ALIŞ : 7.5292 | SATIŞ : 7.5593 | ALIŞ : 7.1687 | SATIŞ : 7.2705
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
SGK’YI KANDIRAN YANDI 23.05.2012
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
Nermin UÇTU
Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Murat Saygı, Manisa’nın kayıtdışı istihdam rakamları hakkında bilgi verdi. Kayıtdışı istihdamın önemli bir kısmını eksik prim ödeyen işverenlerin oluşturduğunu açıklayan Saygı, yeni çalışmalar ile bu haksızlığın önüne geçileceğini vurguladı. Saygı, “ asgari alt limit 866 TL, taban limit ise 5 bin 632 TL’dir. Bu ikisi arasında bir fiyat ödenebilir.  Ancak işverenler herkesi asgari ücretli çalışıyormuş gibi gösteriyor ve bunun üzerinden prim ödemeye çalışıyor. Kayıtdışı istihdamın önemli bir kanalı bu. Kayıtdışı istihdam denilince sadece sigortasız çalışan değil, eksik bildirme ve aldığı ücretle ilgili yanlış bilgilendirme de yer alıyor. Bunun tespiti çok güç.  İşverenlerin 10 kişiden fazla çalıştırdığında maaşları bankaya yatırmaları söz konusu oldu. Bu seferde, bir kısmını elden ödeyip asgari ücret kısmını bankadan ödemeye başladılar.”dedi.
MESLEK KODU UYGULAMASI EKSİK PRİM ÖDEMEYİ ÖNLEYECEK
Eksik prim ödemenin önüne geçmek için yeni çalışmaların yapıldığını ifade eden Saygı, meslek kodu uygulamasını müjdeledi. Meslek kodu uygulaması ile işyerindeki müdür ve çalışan için aynı ücret üzerinden ödeme yapılamayacak. Saygı, meslek kodu uygulamasıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Meslek koduna göre değerlendirme usulü gelecek. Mühendisle işçi aynı primden bildirilemeyecek. Meslek koduna göre bilgilendirme yapılacak. Otel müdürüyle oteldeki komi aynı ücretten bildirildiğinde sistem uyarı vermiyor ama, meslek koduna göre değerlendirme yaptığımızda böyle olmayacak. Otel müdürünün asgari ücreti şu kadardır diyeceğiz. Meslek koduyla değerlendirmede sektörler arasında da farklılık olacak. Bir doktorla, bir inşaat işçisi aynı primle çalışmaması lazım. Onunda çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmanın 2013 başına yetiştirileceği söyleniyor. Böylelikle kayıtdışının önemli bir ayağı olan primlerin eksik yatırılmasının önüne geçilecek.”
DENETİM ELEMANLARINDAN KAÇIŞ YOK
Sigortasız işçi çalıştıran ya da gerçek bildirim yapmayan işverenleri denetlemek için kurumda 17 denetim elamanı olduğunu açıklayan Saygı, denetim elemanlarının sayısının 22’ye yükseleceğini duyurdu. Denetmenlerin sürekli olarak işyerlerinde denetim yaptıklarını ifade eden Saygı, çalışanların denetimlerde doğruyu söylemelerini istedi. Saygı, “Sigortalıların kurumumuza yaptığı şikayetler değerlendiriliyor. İşyeri denetimlerinde sigortalının ne kadar süredir orada çalıştığı ve ne kadar ücret aldığını tespit ediyoruz. Buradan yola çıkarak kuruma yapılan bildirim farklıysa işlem yapıyoruz. Sigortalıların denetim elemanlarının işyerlerinde denetim yaptıklarında doğruyu söylemelerini istiyoruz.”diye konuştu.
CEZALAR CEP YAKIYOR
Saygı bir çalışanın sigortasının ödenmesine rağmen eksik prim ödendiği tespit edilmesi halinde işverene her ay iki asgari ücret tutarında ceza verildiğini duyurdu. İşveren bin 733 TL cezayı ödemekle kalmıyor, ayrıca eksik bildirdiği prim yasal faiziyle birlikte geri alınıyor. Aynı işlemin tekrarlanması halinde ise; 5 asgari ücret tutarında ceza veriliyor. Sigortasız işçi çalıştıran işyerlerine verilen cezalar hakkında da bilgi veren Saygı, “Sigortasız işçi çalıştırana her ay iki asgari ücret ve yatırılmayan primlere faiz uyguluyor. İşveren prim ödeyip kurtulacakken ödemediği primden dolayı ceza yemek zorunda kalıyor. Bir işçiyi bir yıl sigortasız çalıştırmasın cezası toplam 23 bin 395 TL” ifadelerini kullandı.
