ALIŞ : 8.1154 | SATIŞ : 8.1479 | ALIŞ : 7.7088 | SATIŞ : 7.8183
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
TELESET GROUP 22.10.2012
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
 

 

Manisa OSB'deki tüm fabrikaları tanıtan uzun soluklu bir yazı yazı dizisi
MANİSA'NIN DİREĞİ OSB
 

 

  

Nurgül YILMAZ araştırdı
Manisa Organize Sanayi Bölgesi. Çağdaş sanayileşmenin tüm gereklerini 960 hektarlık alanda  konuşlandırdı ve Türkiye’nin Organize sanayi Bölgeleri arasında ilk üçe girmeyi başardı. Mevcut 202 üretim işletmesinin yer aldığı Manisa OSB; sanayileşme eşiğini çoktan aşmış durumda. Manisa OSB Avrupa ve dünya ekonomileriyle bağlarını kurmuş, sanayi odaklı, kalıcı ekonomik gelişme stratejisine ve buna uygun politikaları oluşturma ve uygulama becerisine erişmiş devasa bir üretim mecrası olma yolunda.  2011 rakamlarına göre; toplamda 34 bin 600 çalışanı, 157 faal tesisi, inşaat halindeki 20 tesisi, proje halindeki 10 tesisi ve kapalı 8 tesisi ile Manisa Organize sanayi Bölgesi, Manisa’nın direği olma yolunda sürekli büyüyor ve gelişiyor. Kendi yağında kavrulan, kendi alt yapısını kendisi yapan, kendi elektriğini üreten, 35 bine yakın  işsize istihdam olanağı sağlayan ve toplamda  7.820.000.000 USD ihracat rakamıyla Manisa ekonomisine katkı sağlayan Manisa OSB’yi, Manisalı’ya anlatmak ve tanıtmayı Manisa Güne Bakış Gazetesi olarak kendimize görev bildik. Bundan sonra Manisa OSB’deki bütün fabrikaları tek tek gezerek araştıracak ve ne ürettiğini Manisa’ya katkısının ne olduğunu sizlerin gözü önüne sereceğiz. Teleset Group’tan başlıyoruz.

 
TELESET GROUP
Teleset Group’un ne ürettiğini ve Manisa’ya ekonomik katkısının ne olduğunu öğrenmek üzere Manisa OSB’deki tesislerini inceledik. Teleset Group’un Manisa OSB’deki fabrikasında bizi; yüzündeki gülümsemeyi hiç eksik etmeyen grubun ortaklarından yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Manisa Organize Sanayi Bölgesi Sanayiciler Derneği Başkanı Kadir Murat Çam karşıladı. Biz sorduk Kadir Murat Çam cevapladı. Sonra da Teleset Gorup’un üretimlerinin yapıldığı devasa tesisleri gezdirdi.
Beyaz eşya sektöründe lider
Teleset Group’un temelleri 1985 yılında İstanbul da atıldı. Teleset Group’un,  Manisa OSB ve Karaağaçlı tesisleri, İstanbul Çerkezköy ve Romanya’daki tesisleri olmak üzere toplam 80 bin metre kare kapalı, 100 bin metre kare açık alanda üretim yapıyor. Teleset Group Tüketici eloktroniği ve Beyaz Eşya Sektöründeki lider konumundaki müşterilerine 26 yıldır Kablo grupları, saç metal parçaları, borulu imalat ve strafor ambalaj ürünleriyle hizmet veriyor.
