ALIŞ : 5.8785 | SATIŞ : 5.9021 | ALIŞ : 5.4029 | SATIŞ : 5.4796
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN 22.03.2019
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras listesinde yer alan ve bu yıl 479’uncu kez düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali çerçevesinde, temsili mesir karma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’da yaşayan tüm kamu kurumları, kuruluşları, odaları bu festivale organizasyonuna daha fazla katkıda bulunmaları gerekiyor. Gazetelerde fotoğraf karelerine girmekle olmuyor. Herkse elini taşın altına sokacak” dedi.
UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras listesinde yer alan ve bu yıl 479’uncu kez düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, Nevruz Bayramı ile birlikte kutlandı. Törene, Manisa Valisi Ahmet Deniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Etkinlik çerçevesinde, ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunuldu. Programın açılış konuşmasını yapan Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Nevruz Bayramı’nın Türk coğrafyasının bir bayramı olduğunu söyleyerek, günümüze kadar gelen rengarenk bir bayram olduğunu kaydetti.
“NEVRUZ BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN HABERCİSİDİR”
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Bu gün baharın başladığı, doğanın uyandığı, bolluğun ve bereketin habercisi Nevruz Bayramı. Kış mevsiminin ardından bahara kapılarını açan ve Yenigün anlamına gelen Nevruz barışın ve kardeşliğin habercisidir. Nevruz Türk milletinin nesilden nesile taşıdığı bayram meşalesi altında Türklüğün vicdan ve ruhunda bugüne kadar özenle korunmuş ve yaşatılmıştır. Manisamız Türkiye’nin her bölgesinden göç alan ve bir arada yaşamanın en güzel örneklerini sergileyen gözbebeği şehirlerimizden biridir. Bu önemli ve tarih yüklü kadim şehrimize 10 yıldır Belediye Başkanlığı yapmaktan onur ve gurur duyuyorum. Nevruz bayramında toprağın uyanışıyla birlikte duyduğumuz heyecan ve yaşadığımız olumlu değişimlerin hayatımızın her alanında devam etmesini Rabbimden niyaz ediyorum” diye konuştu.Manisa Valisi Ahmet Deniz, “Anadolu coğrafyası binlerce yıldır Hacı Baktaş’ın Yunus Emre’nin, Mevlana’nın sevgi ve kardeşlik tohumlarının atıldığı çok önemli bir coğrafya. Bu bayram onun için bu coğrafyaya yakışıyor. Bu coğrafyada sevgi, kardeşlik, güzellik ve diriliş var” ifadelerini kullandı.Öğrenciler tarafından Nevruz Bayramı ile ilgili şiirler okundu. Protokol üyeleri boyanmış Nevruz yumurtası kırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yumurta tokuşturmada bütün protokol üyelerinin yumurtalarını kırdı. Nevruz ateşi yakıldı, protokol üzerinden atladı ve demir dövüldü. Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi.
“BÜYÜK BİR MUTLULUK DUYUYORUM”
Burada yapılan programın ardından Manisa Valiliği önünden Ayşe Hatun Bimarhane’sine kortej yürüyüşü düzenlendi. Karma töreninin açılış konuşmasını yapan Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık,  “Böylesi kutlu bir günde yine doğanın bir armağanı olan mesir macununu karmaktan, ilk ateşi yakmaktan, ilk kepçeyi çevirmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Birbirini çok güzel bir şekilde bütünleyen, bu iki geleneği birleştiren atalarımıza, büyüklerimizi her yıl 21 Mart tarihinde şükranla hatırlıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.
“NE MUTLU Kİ BÖYLE BİR ECDADIN TORUNLARIYIZ”
 Mesir festivalinin tarihini anlatan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Bugün bize demokrasi dersi vermeye kalkanların, bugün dünyada insan haklarının sözde havarisi olmaya kalkanların ülkelerinde 479 yıl önce yöneticiler birbirlerinin kanlarını içmekle övünürken, yeni sömürge peşinde koştururken, insanları köleleştirip ailelerinden, yurtlarından kopartırken, üç kıtaya hükmeden kudretiyle dünyayı titreten bir sultanın eşi diyor ki ‘benim şifa bulduğum ilaçtan tüm halkım da şifa bulsun’ Sevgi, merhamet, adalet, medeniyet budur. Rahmet olsun, şanlı ecdada. Ne mutlu ki böyle bir ecdadın torunlarıyız. Bize böyle şanlı ve şerefli bir tarih armağan ettikleri için tüm ecdadımızı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum” diye konuştu.
“ELİMİZDEN GELENİN FAZLASINI YAPMAMIZ GEREKİYOR”
