ALIŞ : 8.1154 | SATIŞ : 8.1479 | ALIŞ : 7.7088 | SATIŞ : 7.8183
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Sinsice yaklaşıyor 02.09.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

 Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik, sinsi hastalıklar arasında yer alan ve belirti vermeyen anevrizma hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  Prof. Tetik, yaptığı açıklamada,  herhangi bir atar damarın komşu damara oranla çapının yüzde 50 veya bir buçuk kat artması durumunda oluşan anevrizmanın, sinsi olduğunu ve hastaların çoğunun hastaneye ulaşamadan hayatını kaybettiğini söyledi.

“HİÇBİR BELİRTİ VERMİYOR”

Vatandaşların anevrizma konusunda bilinçli olmadıklarının altını çizen Tetik, “Çünkü anevrizma bire bir belirti vermiyor.  Yüzde 75’i çok sinsi bir hastalık ve hastaların yüzde 75’inde hiçbir şikâyet, sıkıntı yok. Örneğin,  boyundaki, göğüs içerisindeki, kalbin vücuda açılan penceresinde oluşan anevrizmalarda hastaların hiçbirisi anevrizma belirti vermediği için doğrudan kalp damar cerrahisine gelmiyor. Kalpten çıkan ana damar anevrizmasından başlarsak bu hiç belirti vermiyor. Damar genişleyerek, komşu dokulara, akciğere giden atardamara bir bası yapıyor veya boyunda oluşan arkus anevrizmalarıyla beraber boyuna yayıldığı zaman oradaki yapılara, sinirlere bası yapıyor ve buda kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor. Fakat hastalar yine ya kulak burun boğaza ya da göğüs hastalıklarına gidiyor” dedi.

FARKINDALIĞA DİKKATİ ÇEKTİ

Anevrizmaların nedenlerine değinen Tetik, damar yapısını oluşturan, damarın kuvvetini ve esnekliğini sağlayan elementlerin zamanla kaybolması sonucu anevrizmanın geliştiğini söyledi. Tetik, “Örneğin elastin lifleri gibi elementlerin zamanla kaybolması, bozulmasına bağlı olarak anevrizma gelişiyor.  Peki, bu nasıl oluşuyor? Normal şartlarda 50-60’lı yaşlardan sonra damar duvarında bu elementlerin bozulmasına bağlı olarak yaş arttıkça bu anevrizmaların insidansı artıyor.20’li 30’lu yaşlardaki insanlarda bile anevrizmalarla karşılaşabiliyoruz.  Bunlar genetik geçişli hastalardır. Örneğin Marfan sendromu, Ehlers - Danlos Sendromu bunların tanısı önem arz ediyor. Çok nadir hastalar hastaneye kavuşturulup ameliyat ediliyor. Bunlarında tabi ameliyat riski de çok yüksektir. Onun için farkındalık çok önemli” diye konuştu.

“AORT YETMEZLİĞİNE NEDEN OLUYOR”

Kalpteki aort kapağının genişlemesinin aort yetmezliğine neden olduğunu dile getiren Tetik, “Bu aort kapağında da damar genişlediği için yetmezliği genişliyor ve kan kaçmaya başlıyor. Kan kaçmaya başladıysa aort yetmezliği dediğimiz olay gelişiyor” dedi.

“KAZARA ÇEKİLEN FİLM SONUCU ORTAYA ÇIKIYOR”

Tetik, karında oluşan abdominal aort anevrizmalarına dikkati çekerek, “ Abdominal aort anevrizmalarının 60 yaşından sonra insidansı giderek artıyor.  Ve yüzde 6-7 oluyor. Böbrek damarlarının hemen altından başlıyor.  Bu hastalarda çoğunlukla damarın yırtılması sonucu acil servise geliyorlar  Eğer hasta zayıfsa karına baktığınız zaman atan bir kitle görülebilir.  Bu şekilde karnımda kitle atıyor diye hastaneye gelebilir yoksa hiçbir belirti vermez ya da bağırsaklara baskı uygular, hastalarda bir hazımsızlık olur. Hazımsızlık şikâyetleri gibi yine bize gelmiyor.  Dâhiliye ya da başka bir bölüme gidiyor.  Kazara oralarda yapılan bir film sonucu veya göğüs hastalıklarında çekilen ilaçlı bilgisayarlı tomografi çok önem arz ediyor.  Bu hastalar çekilen filmler sonucunda bize geliyorlar. Geldikleri zaman hızlı bir şekilde onları hazırlayıp ameliyat ediyoruz.  Fakat bu noktada bizim için damarın çapı da çok önemli.  Belli bir çapa ulaşan hastaları ameliyat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

RİSK FAKTÖRLERİNE DEĞİNDİ

Başta sigara kullanıcıları olmak üzere vatandaşlara uyarılarda bulunan Tetik,  sigaranın damarların yırtılma riskini artırdığını, ağır kaldırma sonucu çoğu anevrizmaların oluştuğunu ve hipertansiyonun da mutlaka kontrol altında tutulması gerektiğini aktardı.

“İKİ İŞLEMDE YAPILIYOR”

Bazı bölgelerdeki anevrizmaları ameliyat etmeden kapalı yöntemle tedavi ettiklerini kaydeden Tetik, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan klinikte hibrit ameliyathane olduğunu açıkladı. Hibrit ameliyathane de aynı anda cerrahi ve katader işlemler yapılıyor. Ve biz ege bölgesinde hibrit ameliyathane olarak tekiz. Mesela göğüs kafesindeki anevrizmaların çoğunu biz ameliyat etmeden kasıktan girerek içerisinde damar yerleştirmesini yapıyoruz” dedi.

LEYLA DOĞAN

 

 

 

Okuma Sayısı : 35406     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


22+2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com