Teleset Group 5 ortaklı bir şirket
1985 yılında İstanbul da kurulan Teleset Group, 1994 yılında da Manisa OSB’de yerini aldı. Teleset 5 ortaklı bir şirket. Her ortağın payı eşit. Bu ortaklar; Kadir Murat Çam, Rıdvan Aydın, Kemal Aşçı, Fhilipe Graf ve Vefat eden Talat Zurnacı’nın mirasçılarından oluşuyor. Vefat eden Talat Zurnacı’yı asla unutmadıklarını dile getiriyor Şirketin Yönetim Kurulu üyesi Kadir Murat Çam ve şöyle devam ediyor;”Kurucu ortaklarımızdan olan Talat Zurnacı’yı geçen yıl kaybettik. Sevgili Ortağımız Talat Zurnacı’ya Allahtan rahmet diliyoruz. Şirketimizin kuruluşundan bu yana kendisinin emeği çoktur. O’nu çok özledik. Şimdi O’nun yerine miraççıları olan eşi ve çocukları ortağımız.  Şirketimizin 5 ortağı ile Ortaklıklarımız, 17 yıldır hiç zedelenmeden devam ediyor.”
7 ayrı tesiste üretim yapıyor
1985 yılında kurulan Teleset fabrikası 1994 yılında Manisa OSB’deki il binasına taşındı. Zaman içerisinde müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda ürün çeşitliliğini ve miktarını da arttırdı. Bu büyümeye paralel olarak alan ihtiyacı da arttı ve 2003 yılında yine Manisa OSB’deki yeni binasına taşındı. Bugün Teleset Group, Teleset Elektromekanik, Metalsan Endüstriyel ürünler ve Karpek olarak 3 farklı şirket adı altında; 7 ayrı tesiste üretim yapıyor.
Sürekli gelişti ve kendini yeniledi
1994 yılında Manisa OSB’ye kablo grubu işerini yapmak üzere Teleset olarak kuruldu ve üretime başladı. Akabinde metal şirketi olan Metalsan’ı, ardından da ambalaj şirketi olan Karpek’i kurdu. Böylece Teleset Group olarak; Teleset, Metalsan ve Karpek şirketleri olarak üretim yapmaya devam etti.
Toplam 2.500 kişiye istihdam sağlıyor
Teleset Group toplam 1500 kişiyi Manisa OSB’de, İstanbul Çerkezköy OSB’de kablo grupları üzerine üretim yapan fabrikada 500 kişi, Romanya ‘da 7 yıldır faaliyet gösteren üretim tesislerinde ise 250 kişi civarında istihdam sağlıyor.  Toplam olarak sezonsal üretim süreci dahil olmak üzere ise tüm Teleset Group’un çalışan sayısı 2.500 kişiyi buluyor.
Avrupa’nın ilk 3. Sırasında
Şirketin Yönetim Kurulu üyesi Kadir Murat Çam iddialı konuşuyor Teleset Group hakkında ve diyor ki;”Şu anda teknolojik ve müşteri portföyünde Avrupa’nın ilk 3. Sırasındayız. Rakiplerimizle kıyasıya verdiğimiz üretim faaliyetlerimizde Teleset Group olarak hatırı sayılır bir yerdeyiz. Tüm otomasyon yatırımlarımızda ve makine seçimlerinde her zaman önde ve önder bir şirket olma özelliğini elimizde bulunduruyoruz. Zaten teknik olarak ta her zaman önde ve önder olmak durumundayız. Çünkü çok rekabetçi bir piyasanın içindeyiz.”
Teleset Group ne üretiyor?
Aslında toplumda zannedildiği gibi Teleset mobilya üretmiyor, Teleset Group. O reklamlarda izlediğiniz Teleset Mobilya aynı isimle üretim yapan bir mobilya imalatçısı. Oysa Manisa Teleset Group; beyaz eşya ve kahverengi eşya üreten marka fabrikalara, üretilen makinelerin iç aksamlarını ve parçalarını üretiyor. Daha açıklayıcı bilgi verecek olursak her türlü marka buzdolabının arkasındaki kondanserleri (demir kafesler), Televizyonların, çamaşır makinelerin içine koyulan metal paçalar ve kablo gruplarını üretiyor Teleset.
Teleset Group’un ne ürettiğini daha kolay anlayabilmeniz için, farklı tesislerinde üretilen ürünlerin bir listesini hazırladık. İşte Teleset Group’un Teleset, Metalsan ve Karpek üretim tesislerinde üretilen ürünleri.
