ALIŞ : | SATIŞ : | ALIŞ : | SATIŞ :
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
KULA - EMRE KÖYÜ 12.02.2019
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
Köyün adı ünlü halk ozanı Yunus Emre'nin isimden gelmiştir. Yunus Emre bu köyde yaşa-mış, ölmüştür ve türbesi burada faal durumdadır. Manisa iline 140 km, Kula ilçesine 21 km uzaklıktadır.
Köyde yaz aylarında Yunus Emre anma günleri yapılır ve her yerden insanlar bu günlere katılır. Kök boyalarıyla süslenmiş Carullah bin Süleyman Camii görenleri hayran bırakır. Carullah Bin Süleyman Camii (Eski Camii) imamı Nedim Yıldız ve köy muhtarı İbrahim Kah-raman tarafından gelen turistlere rehberlik yapılıp, köyün tarihi hakkında bilgiler vermekte-dir.
YUNUS EMRE ve TABDUK EMRE EMRE KÖYÜ- KULA
Yunus Emre’nin Aşkı Tabduk’tu, onun izinden gitti kapısına köle oldu, ölürken de baş ucun-dan ayrılmadı. Yunus Emre ve Tabduk Emre’nin mezarı Emre köyünün dışında bir tepede yer alıyor. Türbenin ortasında Tabduk Emre’nin mezarı, onun çevresinde eşi ve çocukları-nın mezarları bulunuyor. Yunus Emre’nin mezarı ise türbenin dışında şeyhinin ayak ucunda yer alıyor. Yunus Emre’nin “Ko beni yatayım şeyh eşiğinde Dönmezim şeyhimden ya ne döneyim” Dizeleri Yunus Emre’nin mezarının Kula’da olduğunun kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.
Kula’ya bağlı Emre Köyünde H.954 yılına tarihlenen bir çeşme, iki hamam kalıntısı ve med-rese temeli günümüze kadar ulaşabilmiştir. Tapduk Emre türbesi olarak anılan yapı mimari unsurlar bakımından Manisa’daki Saruhan Bey Türbesi ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Türbe içinde ortadaki Tapduk Emre’ye diğerleri ise aile fertlerine ait olduğu söylenen on mezar bulunmaktadır. Türbe kapısının hemen önünde, taşında balta tasviri bulunan meza-rın ise Yunus Emre’ye ait olduğuna inanılmakta ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
 
Kula Evleri
 
18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en iyi örneğini teşkil eden Kula Evleri, Kula'nın hemen he-men her bölgesinde karşımıza çıkıyor. Türk Evi olarak nitelendirilen Kula Evleri, ahşap bi-nalardan oluşuyor. Planları, kuruluşu, ahşap yapısı, alçı ve kalem işi gibi zengin sistemleriy-le Kula Evleri, 19. yüzyılda da devam etmişler. Bu nedenle Kula, tipik bir Osmanlı kent do-kusuna sahip.
 
Genelde iki katlı olan tarihi Kula Evleri'nin üst katları, sokağa doğru çıkıntılı bir yapıya sa-hip. Kiremitle örtülü olan çatılar ise saçakla bitiyor. Saçakların hemen alt kısmında yer alan süslemeler ise hemen göze çarpıyor. Tahta kepenkli pencereleri, iç avlusu ile Kula Evleri, günlük yaşam biçimine oldukça uyumlular.
 
ANIT KENT: KULA
Kula çeşitli nedenlerle günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş bir anıt kenttir. Yapılar mi-mari açıdan eski kent yerleşmemizin bozulmamış tipik örneği teşkil etmesi ve bu niteliklerin belge açısından değeri Kula’ya ‘’Anıt Kent’’ Özelliğini kazandırmaktadır. Kula ve benzerleri-nin korunması kentsel yaşam ve kültürel süreklilik ve örnek açısından önemi büyüktür. Yıl-lardır o çevrede oturmuş, aldığı geleneksel yaşamını sürdürmekte olan Kula halkı içinde ‘’Tarihi Kula’’ kent dokusunu korunması bir ihtiyaç haline gelmiştir.
 
MİMARİ YAPISI

Tüm Kula Evleri'nin en az 3 metre yükseklikte bir duvar ile çevrelendiği bir avlusu bulunu-yor. Eve girişler de bu avlularda yer alan çift kanatlı ahşap bir kapı ile sağlanıyor. Genellikle iki katlı olan Kula Evleri'nin zemin katlarında ahır, kiler ve mutfak gibi bölümler yer alıyor. Fırın ve tuvalet ise genelde avlunun bir köşesinde bulunuyor. Ancak sofalı evlerde tuvaletler evin içlerine yapılmış. Kula Evleri'nin plan tipini ise üst kat belirliyor. Üst katlarda da genelde günlük yaşamın geçtiği oturma odaları bulunuyor. Büyük aile yapısına uygun bir şekilde inşa edilmiş olan Kula Evleri, yaşamın önemli bir bölümünü evde geçiren kadınlara göre düzenlenmiş. Yaz aylarında yaşamın çoğu avluda ve sokakta, kış aylarında ise ara ya da ikinci katta geçiyor. Bahçede ise sebze ve meyve yetiştiriliyor genelde. Yolunuz bir gün Ku-la'ya düştüğünde Kule Evleri'ni görmeyi ve fotoğraflamayı ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz. ALMILA NUR BERİLGEN 

Okuma Sayısı : 1691     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


36-3   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com