de doğuma katıldığını ifade eden Karaca, “ Doğuma gebelerimizin eşleri de dâhil, sevdikleri bir yakını da katılabiliyor. Ev ortamında bir doğum sağlamaya çalışıyoruz. Gerçekten bu da son derece etkili oluyor. Bu yöntemle, hamilelerde kasılmalar daha rahat oluyor. Bu şekilde doğum hızlı bir şekilde gerçekleşiyor” dedi.
 

“DOĞUM ÖNCESİ ANNE ADAYLAR BİLGİLENDİRİLİYOR”
 

Hamilelerin doğum öncesi korkularını yenmeleri için bir Gebe Bilgilendirme Sınıfı oluşturduklarını kaydeden Karaca, burada normal doğum konusunda gebeleri bilgilendirerek doğuma hazırladıklarını ifade etti. Karaca, “Doğumun korkutucu bir olay olmadığını gebelerimize sınıflarımızda anlatıyoruz. Doğuma kadar gebelerimiz burada bilgileniyorlar ve doğuma hazırlanıyorlar. Dolayısıyla doğum gerçekten yaşanılabilir keyifli hale geliyor. Kadınların tereddütlerini ortadan kaldırıyoruz. Bu şekilde doğum son derece kolay bir şekilde gerçekleşmiş oluyor” ifadelerini kullandı.
 

“EN SAĞLIKLI DOĞUM YÖNTEMİ”
 

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından suda doğum sertifikasına sahip Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sergül Aydın da konu kapsamında yaptığı açıklamada,  en sağlıklı doğum yönteminin normal doğum olduğunu vurguladı. Aydın, “Doğum öncesinde hamileleri 36 ile 37 santigrat derecelik havuza alıyoruz. Bu yöntem, normal doğumun çok ağrılı olduğu dönemde hastalarımızın çok daha rahat olmalarını sağlar. Hekimitarafından muayene edildiğinde normal doğuma engel bir durum saptanmadığı takdirde su eşliğinde doğum anne adayları için alternatif bir seçenektir” diye konuştu.
 

“UYGUN OLMAYAN ADAYLARI DA AÇIKLADI”
 

Suda doğum için uygun olmayan adayları da açıklayan Aydın, “Tansiyon, şeker, kalp, hastaları suda doğuma alınmazlar. Daha önce hiç doğum yapmamış,   tek hamileliği olan anne adaylarımız, ikiz ya da üçüz doğum yapmış anneleri suda doğuma alamıyoruz. 37 haftanın altındaki hamileler suda doğuma alınmazlar. Hastalarımızın açıklığı 5-6 santimetre olduktan sonra hastalarımızı havuza alıyoruz. Ağrılarının en yoğun olduğu yani doğumun en önemli kısmında sıcak suyun etkisiyle anne adaylarımız daha rahat bu süreci yaşıyorlar. Sıcak suyun etkisiyle doğum süreci hızlanıyor. Çünkü sıcak su aynı zamanda doğum kanalındaki kasları rahatlatıyor. Ona bağlı olarak da doğum süreci hızlanıyor. Hasta daha sonra tam açık olduktan sonra da doğum masasına alınıyor ve o şekilde de doğum gerçekleştiriliyor. Hastalarımıza suda doğumu tavsiye ediyoruz” dedi.
 

“İLAÇ, SANCI VE AĞRI KESİCİ YOK”
 

Aydın,  son olarak Türkiye’de bulunan Suda Doğum Üniteleri arasında listenin başlarında yer aldıklarını belirtti. Ayrıca, Suda Doğum ünitesine alınan annelerin bulunduğu havuza ilaç, sancı ve ağrı kesici uygulanmıyor. 
 

ANNE ADAYLARINA 4 HAFTALIK EĞİTİM
 

Gebe bilgilendirme sınıfında, anne adaylarına 4 haftalık bilgilendirme eğitimi veriliyor. Eğitim kapsamında gebelere, 1’inci hafta da gebeliğin oluşumu, gebelikte görülen sorunlar, doğum yöntemleri. 2’ncihafta da yeni doğan bebek bakımı, emzirme ve önemi, bebeklerde sık karşılaşılan sorunlar. 3’ncü haftada gebelikte ve emzirme beslenmenin önemi. 4’üncü hafta da ise, nefes alma ve gevşeme egzersizleri, gebelik ve doğum sonu dönemde egzersiz eğitimleri veriliyor.  LEYLA DOĞAN

  

Okuma Sayısı : 249     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


35+2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com