Manisa Teleset Group fabrikasında; Tüketici Elektroniği Kablo Grupları adı altında LVDS, Inverter, Flat, Blendajlı, Hoparlör Kablo Grupları üretiliyor. Beyaz Eşya Kablo Gruplarında ise;Buzdolabı, Çamaşır Makinesi, Kurutucu Cihazlar, Bulaşık Makinesi, Pişirici araçları kablo grupları üretiliyor.
Bir kalıphanesi de olan Metalsan da üretilen ürünler ise; borulu imalat, statik ve fan tipi kondanser(gaz borulama sistemleri), çevre ısıtıcı borusu, metal parçalar, beyaz eşya metal parçaları,  buzdolabı,  klima, çamaşır makinesi, kombi, pişirici cihazları metal parçaları, kondanser kelepçeleri üretiliyor. Tüketici elektroniği metal parçaları olarak ise; TFT-LCD-Plasma, DVD-DVB, LAP-TOP, monitör, soğutucu, panel Metal Parçaları Metalsan da üretilerek müşterisine teslim ediliyor.
Karpek Ambalaj Sanayi Tic. Aş. De ise;  koruyucu Taşıma ve Ambalaj Ürünleri, NO-FROST Buzdolabı Ara Bölmeleri, dondurucu hava kanalları olmak üzere Strafor Ürünleri  üretilerek, bütün firmaların ürettikleri makine veya cihazların; bir yerden başka bir yere güvenli bir şekilde taşınmasına olanak sağlanılıyor.
Manisa, İstanbul ve Romanya’da üretiyorlar
Teleset Group Merkez; Beyaz Eşya Kablo Gruplama, TV Kablo Gruplama, Kondanser Üretim, Kalıphane, Merkezi Birimler, Yönetim binası ve Metalsan Pres Hatları olmak üzere toplam 44.000 m² kapalı alanda kurulmuş Manisa OSB binasında hizmet veriyor.
Karpek Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş. ise; OSB 3.Kısım da, 6.000 m² alanda ve Manisa Karaağaçlı OSB’de  yine 10.000 m² kapalı alanda Strafor Ambalaj Üretimi yapıyor.
Teleset Elektromekanik San. Ve Tic. A.Ş.; İstanbul Çerkezköy OSB  Şube ise 20.000 m² alanda Beyaz Eşya Kablo Gruplama üretimi yapıyor.
S.C Teleset S.R.L. ise; Romanya’da 6.000 m² kapalı alanda Beyaz Eşya Kablo Gruplama üretimi yapıyor.
Özetle Teleset Group’un Manisa da 3 ayrı yerde olmak üzere, toplamda 7 ayrı üretim tesisi mevcut. Ve toplamda; 80 bin metre kare kapalı, 100 bin metre kare açık alanda üretim yapıyor.
Prestijli firmaların yan sanayisi
Manisa da yan sanayi olarak hizmet veren ve üretim yapan Teleset Group prestijli markalar olan; Vestel, İndesit, Bosh, Buderus, Klimasan, Emat, fabrikalarına, İstanbul da; Bosh, Simens, Beko ve Arçelik’e, Romanya da ise; Bosh, Simens, İndesit, Arçelik’in bir firması olan Arctic’e ihracat ağırlıklı çalışıyor.
