ALIŞ : 7.5292 | SATIŞ : 7.5593 | ALIŞ : 7.1687 | SATIŞ : 7.2705
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı 18.12.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

 

Beyin kanaması başta olmak üzere kalp ve böbrek yetmezliği, göz kaybı, hatta tedavi edilmediğinde ölüme kadar götüren hipertansiyon hakkında önemli açıklamalarda bulunan uzmanlar, vatandaşları uyardı. Uzmanlar, hipertansiyonun önemli belirtilerinin olduğunu, bu belirtilere rağmen doktora gitmeyen kişilerin bünyelerinin zamanla yüksek tansiyona alıştığını ve sürekli artarak devam eden tansiyona alışan bir vücudun tehlikede olduğunu vurguluyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Kalp Ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik, hipertansiyona yönelik önemli açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Tetik, yaptığı açıklamada,  hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gerek noktaları paylaştı. Atar damar içerisindeki, arter basıncının normalin üzerine çıkması durumunda hipertansiyonun oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Ömer Tetik, tansiyon için normal değerin 12-8 olduğunu,  bu değerin 14 ile 9’un üzerine çıktığı zaman bunu hipertansiyon olarak değerlendirdiklerini anlattı.

“HİPERTANSİYON ORGANLARA ZARAR VERİYOR”

Tansiyonun genetik geçişli bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Tetik, hipertansiyonun vücuda verdiği zararları aktardı. Hipertansiyonun damar içerisindeki basıncı artırarak atar damara zarar verdiğini dile getiren Tetik, damarlardaki bu zarardan dolayı hedef organlarda bir takım hasarların oluştuğuna dikkati çekti. Tetik, “Zamanla atardamar esnekliğini kaybeder sertleşir ve damar tıkanıklığına neden olur. Onun dışında karşılaştığımız sorunların en başında kalp geliyor. Kalp damarlarında sıkıntılar oluşabiliyor. Kalp genişlemesi ve ileri evrelerinde kalp yetmezliğine kadar gidebiliyor.  Böbrek yetmezliğine ve göz üzerinde çok ciddi olumsuz etkileri söz konusu.  Retinal kanamalar, göz içi kanamaları ve gözün kaybına neden olabiliyor. Yine toplumda sık olarak karşımıza çıkan beyin kanaması. Kardiyovasküler ölümlerin önemli sebeplerindendir hipertansiyon. Ve bu nedenle gerçekten hipertansiyon sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir” dedi.

HASTALARIN HİPERTANSİYONA ALIŞTIKLARI UYARISI

Tetik, hipertansiyonun baş ağrısı, ense kökü ağrısı, bulanık görme, havada yürüme gibi belirtiler verdiğini ve bu şikâyetlere rağmen hastaların doktora gitmediği durumda kişilerin zamanla bu belirtilere alıştığını ve bu durumun ise çok tehlikeli olduğunu söyledi. Tetik, “Bu kişiler, bir doktora başvurmadılarsa, hipertansiyonun bu etkilerine vücutları alışıyor. Sonuçta ne oluyor? İlk zamanlarda tansiyonu 16 -17’de olduğu durumlarda kişinin bünyesi bu oranlara alışıyor. Tansiyonu 16 olduğunda zamanla vücut 17’ye alışmaya başlıyor ve her seferinde bu değer artarak devam ediyor. Bazen hasta bize geliyor tansiyonu 22 ama hala şikâyeti yok. Neden? Hasta zamanında doktora gelmemiş ve bu şikâyetlere bünyesi alışmış. Ama bu durum organlar üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaptığı için hasta bunun farkında değil. Ancak beyin kanaması gibi ölümcül bir sonuçla karşılaşılabilir” diye konuştu.

“TUZDAN UZAK DURULMALI”

Yiyeceklerin hipertansiyon üzerindeki etkisini değerlendiren Tetik, özellikle tuzdan uzak durulması gerektiğine işaret etti. Tetik, “Normal şartlarda yediğimiz yiyeceklerin içerisinde yeteri miktarda tuz var. Aslında, sofralarda veya restoranlarda tuzlukları kaldırmak gerekiyor. Çünkü normal yemek tuzlu olarak geliyor. İnsanlar yine tuz kullanıyor. Günlük bir insanın tuz ihtiyacı 4 gramdır ama bizim ülkemizde 17 gramlara kadar varmakta. Buda ciddi bir sorun teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

 “HİPERTANSİYON TEDAVİSİ GEÇİCİ DEĞİLDİR, KALICIDIR”

Hipertansiyon tanısı konulan kişilerin mutlaka tedaviye başlaması uyarısında bulunan Tetik, “Biz bu kişide hipertansiyon var diyorsak, mutlaka hipertansiyon tedavisine başlanılması gerekiyor. Ve hipertansiyon tedavisi geçici değildir, kalıcıdır. Burada önemli olan noktalardan bir tanesi de tedaviye başlamış hastaların kendi kendilerine ilaçlarını bırakmaları. Hastalar, ilaçları bıraktığı anda bu seferde aynı tansiyon fırlamalarına bağlı olarak özellikle, beyin kanamaları ile karşı karşıya gelebilirler. Bu konuda mutlaka hastaya öğüt vermek gerekiyor. Bir defa tansiyon tanısı konduktan sonra kalıcı olacağı ve ilacını devamlı kullanması gerektiği konusu hastaya anlatılmalı. Kesinlikle ilaçlarını bırakmamalılar” dedi.

“BELLİ FAKTÖRLERE BAĞLI OLARAK İNİP ÇIKAR”

Öte yandan, günlük aktivitelere bağlı olarak inip çıkan tansiyonu ele alan Tetik, şunları söyledi: “Bazen tansiyonlar inip çıkabiliyor. Bu normaldir. Örneğin kişi üzüldüğü, ağır yemek yediği ve bir egzersiz yaptığı zaman çıkar ve daha sonra bu tansiyon tekrar normale döner. Bu normaldir. Bunu hemen hipertansiyon olarak algılamamak gerekiyor. İnip çıkan tansiyonlar genellikle, belli faktörlere bağlı olarak inip çıkar. Kişinin dengesini sağlamakla beraber tansiyon normale döner. Ama önemli olan kalıcı hipertansiyon. Biz bunun mutlaka ilaçlarını veriyoruz. Ve mutlaka tuz kısıtlamasının yapılmasını öneriyoruz.” Tetik, son olarak, hastaların günde 3-4 defa tansiyon ölçümlerini yapmaları tavsiyesinde bulundu. LEYLA DOĞAN

 

 

Okuma Sayısı : 34892     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


27+4   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com