ALIŞ : 7.5292 | SATIŞ : 7.5593 | ALIŞ : 7.1687 | SATIŞ : 7.2705
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL 13.12.2018
 
 

 

Hastanede pansuman olduğu sırada ‘Pseudomonas’ adlı bir virüs kapan 50 yaşındaki Ayhan Sazan, büyük umutlarla geldiği Manisa Şehir Hastanesi’nde mağdur oldu. Hastalığı nedeniyle 3.5 yıldır 30’u aşkın hastanede 3 haftalığına antibiyotik tedavisi gören Ayhan Sazan, Manisa Şehir Hastanesi’nde tedavi edilmediğini öne sürdü. Sazan, ilgili enfeksiyon doktorunun kendisiyle ilgilenmediği gibi kendisini başından savarak MCBÜ’ye göndermeye çalıştığını anlattı. Öte yandan, yaşanan olay sonrası Şehir Hastanesi’nde ekipman eksikliği mi var iddiaları yeniden gündeme geldi.  

 Manisa'da kamu özel ortaklığıyla 362 milyon TL yatırımla hayata geçirilen 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi’nde hastaların mağdur oldukları ortaya çıktı. Pansuman için gittiği hastanede, ‘Pseudomonas’ denilen virüsü kapan 50 yaşındaki Ayhan Sazan adlı vatandaş, Akdeniz ve Pamukkale Üniversitesi Hastanelerinde yer olmadığı için Manisa’ya geldiğini ve buraya geldiğine de bin pişman olduğunu anlattı. 3.5 yıldır bu virüsle savaşan Sazan, 30’dan fazla hastanede tedavi gördüğünü belirterek, Manisa Şehir Hastanesi’nin dışının çok güzel olduğunu ama içinde hastalarla ilgilenen doktorun olmadığından yakındı.

 

“AYAĞIMDA AÇIK YARALAR OLUŞTU”

İstanbul’da yaşayan Ayhan Sazan, hastalığı hakkında bilgi verdi. Sazan, “3.5 yıl önce hastanede pansuman olurken Pseudomonas adlı hastane mikrobu kaptım.  Bu Pseudomonas denilen bakteri yüzünden ayağımda açık yaralar oluştu. Ve bu yaradan dolayı da vücudum bakteri üretiyor. 3.5 seneden beri bu hastane mikrobunu vücuttan atamıyoruz.  Tedavi için 3-4 ayda bir hastaneye yatıyorum. Hastanede damar yoluyla bana 3 hafta antibiyotik tedavisi yapıyorlar. Bu pseudomonas denilen mikrop kesinlikle hapla falan geçebilecek bir mikrop değil. Damar yoluyla tedavinin yapılması gerekiyor. 3.5 yıldır 30’dan fazla hastanede tedavi için yattım. Benim asıl doktorum Akdeniz Üniversitesi’nde yüz nakli yapan Ömer Özkan. Akdeniz Üniversitesine gittim, Ömer hocayla görüştüm. Ameliyat olacaktım. Bana dedi ki, önce enfeksiyonu geçirelim daha sonrasında ameliyat yapalım. Fakat Akdeniz Üniversitesi enfeksiyon bölümünde yer olmadığı için Pamukkale Üniversitesi Hastanesine gittim. Orada da enfeksiyon bölümünde yer yoktu. Bu hastanede bana, Manisa’da Şehir Hastanesinin yeni açıldığını ve burada enfeksiyon biriminde yer olabileceği söylendi” dedi.

 

“NORMAL İNSANIN CRP’Sİ 5 OLMASI GEREKİYOR. BENİM CRP 27”

Manisa Şehir Hastanesi’ne bir ümitle geldiğini anlatan Sazan, “ Salı günü Manisa’ya gelip, hastaneye gittim. Bir enfeksiyon servisine gittiğiniz zaman benim ayağıma enfeksiyon doktorunun bakması gerekiyor. Poliklinikten giriş aldım.  Poliklinikteki doktor, ben burada bu pansumanı yapamam, ayağını açamam deyip beni acil servise gönderdi. Acil servise gittim. Acil servisteki doktor geldi ayağımı açtı, yarayı gördü.  Yara yeşil akıyor. Normal şartlarda mikrop yeşil akmaz.  Yeşil akmasının nedeni mikrobun çok dirençli olması. Kolay kolay insan vücudundan bu bakteri çıkmıyor. Ben 3,5 seneden beri bu ayağımdaki yarayı kapatamadım. Ondan sonra doktor geldi kan değerlerimi ölçtü.  Normal sağlıklı bir insanın CRP’si 5 olması gerekiyor. Benim CRP 27.  Yani uçmuşum. Bu yüzden benim acilen hastaneye yatıp bir an evvel damar yoluyla antibiyotik tedavisine başlamam gerekiyor” dedi.