İspanya, Yunanistan, Rusya, Bulgaristan’a direk ihracat yapıyor
Teleset Group’un İhracatı konusunda ise çok samimi itiraflarda bulunuyor Kadir Murat Çam ve şöyle diyor;”eskiden Avrupa’ya ihracatımız daha fazlaydı ama, Avrupalı firmalar üretimlerini Türkiye’ye kaydırdılar. Şu anda Arçelik, Vestel ve Bosh Avrupa da ki firmalarının üretimlerini geri çektiler. Bu nedenle Avrupa da ki bir çok üretici fabrika kapandı. Bu nedenle biz ürettiğimiz ürünlerimizi Türkiye yoluyla, yani dolaylı yoldan ihracat yapıyoruz. Mesela İtalya’da buzdolabı üretimi son 5 senedir yarıya yarıya düştü. Bununda nedeni ‘Türkiye Pazarı olsun’ diyedir. Arçelik, Vestel, İndesit    Türkiye’de üretim yapıp, Avrupa’ya gönderiyor. İşte bizim ana sanayiye kattığımız ve ihracatını yaptığımız mallar bu markalar üzerinden oluyor. Biz çünkü üretilen bu malların içine koyulan parçaları üretiyoruz. Çünkü yan sanayiyiz. Ancak biz şu an direkt ihracat olarak; Bosh ve Simens markalarının; İspanya, Yunanistan, Rusya, Bulgaristan fabrikalarına ihracat yapıyoruz. Zaten Romanya da Arçelik’in Arctic firmasına direkt üretim yapıyoruz. Bu nedenle Romanya İhracatımıza girmiyor.”
İhracat payı düşük
Murat Çam;”Kısacası ihracat payımız çok düşük. Bununda nedeni Beyaz ve Kahverengi eşyanın Türkiye’de üretiliyor olması. Bizim Teleset Group olarak ürettiğimiz ürünler Türkiye’de üretim yapan prestijli markaların malzemeleri. Dolayısı ile bu ürünlerimizi Türkiye’de zaten üretimi yapılan bu firmalara vermek durumundayız. Yani ihracatı bu bahsettiğimiz Vestel, İndesit, Bosh, Buderus, Klimasan, Emat, Simens, Beko ve Arçelik gibi markalar yapıyor. Biz yan sanayi olarak ihracat yapma şansı pek bulamıyoruz. Çünkü müşteri ürünü cihaza monte edilmiş hali ile alıyor. Parça olarak alıp ne yapsın ki?”
Toplam cirosu 120 milyon dolar
Teleset Group’un bu yılki ihracatı 3 milyon dolar gibi çok düşük rakamlarda seyrederken, tamamen yan sanayi tedarikçisi olarak üretim yaptığından toplam cirosu 120 milyon dolar gibi yüksek bir rakam. 30 milyon dolarlık yatırım yaptığı tesislerinde prestijli markaların eli ayağı olan Teleset Group, evinizdeki televizyonun, buzdolabının, bulaşık, çamaşır makinelerinin, ısıtıcı cihazlarının, klimaların…. Vb cihazların içindeki bütün kablo aksamını veya bir çok parçasını üreten bir fabrika olma özelliğini taşıyor.
Nereden nereye…
Grup şirketlerinin ilki olan Teleset, 1986’da Televizyonlarda kullanılan Degaus Bobini ürünü ile başladığı faaliyetine, bugün kapsamlı ve dünya standartlarındaki modern makine parkı ile kablo Montaj, kablo Gruplama ve Eloktromekanik Montaj bölümlerinde özel yalın kablo gruplarından, en yoğun kablo ağacı entegrasyonuna kadar geniş bir yelpazede yüksek kalitede kablo grupları üreterek devam ediyor. Teleset Elektro mekanik Manisa, Çerkezköy ve Romanya tesislerinde Tüketici Elektoroniği kablo Grupları ile Beyaz eşya sektörüne yönelik buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu cihazları ve pişirici kablo gruplarını % 100 bilgisayarlı test sistemlerini barındıran özel tasarlanmış hatlarında, tam otomatik makine parkı ile yüksek kapasite ve minimum maliyetle üretiyor.  
Metalsan ne üretiyor?
Grup şirketlerinden bir diğeri olan Metalsan’da ise 1995’ten bu yana TV, DVD, VCD, DVB ve beyaz eşya ürünleri için gerekli saç veya alüminyum bazlı metal ürünler ile kondenser ve çevre ısıtıcı gibi borulu imalat ürünleri yapılıyor. Preshane bölümünde ise;1 ton ile 500 ton arası kapasitedeki presler ile, çok küçük ve basit parçalardan, büyük ve karmaşık parçalara kadar geniş bir yelpazede metal parça tasarım ve üretimleri yapılıyor.  Kalıphane bölümünün  yıllık 35.000 adam saat CNC&Tel erezyon ve 25.000 adam saat montaj kapasitesi bulunuyor. Grup; Kondanser üretiminde ise 5,5 milyon adet kurulu kapasite ile Avrupa’daki en büyük tesislerden birine sahip.