 Festivalin hem yurtiçinde hem de yurtdışında tanıtılmasının önemli olduğunu belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Festivaller kentlerin kültürel anlamda hem yurt içinde hem de yurt dışında tanıtılması açısından çok önemli organizasyonlardır. Bu kapsamda uluslar arası Manisa Mesir Macunu Festivalinin dünya çapında ses getirmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerekiyor. Peki bu yeterli mi değil. Manisa’da yaşayan tüm kamu kurumları, kuruluşları, odaları bu festivale organizasyonuna daha fazla katkıda bulunmaları gerekiyor. Bunu bir kere daha üzerine basa basa söylemek istiyorum. Sadece mevcut törenlerde gelip, gazetelerde fotoğraf karelerine girmekle olmuyor bu işler. Sadece Manisa Büyükşehir Belediyesinin, Şehzadeler Belediyesinin ve Valiliğin yaptığı icraatla olmuyor bu işler. Herkes elini taşın altına sokacak. Bu da böyle biline. Bu Manisa’ya turizm gelirinin girdisini sağlayacak. Tüm Manisa’da katma değer oluşturacak ve Manisa’ya çok daha fazla yurt içi ve yurt dışından insanların katılımını sağlama noktasında bir ilerleme kaydedecektir” diye konuştu.
“MERHAMET, BİRLİKTELİK, BEREKET VE RAHMET VAR”
 Mesir Macunu Festivalinin dünyaya anlamlı bir mesaj verdiğini vurgulayan Manisa Valisi Ahmet Deniz, “Bu festivalde merhamet, birliktelik, bereket ve rahmet var. Bu medeniyet bunların üzerine kuruludur. Bizi biz yapan başkalarından ayıran şey de bizim merhametimizdir. Maalesef kendilerini, merhametin dışında medeniyet sahibi olduğunu iddia eden ülkelere baktığımız zaman kalbinin çürümeye başladığını görüyoruz. Onun için batının doğunun da bizim bu merhamet anlayışlı medeniyetimize gerçekten ihtiyacı var” dedi. İlk defa festivale katılacağı için heyecanlı olduğunu belirten Vali Deniz, 479 yıldan bu yana gelen geleneğe şahitlik edeceği için mutlu olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan tarafından karma töreni öncesi Mesir’in duası yaptırıldı. Duanın ardından macun içine konulan 41 çeşit baharat tek tek isimleri okunarak protokol üyeleri tarafından kazana dökülerek temsili olarak karıştırıldı.
“BU YIL KAPLAR BOŞ KALDI”
Manisa'da 23-28 Nisan tarihleri arasında 479.'su düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında gerçekleştirilen temsili karma töreni sonrası yüzlerce vatandaş dualı mesir macunundan alabilmek için kazan başında adeta birbirlerini ezdi. Kazanın içinde mesir macunu yerine sadece macun yapımında kullanılan baharatları gören vatandaşlar hayal kırıklığı yaşasa da duruma aldırış etmeden baharatları toplamak için birbirleriyle yarıştı.   UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirasında yer alan ve bu yıl 479'uncusu 23-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali öncesinde bugün yapılan temsili karma töreninin ardından renkli görüntüler yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi vatandaşlar ellerindeki boş kaplarla mesir macunu karma törenine katıldı. Yapılan duanın sonrasında kazana atılan 41 çeşit baharatın karıştırılmasının ardından meydanda bırakılan Mesir Macunu kazanı, yüzlerce vatandaşın hücumuna uğradı. Geçtiğimiz yıllarda temsili olarak kazan içinde mesir macunu bulunurken bu yıl vatandaşlar kazanda sadece mesir macununda kullanılan baharatla karşılaşınca hayal kırıklığına uğradı. Duruma aldırış etmeyen vatandaşlar yine de baharatları almak için birbirleriyle yarıştı. İzdihamda bazı vatandaşlar ezilme tehlikesi yaşadı. Elleri baharatla kaplanan bazı vatandaşlar şifalı olduğuna inanılan ellerindeki baharatları yalayarak tüketti. Yüzleri ve elleri baharata bulanan vatandaşların mutlulukları yüzlerinden okunurken, renkli görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Kazandaki baharatlar ise saniyeler içinde tükenirken geriye boş kazan kaldı. Protokol konuşmalarının ardından karma töreni gerçekleştirildi, ardından vatandaşlara Manisa Orman İşletme Müdürlüğü, Şehzadeler Ziraat Odası, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kuru üzüm,pilav, keşkek ikramı ve lokma ikram edildi.  LEYLA DOĞAN-ALMILA NUR BERİLGEN
 

    

Okuma Sayısı : 207     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


27-10   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com