“VÜCUDUMDA YARALAR ÇIKMAYA BAŞLADI”

Ayağında oluşan enfeksiyondan dolayı vücudunun çeşitli yerlerinde mantar gibi yaraların çıktığını dile getiren Sazan, “Ben o doktora durumun ciddiyetini anlatıyorum. O bana CRP 27 ama bu normal. Sen hap kullan geçer değip bana hap verdi.  Ben, 3,5 seneden beri hastanelerde yatıyorum.  Benim doktorlarımın hepsi profesör. Şu ana kadar hiçbir doktor kesinlikle ve kesinlikle hapla bu geçmez dedi. Yalnızca damar yoluyla antibiyotik tedavisin yapılması gerektiğini söyledi ve ben böyle tedavi gördüm. Antibiyotik haricinde kesinlikle bu mikrobu öldüremeyiz dediler” şeklinde konuştu.  

 

“DOKTOR BENİ 30 SANİYE GÖRDÜ”

Sazan, şimdiye kadar gittiği hastanelerde ayağından kültür sonucunun alındığını belirterek, Manisa Şehir Hastanesindeki enfeksiyon doktorunun ayağından numune almadığını ileri sürdü. Sazan, “Kendisi beni 30 saniye gördü. Ayağımdan kültür almadı. Pansumanımı yaparken ayağımın yemyeşil olduğunu ve koktuğunu gördü. Hastaneye yatmak istediğimi söyledim. Akdeniz ve Pamukkale’deki doktorlar bir an önce hastaneye yatmalısın tedaviye başlamalısın dediler. Tedavi olmazsan enfeksiyon kemiklerede geçebilir. O zaman çok büyük bir sıkıntı olacağını söylediler. Benim bütün korkum buydu” şeklinde konuştu.

“DOKTORA YALVARDIM”

İlgili doktora yalvardığını söyleyen Sazan, “Kendisine yalvardım. Kan değerlerim çıktı. Doktorla görüşmek istiyorum.  Doktorla görüşemedim. Başhekimle görüşmek istedim, başhekimle görüşemedim.  En son Manisa İl Sağlık Müdürüne telefon açtım, toplantıdaymış. Dediler ki bana yarım saat sonra sizi arayacağız. Saat 15.30’da oldu bu olay. Saat 19.00 oldu ne arayan var ne de soran” dedi.

“SAĞLIK BAKANINA ULAŞILIYOR AMA SAĞLIK MÜDÜRÜNE ULAŞILAMIYOR”

Sağlık Bakanının insanların telefonlarına çıktığını anlatan Sazan, “ Ben Manisa’da ne Şehir Hastanesinin başhekimine ne de İl Sağlık Müdürüne ulaşabildim. Süründüm” dedi.

“NİYE BU HASTANEYE GELDİN Kİ DEDİ”

Doktorun kendisini Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine git dediğini kaydeden Sazan, “Bana dedi ki git Celal Bayar Üniversitesine yat. Niye bu hastaneye geldin ki dedi.   Burası hastane değil mi? Bu hastane yeni açıldı. Yer olmadığı için kalkıp yaralı ayağımla buralara kadar geldim. Beni bu ayakla bıraktı. Hiç kimse benimle muhatap olmadı.  Bugün benim başıma geldi bu olay yarın başka insanların başına gelmesin. Ben illegal bir şey istemedim. Bu benim en doğal hakkım. Hastanede yer de vardı. Buna rağmen yatırılmadım, muhataba alınmadım” ifadelerini kullandı.

