ALIŞ : 6.0383 | SATIŞ : 6.0625 | ALIŞ : 5.4486 | SATIŞ : 5.5260
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
DÜNYAYI YEŞİLLENDİRİYORUZ 09.10.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
Dünya üzerine önemli yere sahip olan Manisa, Tarzan Ahmet Bedevinin izinden gitmeye devam ediyor. Türkiye geneli başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine fidan gönderimi yapan Muradiye Orman Fidanlığı, Azerbaycan, Kıbrıs, Kazakistan ve Arap yarımadasına kadar fidan göndermeye başladı.
Muradiye Orman Fidanlığı geniş fidan yelpazesi ve hem yurtiçi hem yurtdışına gönderdiği fidanlar ile Manisa’nın güzel çehresini dünyaya duyurmakta. Bünyesinde yaklaşık 8 yüz türde fidan barındıran Muradiye Orman Fidanlığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi gibi yetkin kurumlara fidan tedarik etmekte.Muradiye Orman Fidanlığı Müdürü Nedim Bozkurt, “Muradiye Orman Fidanlığında yaklaşık 8 yüze yakın türde üretimimiz var. Bu 8 yüz türden, 1245 stok kalemimiz var. Bir türün değişik ambalajlarda, değişik yaşlarda, değişik boylarda stok kalemleri var. 4 milyon 350 bin adet civarında mevcut fidanımız var. Muradiye Orman Fidanlık Müdürlüğüne bağlı iki tane fidan üretim alanımız var. Bir tanesi Muradiye Orman Fidanlığı, diğeri de Salihli Orman Fidanlığı Bozdağ’da bulunuyor. Muradiye’nin rakımı 40 metre civarında, Salihli’nin rakımı ise bin metre. Dolayısıyla bitkilerin kendi yetişme ortamına göre daha yüksek rakım isteyen bitkileri Salihli’de, alçak rakım isteyen bitkileri burada yetiştiriyoruz. İki farklı noktada bin dekar arazi Muradiye’de, 250 dekar arazide Salihli’de olmak üzere toplam 1250 dekar arazide üretim yapıyoruz” diye konuştu.
“MURADİYE ORMAN FİDANLIĞI’NIN FARKLI BİR KONSEPTİ VAR”
Bozkurt, “Orman Fidanlıklarının öncelikli olarak kuruluş amacı, Orman Teşkilatının fidan ihtiyacını karşılamak. Bizim öncelikli pazarımız, orman işletme müdürlüklerimiz ve onların ormanlarda yapacağı ağaçlandırma çalışmaları için fidan üretiyoruz. Bununla beraber Muradiye Orman Fidanlığı’nın farklı bir konseptide var diğer orman fidanlıklarına kıyasla. Biz piyasanın talep ettiği nitelikli, boylu, formlu peyzaj amaçlı fidanı da üretiyoruz. Bu anlamda da Türkiye’nin önde gelen fidanlıklarından bir tanesiyiz. Bu çerçevede bizim fidanlığımızdan geçmişte bu güne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM gibi ülkemizin en saygın kurumlarıda dahil olmak üzere, Büyükşehir Belediyeleri, Belde Belediyeleri, Muhtarlıklar, kamu kuruluşları, okullar, üniversiteler, Türkiye’de doğudan batıya en uç noktalar dahil akla gelebilecek her yere fidan gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.
Müdür Bozkurt, “Zaman zaman yurt dışına fidan sevkiyatı yapıyoruz. Yurt dışından proje almış Türkiye’den peyzaj işi yapan firmalar var zaman zaman bizden tedarik ettikleri fidanları yurtdışında yapacakları uygulamarda kullanmak için alıp götürüyorlar. Bir diğeri ise bizim Bakanlığımızın yurtdışında yaptığı bir takım çalışmalarda kullanılmak için gönderdiğimiz fidanlar var. Mesela geçen sene Azerbaycan’a bu yolla fidan sevkiyatı gerçekleştirdik. Azerbaycan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan bir çalışmada kullanılmak üzere Bakanlığımızın hibesiyle Azerbaycan’a fidan gitti. Aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’a, Kazakistan’a daha eskiye gidecek olursak Arap Yarımadası’nda fidan giden ülkeler var” diye konuştu.

Manisa’nın yeşillik bakımından güzel orana sahip bir şehir olduğunu belirten Bozkurt, “Yeşillik bakımından Manisa Türkiye ortalamasını üzerinde bir şehir. Yüzde 52, 53 civarında ormanlık alanı var Manisa’nın. Onun dışında Belediyelerimizin yaptığı kentteki çalışmalar var. Manisa’nın yeşil bir şehir olduğunu düşünüyorum. Tabi bu işin sonu yok her zaman daha fazlası yapılabilir. Ne kadar yeşil o kadar güzel. Şu anda artık yavaş yavaş ekim dikim sezonuna doğru giriyoruz. İnsanlar ilkbahar geldiğinde fidan dikileceğini düşünüyorlar ama tam tersi bizim içinde bulunduğumuz yörede fidan dikim mevsimi yaklaşık olarak Aralık ayının ortalarıyla başlar, Mart ayının başında biter. Bu tabi yıldan yıla hava koşullarına bağlı olarak beş on gün öne arkaya sarkabilir. Biz şuan yeni bir dikim mevsimine girmek üzereyiz. 4 milyon 350 bin adet fidanımız hazır, ormanlarımızı, Manisalıları, bütün Türkiye’yiyi bekliyor” ifadelerini kullandı. ALMILA NUR BERİLGEN 

Okuma Sayısı : 365     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


30-10   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com