ALIŞ : 7.5292 | SATIŞ : 7.5593 | ALIŞ : 7.1687 | SATIŞ : 7.2705
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Uzmanlardan mantar uyarısı 20.12.2018
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Leyla Arıcı, mantar zehirlenmelerine yönelik yaptığı açıklamada, bilinçsiz tüketilen mantarların zehirlenmeye hatta ölüme neden olabileceğini söyledi. Mantar zehirlenmelerinin genellikle 2 ile 6 saat içerisinde belirti verdiğini, bu belirtilerin kusma, bulantı, nabızda artış terleme ve tansiyon düşüklüğü şeklinde geliştiğini belirten Arıcı, bu belirtilerle karşılaşan vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini kaydetti.  

Vatandaşlar, bilinçsizce tükettikleri mantarlar yüzünden çoğu zaman zehirleniyor ve bu durumu bazen en hafif şekilde atlatsalar da kimi vatandaşlar onlar kadar şanslı olamayabiliyor. Mantar zamanının başlamasıyla birlikte Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Leyla Arıcı, mantar zehirlenmelerine ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Arıcı, vatandaşlardan özellikle doğada yetişen mantar türlerinden uzak durmalarını istedi. Onun yerine Arıcı, kültür mantarının tüketilmesini tavsiye etti.

 

 “40 FARKLI YENİLEBİLİR MANTAR TÜRÜ VAR”

Arıcı, Türkiye’de doğada yetişen yaklaşık 40 farklı yenilebilir mantar türünün olduğunu açıkladı. Bu mantar çeşitleri haricinde binlerce yenmeye elverişli olmayan mantar türünün olduğunu ifade eden Arıcı, “Ancak yenmeyen mantarların tamamı zehirlidir demek doğru değildir. Ülkemizde yaklaşık 100 kadar zehirli mantar türü vardır. Bunların birkaç tanesi şiddetli zehirlenme sonucu ölüme neden olma ihtimali yüksek mantarlardır” dedi.

 

“ZEHİRLİ VE ZEHİRSİZ MANTARLAR AYIRT EDİLMİYOR”

Zehirli mantarlar ile zehirsiz mantarların ayırt edici özellikleri hakkında da bilgi veren Arıcı, yenilebilen mantarlarla zehirli mantarların kesin ayırıcı özelliklerinin olmadığını belirtti. “Zehirli olan ve zehirli olmayan mantarlar arasındaki farklar sadece dış görünüşle belirlenemez” ifadelerini kullanan Arıcı, “Birbirine çok benzeyen mantar çeşitlerinden biri zehirli iken diğeri yenebilir olabilir” diye konuştu

“YAĞIŞLARIN BOL OLDUĞU ZAMANLARDA ZEHİRLENMELER ARTIYOR”

Mantardan kaynaklı zehirlenmelerin özellikle ilkbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görüldüğüne dikkati çeken Arıcı, “Mantar zehirlenmeleri özellikle nemli ve yağışlı bölgelerde bahçe ve açık alanlardan toplanıp kolayca tüketilmesi nedeniyle belli dönemlerde sık rastlanılmaktadır” ifadelerini kullan

dı.

“ÖLÜMLE DE SONUÇLANABİLEN CİDDİ ZEHİRLENMELERDİR”

Mantarların özellikle yabani türlerinin tüketilmesi halinde başta gastrointestinal sistem olmak üzere merkezi sinir sistemi (MSS) karaciğer ve böbrekler üzerinde toksik etkilerin oluşabildiğini ifade eden Arıcı, şöyle dedi: “Doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların, taze kurutulmuş veya konserve olarak çiğ ve pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi zehirlenmelerdir.”

 

HALK ARASINDA BİLİNEN YANLIŞLARA DİKKATİ ÇEKTİ

Halk arasında mantarlar konusunda vatandaşların doğru bildiği yanlışlarının olduğunu vurgulayan Arıcı, bu yanlışları şu şekilde sıraladı: “ Yoğurtla yenen mantar zehirlemez, pişirilen mantarda zehir yok olur, sirkeli ve tuzlu suda kaynatmakla mantarın zehri alınır, Kurutulmuş mantarların yenmesiyle zehirlenme olmaz,  Çayırlarda yetişen mantarlar zehirli değildir, Mantar koparıldığında rengi değişmezse mantar zehirsizdir, Mantarın iç kısmı mavileşirse bu mantar zehirlidir. Ağaçlardaki mantarlar zehirsizdir, Zehirli mantar gümüş kaşıkla pişirilirse kaşık kararır, Salyongozlar zehirli mantarları yemezler gibi.”

“KÜLTÜR MANTARI TERCİH EDİLEBİLİR”

Zehirlenmelerin önüne geçebilmek için doğada yetişen mantarların yenmemesi uyarısında bulunan Arıcı, “Bu çevrede mantar zehirlenmelerinin çok basit bir şekilde önlenebilecek bir zehirlenme tipi olup zehirlenmenin engellenmesindeki tek çarede doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle yenmemesi. Bunun yerine kültür mantarları tercih edilebilir” dedi.

 

“ZEHİRLENME 2 VE 6 SAAT İÇİNDE BELİRTİ VERİYOR”

Mantar zehirlenmelerinin belirtilerine de değinen Arıcı, şu ifadeleri kullandı: “Zehirlenme belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değişir. Belirtiler, bazı mantar türlerinin yenmesini takiben 2 saat sonra, bazı mantar terlerinin yenmesini müteakiben 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Mantarın yenmesini takiben 2 saat gibi kısa sürede zehirlenme belirtilerine sebep olan mantarların yenmesi durumunda, sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma, terleme görülebilir. Mantarda bulunan zehirli maddenin özelliğine göre, yendikten 6 saat sonra gelişebilen zehirlenme belirtileri ise, bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız atışı ile daha sonra karaciğer ve böbrek bozuklukları ile bu organların bozukluklarına bağlı belirtiler şeklindedir. Sonuçta koma ve ölüm de söz konusu olabilmektedir.”

 

“ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR”

Bilinçsizce tüketilen mantarların ölümle sonuçlanabileceğini savunan Arıcı,

“Mantar yedikten sonra belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi durumunda mutlaka zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.  Mantar zehirlenmelerini tedavi etmek için uygulanabilecek genel bir tedavi yöntemi yoktur. Mantarın türü, yenen mantar miktarı, pişirme şekli, yeme şekli,(çiğ/pişmiş) mantarın toplandığı yer ve mantarı yiyen kişinin fiziksel özelliklerine göre zehirlenme derecesi değişmektedir” dedi.

 

 “ULUSAL ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ’Nİ ARAYABİLİRLER”

Arıcı, son olarak, Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nin zehirlenme konusunda 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunduğunu,  ihtiyaç halinde bilgi almak isteyen vatandaşların 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ni arayarak bilgi alabileceklerini kaydetti. LEYLA DOĞAN

 

 

Okuma Sayısı : 34778     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


28-6   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com