SAHTE SİGORTALILAR AYRI BİR DERT
Sigortasız işçi çalıştırmanın yanı sıra sahte sigortalıların da büyük bir sorun oluşturduğunu kaydeden Saygı, “Kayıtsız çalışan insanların kaydı için uğraşırken bir yandan da sahte sigortalı kişilerle uğraşıyoruz. İnsanların bu yola düşmemelerini istiyoruz. Sahte sigortalılık tespiti halinde sigortalılık süreleri ve ödenen primler iptal edildiği gibi o dönemde sağlık yardımlarından yararlanmışlarsa ya da emekli olup emekli aylığı alıyorlarsa hem aldıkları tüm paraları geri talep ediyoruz. Haklarında da suç duyurusunda bulunuyoruz.”dedi.
KAYITDIŞI İSTİHDAMI ÖNLEMEK İÇİN KADİM KURULDU
Manisa’da kayıtdışı istihdamı önlemek ve tespit yapmak amacıyla müdürlük bünyesinde yeni bir birimin kurulduğunu açıklayan İl Müdürü Saygı, denetimlerin sıklaştığını söyledi. Türkiye’deki kayıtdışı istihdam oranının yüzde 43 seviyelerinde olduğunu kaydeden Saygı, Manisa’daki kayıtdışı istihdam oranının da yüzde 40’larda olduğunu duyurdu. 2 ay önce kurulan KADİM (Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Servisi) sayesinde Manisa’da 12 bin 978 sorgulamanın yapıldığını vurgulayan Saygı, bu denetimler sayesinde 400 kişinin sigortasız çalıştığının belirlendiğini açıkladı. Saygı şu bilgiler verdi: “Kayıtdışını tespit etmek için kullandığımız değişik yollar da var. İl müdürlüğü KADİM isimli servisimizi bundan 2 ay önce hayata geçerdik. Şu an itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarından aktif bir şekilde veri geliyor. Ocak ve Nisan ayı tarihleri arasında 12 bin 978 kişinin sorgulaması yapıldı. Toplamda 400 kişinin sigortasız olduğu anlaşıldı. Bu denetmenlerin bile 3 ayda gerçekleştiremeyeceği bir denetim. İl Jandarma, Belediye, Emniyet, Vergi Dairesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, il-ilçe özel idareleri ile işbirliği içinde çalışıyoruz.”
SORUMLU İŞVERENLER ÖDÜLLENDİRİLECEK
Son olarak kayıtdışı istihdama yönelik büyük bir mücadele başlattıklarını belirten Saygı, işverenleri sigortaya teşvik etmek için yeni yöntemler deneyeceklerini açıkladı. Manisa’da borcu olmayan ilk 10 işveren ve en fazla sigortalı çalıştırıp borcu olmayan 10 işverene ödül verilecek. Toplam 20 işveren primlerini düzenli ödedikleri için ödüllendirilecek. Önümüzdeki günlerde sorumlu işverenler için ödül töreni düzenlenecek.
 
 
Okuma Sayısı : 56128     


ben işaat işçisiyim demirci ustası olarak çalışıyorum 70 tl yevmiye ile çalışıyorum pirimim asgari ücretten yatırılıyor ne yapmalıyım
  kemalyesiltepe@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 2393  Tarih : 28.01.2013 / 12:47:03

Sayın Yetkili

Şuan çalışmakta oldugum işyerinde restoran müdürü olark çalışıyorum. Sigorta primim asgari ücredden yatırılıyor ve bir kaç personelınde henuz sigortası yok. Bununla ilgili resmi şikayetleri nereye bildirmem gerekmektedir. Yardımlarınızın arz/rica ederim. Saygılarımla.

Tuncay GÜLTEKİN

  tunci_07@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 2394  Tarih : 20.09.2012 / 17:38:32

"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


38-2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com