ALIŞ : 5.8054 | SATIŞ : 5.8286 | ALIŞ : 5.1602 | SATIŞ : 5.2335
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
MANİSA BÜYÜKŞEHİRLE AYDINLANIYOR 05.09.2018
 
MASKİ’den 1 Milyonluk tasarruf
 
Manisa Büyükşehir Belediyesi’ninTurgut Özal Mahallesi’ndeki eski çöp depolama alanında,metan gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesi projesi sayesinde yaklaşık8 bin konutun aydınlanması sağlanıyor.
 
Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çok uzun yıllardır Manisa’nın kanayan yarası olan Turgut Özal Mahallesi’ndeki çöplükteki metan gazından elektrik üreten projesi göz kamaştırıyor. Katı atıkların çevreye ve halka zarar vermesini önlemenin yanında enerji üreten ve büyük kazanımlar ortaya çıkaran tesis yenilikçi yüzüyle hizmete devam ediyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, “Emin adımlarla geleceğe diyen Başkan Ergün’ün izinde bu yenilikçi proje ile Manisa’nın çehresini değiştirdik” dedi.
 
“2017 HAZİRAN’DAN BERİ ELEKTRİK ÜRETİYORUZ”
Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, “Turgut Özal 40 yıllık bir vahşi depolama alanıydı. Her yıl yangınıyla, pisliğiyle, sızıntı sularıyla haber olan bir yerdi. Orada 2017 yılı Ekim ayında Uzunburun Katı Atık bertaraf tesisini açmamızla birlikte oraya gelecek olan atıkları tamamen durdurduk, tüm atıkları Uzunburun’a taşıyıp orada işliyoruz. Biz Turgut Özal’da hummalı bir çalışmayla yaklaşık olarak 164 tane dikey borulama kazıp, 80’e yakında yatay borulama sistemi yaparak orada sıkışıp yangına sebebiyet veren metan gazını öncelikle sahanın içerisinden almamız gerekiyordu. 2016’da yaptığımız ölçümlerde verimli bir gazın olacağını gördük ve biz yaklaşıkolarak 2017’nin Haziran ayından beri bilfiil oradan elektrik üretiyoruz. Oluşan metan gazını borular vasıtasıyla taşıyarak elektrik motoruna bağlıdır ve yangına sebebiyet veren o metan gazını elektriğe çevirip elektrik dağıtım idaresine satışını gerçekleştirdik. Elektrik üretimimiz devam ediyor ama bu zaman geçtikçe azalacak çünkü içerisindeki organik atık parçalanmasında dolayı oluşan metan azalacağından dolayı ilerki yıllarda o gaz sürecimiz azalacak o motorumuzu alıp başka alternatif bir kullanım alanı bulup oraya kanalize edeceğiz” diye konuştu.
 
“2020’DE TURGUT ÖZAL YEMYEŞİL BİR SAHA OLACAK”
En önemli meselenin sahadaki o kötü görüntünün değişmesi olduğunu belirten Yıldırım, “O kötü görüntüyü toprakla yavaş yavaş kapatarak şu an bir dağ şeklini aldırdık. Bunların projesinideçizdirdik, Çevre Bakanlığı’na da sunduk birkaç proje eksikliğin giderilmesi halinde 2020’de orayı tamamen rehabilite edip herhangi bir çöple alakalı hiçbir görüntüsü olmayan, kim gelirse gelsin çöplük olarak fark edemeyeceği bir yer haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Manisa’nın özellikle Turgut Özal mahallesininde geçmişte tarif edilirken çöplüğün yanındaki mahalle kavramı ibaresinin ortadan kalkacağı bir alan haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“2018 YILINDA HİÇ YANGIN ÇIKMADI”
Yıldırım, “Zaten halkımız biliyor geçmiş yıllardan olan çöp birikintilerinden dolayı her yıl yangınlar çıkıyordu orada. Biz bu tesisi yaptığımızdan beri 2018 yılında hiç bir yangın yaşanmadı bizim bu projemiz sayesinde. Umut ediyorum bu yazın son günlerini yaşadığımız zamanlarda da yangınsız geçiririz ve el attığımız yerin tamamen hem çevre mevzuatına göre hemde ilgili yönetmeliklere göre önlem aldığımız alanda herhangi bir çevre katliamı yada çevre kirliliği oluşmadan sürecide tamamlamış olacağız” diye konuştu.
 
 
“8 BİNDEN FAZLA KONUTUN AYDINLAMASINA YETİYOR”

Üretilen elektrik miktarının çöpler azaldıkça azalacağını belirten Yıldırım, “Üretime başladığımız ilk zamanlarda yani 2017 yılında 2.2-2.4 megavat arası bir elektrik üretiyorduk. Buda ortalama 1 megavatın Manisa standartlarında ortalama 4200 konutun aydınlanma elektriğine karşılık gelen bir kavram. Biz bunu kendimiz halka veremeyeceğimiz için devletin yenilenebilir enerji ile alakalı teşvik ve çalışmaları söz konusu. İlgili dağıtım şirketi olan Gediz Elektirik’e satıyoruz şirkette bu elektriğin halkın kullanımına sunuyor ve dağıtımını gerçekleştiriyor. Çöpler yakılarak azaldı şu an 1.2 megavata kadar düştü. Zaman geçtikçe bu rakam daha da azalacak çünkü metan gazının azalmasıyla ilgili bir süreç. Şu an oranın çöplük olduğunu bilmeyen insanlar oranın çöplük olduğunu idrak edemeyecek boyutta. 2020 sürecini de bitirirsek o zaman tamamen yemyeşil bir alan görüntüsünü alacak. İlgili bitkilerin olduğu belki Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte bir projede yapabiliriz iyileştirme adına. Tesisin çevreci olan Manisa’ya en önemli katkısı çöplük ibaresinin değişmesi. Emin adımlarla geleceğe diyen Başkan Ergün’ün izinde bu yenilikçi proje ile Manisa’nın çehresini değiştirdik” ifadelerini kullandı. ALMILA NUR BERİLGEN 

Okuma Sayısı : 687     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


21+10   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com