 

“HASTA SURİYELİ OLSAYDI BAKARLARDI”

Türkiye’de Suriyelilerin daha iyi muamele gördüğünü aktaran Sazan, şöyle dedi: “Suriyeliler özel hastanede tedavi oluyor. O doktorun karşısında Suriyeli bir hasta olsaydı emin olun ki apar topar hastaneye yatırırlardı.  Dört dörtlük bakımını üstlenirlerdi. Neden?  Çünkü başbakanlık genelge yayınlamış. Ama ben Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyorum. Ama ben bakılmıyorum” dedi.

“HASTANEDE MUHATAP OLACAK DOKTOR YOK”

Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıdığını ifade eden Sazan, şöyle dedi: “ Sigortamı ödüyorum ama hastaneye yatamıyorum.  Bu nasıl bir mantık? Buraya Şehir Hastanesi yapmışlar dışı çok güzel çok lüks ama içinde muhatap olunacak doktor yok.  Malzeme hiçbir şey yok.  Biraz önce pansumanımı burada ben kendim yaptım.  Bana dediler ki neden burada pansuman yapıyorsun hastaneye gitseydin. Ben de dedim ki hastane de kimse pansuman yapmıyor, ilgilenmiyor.  Koskoca Şehir Hastanesi İzmir’e bir saat Ege Bölgesi’nin incisi göz bebeği muhatap olacak insan bulamıyoruz,  şoktayım.En büyük korkum ayağımdaki bakterinin kemiğe bulaşması.  Bana antibiyotik hap veriyor.  Antibiyotik hapla geçer bu diyor. Ben de diyorum ki E-nabızdan çıkartalım raporlarımı. 3,5 sene de 30 tane hastaneye yattım. 30 tane doktorun hiçbiri bana hap vermedi. Neden? Çünkü hap duyarsız.  Bunun tek yolu damar yoluyla antibiyotikle tedavi.  Ama buradaki enfeksiyon doktoru beni baştan savmak için beni hastaneye yatırmamak için benimle muhatap olmamak için her şeyi yaptı.  Akdeniz ve Pamukkale hastanesinde enfeksiyon biriminde yer yok Manisa Şehir Hastanesinde yer vardı ama ilgilenecek doktor yok” dedi.

“BÖYLE Mİ ÇAĞ ATLADIK?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı’na göndermelerde bulunan Sazan, sitemini şöyle dile getirdi: “Cumhurbaşkanımız veya Sağlık Bakanımız diyor ki biz sağlıkta çağ atadık. Böyle mi çağ atladık?  Mersin Şehir Hastanesine, Adana Şehir Hastanesine,  Isparta Şehir Hastanesi’ne yattım.  Akdeniz Üniversitesinde yattım.  İstanbul’da yattım. Ama emin olun ki hiçbir hastane bana hap vermedi. Bu mikrobun adını verdiğinizde hastanede sizi sorgusuz sualsiz yatırırlar. Bu doktor kan değerlerimi aldı CRP’me baktı ama ayağımdan kültür almadı. Bu nasıl bir enfeksiyon doktoru? Bizi çocuk gibi baştan savıp atıyorlar bu mu  Türkiye’de sağlıkta çağ atlamak. Hapla geçiyor olsaydı zaten ben kalkıp buraya kadar gelmez, eczaneden alırdım.   Ben bilinçli bir hastayım. Kaldı ki kendi hastalığımın 3.5 seneden beri tedavisini görüyorum. Kaldı ki tedavilerden sonra pansumanımı kendim yapıyorum. Ve ben bunları paylaşmama rağmen maalesef ne başhekim ne sağlık müdürü ilgilenmedi.  Ben özellikle enfeksiyon doktorunu yapmış olduğu muameleye çok üzüldüm.  Hepimiz insanız. Bu sağlık bugün bana yarın ona.  Allah kimsenin başına vermesin. Tedavi için o kadar yoldan geldim ama kimse benimle ilgilenmedi. Aslında çok şey söylemek istiyorum ama kelimeler boğazımda düğümleniyor.  Ben insan gibi geldim insan gibi tedavi olmak istedim. Ama maalesef sesimi duyuramadım.” Yaşanan olay sonrası, Şehir Hastanesi’nde ekip eksikliği mi var iddiaları gündeme geldi. LEYLA DOĞAN- ALMILA NUR BERİLGEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okuma Sayısı : 35152     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


39-8   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com