ALIŞ : 6.0614 | SATIŞ : 6.0857 | ALIŞ : 5.5010 | SATIŞ : 5.5792
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
DOKTORLAR MANİSA’YI TERK EDİYOR 08.03.2019
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

 Özellikle ünlüler arasında sık sık duyulan ‘Tükenmişlik Sendromu’ sağlık sektöründeki sıkıntılar nedeniyle sonunda hekimlerin de yakasına yapıştı. Söz konusu rahatsızlıkla ilgili açıklama yapan Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Şahut Duran, Manisalı hekimlerin iş ve işyerindeki sıkıntılar nedeniyle Tükenmişlik Sendromuna girdiğini, son 3-4 ayda ise bu sendrom yüzünden Manisa’da 80’e yakın doktorun istifa ederek şehri terk ettiğini söyledi.

1970’li yıllarda tanımlanan Tükenmişlik Sendromu, iş ve işyerinde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle vatandaşların hayatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Başta sağlık sektörü olmak üzere stresin ve ağır iş yükünün olduğu alanlarda oluşan bu rahatsızlık, günümüzde fenomen hale geldi. Manisa Tabip Odası Başkanı ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Şahut Duran, günümüzde çok yaygın olarak görülen bu rahatsızlığa ilişkin açıklama yaptı. Duran, açıklamasında, bu sendromun daha çok işle ilgili bir durum olduğunu, işin yarattığı stres sonrası oluştuğunu ve özellikle de doktorlarda görüldüğünü söyledi.
“DEPRESYONDAN FARKLI BİR DURUM”
Tükenmişlik sendromunun duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve mesleki olarak kendini yetersiz hissetme olarak belirti verdiğini ifade eden Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, bu sendromun daha çok depresyonla karıştırıldığını ancak depresyondan farklı olduğunu dile getirdi. Duran, “Bu rahatsızlık işle ilgilidir. Depresyon ise süreklidir. İşten çıkınca farklı bir aktivite yapıldığında bu sendromun belirtileri geçiyor ama depresyonda nereye giderseniz gidin geçmiyor” dedi.
“TÜKENMİŞLİK SENDROMUNUN EN NİHAİ SONUCU İSTİFALARDIR”
Duran, Tükenmişlik Sendromunun daha çok acillerde, yoğun bakımda, psikiyatride,kanser hastalığıyla uğraşan sağlık çalışanlarında görüldüğüne dikkat çekti. Doktorlarda neden bu sendromun görüldüğünü açıklayan Duran, “İş saatleri fazla ve nöbetler giderek artıyor. İzin kullanma, tatil yapma azalıyor. Çünkü geliri sabit tutmak ve artırmak için doktorlar, daha çok çalışmak zorundalar. Özellikle sağlık alanında neden tükenmeler oluyor? Çünkü çalışmadığınız zaman ücret yok. İzin yok, tatile gidilmiyor. Sosyal alanlar yaratılmıyor. Sağlık çakışanlarının bir araya gelmesi çok nadir oluyor. Çok övünülerek yapılan yeni hastaneler şehir hastanelerinde sağlıkçılar birbirlerini göremiyorlar. Doktor ve hemşire odaları artık yok. Bu yüzden doktorların sosyalleşebilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri, sıkıntılarını paylaşabilecekleri alanları yok edildi ve böylece robotik yaşam başladı. Orada sadece hasta bakıp eve gidiyorlar.  Doktorların hayatı sadece iş haline geliyor ve sosyal hayatları yok olmaya başlıyor. Durum böyle olunca da doktorlarda, duyarsızlaşma ve durağanlaşma başlıyor. Öte yandan, bu durumdan kurtulmak için madde, alkol kullanımı ya da ilaç kullanımı artmaya başlıyor. En önemli diğer şeyde isteksizlik. İşe gitme istememe gibi sorunlar oluşuyor. Nedeninebaktığınızda ise belli bir nedeni var. İşin yarattığı stresten kaynaklanan bir hastalık tablosu. Ama belirtiye baktığınız zaman psikolojik belirtiler, fiziksel belirtiler ortaya çıkabiliyor. Fiziksel olarak ağrılar oluşabiliyor, bağırsak mide sorunları, baş ağrıları gibi. Tüm bunların sonunda da istifalar geliyor. Tükenmişlik sendromunun en nihai sonucu ise istifalardır” diye konuştu.
“YENİ YAPILANMAYLA BİRLİKTE TÜKENMİŞLİK SENDROMU ARTTI”
Tükenmişlik sendromunun son dönemlerde giderek arttığına dikkat çeken Duran, “Son 3-4 aylık süre içerisinde yaklaşık 80 civarında Doktor Manisa’dan ayrıldı. Artık hekimler istifa ediyor. Manisa’da yeni yapılan hastanelerle birlikte Tükenmişlik Sendromu artış göstermeye başladı. Maalesef Manisa’daki durum hiç hoş değil. Manisa’daki işten kaynaklı sorunlar yüzünden hekim istifaları artmış durumda. Bu istifaların tükenmişlikten kaynaklandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü doktorlar, yıllardır çalıştığı devlet hastanesinden bir anda kendini farklı bir hastanede buldu. İş güvencesi kalmadı. Gelir durumları azaldı. Daha önce devlette çalışan bir doktor 5-6 bin dolar civarında kazanırken şu anda bin 500 dolar kazanıyor. Şehir hastanesi baskısı çok fazla. Türkiye’nin durumu sağlık alanında kötü. Bazı üniversite hastanelerinde yapılan çalışmalarda Türkiye’deki hekimlerin yüzde 50-60’ında tükenmişlik sendromunun görüldüğü saptanmış” ifadelerini kullandı.
“DOKTORLARIN YAŞAM KALİTESİ ÖLÇÜLMÜYOR”
Duran, doktorlardan iyi bir kalitenin beklendiğini fakat onların yaşam kalitelerinin önemsenmediğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Hastanelerde kalite yönetmeliği var ve her gün gelip ölçüm yapıyorlar ama doktorların yaşam kalitesi ölçülmüyor. Bu insanların yaşam kalitesi verilen hizmeti de etkiler. Kalite yönetmeliğine baktığınızda daha çok fiziksel koşullar ön planda tutuluyor. Çalışana yönelik şu ana kadar bir kalite araştırmasını göremedik” dedi.
“HATA DEDİĞİNİZ ÖLÜM DEMEKTİR”
Tükenmişlik sendromunu ortadan kaldırmak için yöneticilerin yapması gereken hususları da paylaşan Duran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle idarecilerin iyi bir gözlem yapmaları gerekiyor. Bu nokta yöneticilerin ön planda tutması ve önlem alması gereken bir durum. Çünkü tükenmişlik sendromunun yol açtığı sorunlar sadece hekimle ilgili değil, hizmetin kalitesini de düşürüyor. Özellikle insanın hayatıyla ilgilenen alanda hata yapma olasılığını artırıyor. Hata dediğiniz de ölüm demektir. Hata yapmaya yönelten bir durumu ortadan kaldırmak gerekiyor” dedi. LEYLA DOĞAN
Okuma Sayısı : 365     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


38+2   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com