ALIŞ : 5.4506 | SATIŞ : 5.4725 | ALIŞ : 4.8617 | SATIŞ : 4.9308
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Doğum kontrol hapları güvenli 06.07.2018
 
Yolcu otobüsü tıra çarptı: 2’si ağır 20 yaralı
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Prof. Dr. Tevfik Güvenal, doğum kontrol yöntemlerine ilişkin açıklama yaptı. Güvenal yaptığı açıklamada, doğum kontrol haplarının yaklaşık 70 yıldır kullanımda olduğunu belirterek, “İlk çıktığında hormon içeriklerinin fazla olmasından ötürü yan etkisi fazlaydı. Ama günümüzde doğum kontrol haplarından korkmaya gerek yok” dedi.
 
Toplumumuzda doğum kontrol yöntemlerine negatif bir bakış açısının söz konusu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Güvenal, “Eskiden aile planlamaları merkezleri vardı artık onlar aktif çalışmıyor. Hükümet politikasında daha çok çocuk doğurmaya bir yönelim var. Aile planlaması, kişilerin istediği sayıda çocuk sahibi olması demektir. Ailelere bakıyorsunuz beş çocuğu var. Bu kadar çocuk istemediklerini söylüyorlar. Aile planlaması,aileleri istediği kadar çocuk sahibi olmaya teşvik ediyor.Beş tane isteniyorsa beş tane olsun buna engel olma gibi birşey söz konusu değil ama iki tane çocuk isteyen ailelerin beş tane çocuğu olması ve bu çocuklara bakamıyorum demesi durumunda aile planlaması çok önemli. Bizde malesef hala geleneksel yöntemler var eğitim eksikliği var bu konuda. Geleneksel yöntemlerdeçok güvenilir yöntemler değil doğum kontrolde.” diye konuştu.
 
“İLACI BIRAKINCA YUMURTLAMA ESKİ HALİNE DÖNÜYOR”
Güvenal, “Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra yumurtlama tamamen eski haline geri dönüyor. Doğum kontrol hapları korkulacak ilaçlar değildir.” dedi. Çok çeşitli korunma yöntemleri olduğuna değinen Güvenal, “Doğum kontrol yöntemleri erkeğin ve kadının kullandığı korunma yöntemleri olarak ikiye ayrılıyor. Erkeğin kullandığı korunma yöntemlerinden en yaygın olan kondom. Avantajı koruma oranının yüksek olması ve cinsel yolla geçen enfeksiyonlara karşı da koruyucudur. Kadının kullandığı doğum kontrol yöntemleri ise doğum kontrol hapları, rahim içi araçları, aylık yada üç aylık iğneler gibi hormonalkontrasepsiyonlar var. Biz bu korunma yöntemlerini hormonalkontrasepsiyonlar diye isimlendiriyoruz.” dedi.
 
EN YAYGIN KORUNMA YÖNTEMİ
En bilinen doğum kontrol yöntemlerinden olan doğum kontrol haplarının dünyada yaklaşık 60-70 yıldır var olduğunu söyleyen Güvenal, “İlk çıktığında hormon içeriklerinin fazla olmasından ötürü yan etkisi fazlaydı bu nedenle kullanma oranları biraz düştü. 35 yaş üzerinde özellikle sigara kullananlarda östrojen hormonu kanı pıhtılaştıran bir hormon. Yüksek dozda verildiğinde böyle bir etkisi olabiliyor.” diye konuştu.
 
“RAHATLIKLA KULLANILABİLİR”
Günümüzdeki modern doğum kontrol hapları daha düşük hormon içerdiği için rahatlıkla kullanılabileceğini bildiren Güvenal, "Eğer ciddi bir pıhtılaşma sorunu yoksa 50 yaşına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Ama biz tabi kullanan kişilerin çok sigara içmemesini öneriyoruz. Menapoz yıllarına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Halk arasında kısırlığa sebep olduğu gibi yanlış bir inanış var. Bu kesinlikle doğru değil.” ifadelerini kullandı.
 
“GEBELİĞİ YÜZDE 99.9 ÖNLÜYOR”
Güvenal, “Kullanıldığı sürece hamile kalmayı yüzde 99.9 oranında önler. Hapı kullanmayı bıraktıktan sonra yumurtlama devam edebilir ve hamile kalabilir. Kesinlikle kısırlığa neden olmaz hatta başka açıdan bakarsak da adet ağrıları çok fazla olan yada adet döneminde çok kanaması olan hastalarda da fayda sağlar. Doğum kontrol ilaçları hem korunma hemde kanın pıhtılaşmasını arttırdığı için bu amaçlada kullanılabilir. Hem adet kanamaları azaldığı zaman kansızlık da azalıyor hastalarda böyle faydalı etkileri de var. Kişinin unutkan olmaması gerek her gün kullanmayı ihmal etmemesi gerek doğum kontrol haplarını. Bir gün atlarsa ertesi gün iki tane birden alması gerekiyor. İki gün atlarsa başka bir yöntemde eklemeli ilaçları yoksa gebelik ihtimali olabilir iki gün unutması halinde. Mümkünse her gün aynı saatte alması doğum kontrol haplarını doğum kontrolüne pozitif yönde etki eder. “ dedi.
“MODERN TOPLUMLARDA KADINLAR RAHATLIKLA KULLANIYOR”
Halkın doğum kontrol haplarından kaynaklı iştah artmasını da sorun edilebildiğini belirten Güvenal, “Buda yanlış bir inanış. Eğer sağlıklı besleniyorsanız, düzenli gıda tüketiyorsanız ve beslenmenize dikkat ediyorsanız doğum kontrol haplarının tek başına kilo aldırma gibi bir özelliği yok. Eskiden hormon içerikleri yüksek olanlarda iştah açma gibi bir etkisi vardı şimdi onlar azaltıldı. Modern toplumlarda kadınları çoğu doğum kontrol haplarını rahatlıkla kullanabiliyorlar.” diye konuştu.
“DOĞUM KONTROL KİŞİYE ÖZGÜDÜR”
Doğum kontrol yöntemlerini kişiye özgü belirlemek gerektiğini söyleyen Güvenal, “Erkek ve kadının bu yöntemleri değerlendirerek kendilerine en uygununu seçmeleri lazım. Tabi elimizdeki mevcutlardan seçiyoruz bu yöntemleri. Kişi unutkansa mesela doğum kontrol haplarını önermiyoruz çünkü bir kaç gün eksiklikte bile gebe kalma ihtimali oluyor bu yöntemde. Spiral kullanımı ise kişinin rahiminde bir şekil bozukluğu, enfeksiyon, kanama fazlalığı yada miyom olması durumunda uygulanamıyor. Bu tamamen kişiye özgü seçilmesi gereken bir durum. Biz hastalarımıza tüm yöntemlerden bahsediyoruz ve ardından en uygununu seçiyoruz.” ifadelerini kullandı. ALMILA NUR BERİLGEN
 

  

Okuma Sayısı : 242     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


36-10   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com