Strafor paketleme sektörü lideri Karpek
Strafor paketleme sektöründe lider olan Karpek ise 1996 yılından beri her yıl kapasitesini arttırarak, bugün 45 enjeksiyon makinesi, bilgisayar kontrollü yoğunluk ayarlı 4 pişirme makinesi ve 6 dilme hattıyla aylık 800 tonluk üretim kapasitesine ulaştı. Grup Strafor dışında tüm ürünlerini yurt dışına da gönderiyor.
İhtiyaç olan her ürünü Teleset Group’ta bulmak mümkün
Ürün çeşitliliğine bakıldığında  ve hizmet verilen sektörlere göre değerlendirildiğinde  hepsinin birbirini tamamladığını görüyorsunuz. Bu da müşterilere büyük kolaylık sağlıyor. Beyaz eşya üretimi yapan bir firma geldiğinde kablo gruplarını, metal parçalarını ve bu üretimde kullanılacak kalıplarını, kondenserin, çevre ısıtıcısını, paketlemede kullanacağı straforunu, diğer bir deyişle ihtiyacı olan ürünlerin bir çoğunu tek bir işleteme de bulabiliyor. Bu ürün çeşitliliğine Teleset Group’u birazda müşteri taleplerinin itmiş.
Yatırım yapmak için Organize Sanayi Bölgesini neden  tercih ettiler?
Kadir Murat Çam OSB’yi tercih etmelerindeki en büyük etkenin en büyük müşterisine yakın olmak için olduğuna önemle işaret ederek;”Yatırım kararını alırken Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin bizim faaliyet alanımız için en uygun yer olduğunu düşündük. 1994 yılında lojistik maliyetlerimizi minimum düzeye çekebilmek adına beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren en büyük müşterimize yakın olmak için Bölge’ye geldik. Ancak bölgenin her geçen gün büyümesi ve buna paralel olarak vermiş olduğu hizmetlerin kalitesinin artması şu anda ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösteriyor. Yüksek kaliteli hizmetleri düşük maliyetlerle temin edebiliyor olmak bizim de üretim maliyetlerimiz oldukça aşağılara çekiyor. Bu da çok büyük bir avantaj. Manisa OSB işgücü açısından, kaliteli düşük maliyetli altyapı hizmetleri açısından yatırıma çok uygun bir bölge ve burada almaktan mutluyuz” dedi.
Teleset Group’ta çalışanların yüzde 80’i hanım
Teleset Group’ta çalışan ve yüzde 80’i hanımlardan oluşan işçileri dakikalarca izledim ve fotoğrafladım. O maharetli hanımların elleri ile envay çeşit makinenin, envay çeşit kablosu tek tek kontrol ediliyor, presleniyor, aksamları birbirine birleştiriliyor ve farklı markalar tarafından üretilen o makinelerin çalışabilmesi için, yine o farklı markların üretim tesislerine teslim ediliyor. Yani markası ne olursa olsun; çamaşır makinenizin içindeki herhangi bir elektrik bağlantı kablosunun veya soketinin üretildiği yer, emin olunuz ki Teleset Group’tur. Sürekli açıp kapattığınız buzdolabınızın kapağındaki menteşe, yemek pişirmek için kullandığınız ocağınızın veya LCD televizyonunuzun içindeki kablo aksamı-parçaları… İşte bütün bu ve hepsini örnekleyemediğim daha sayısız makine-cihaz iç aksamı Teleset Group’un işçileri tarafından sabırla, meşakkatle üretiliyor. Erkeler ise Teleset’in ağır işçiliğini üstlenmiş. Forklift operatörlüğü, devasa kablo makaralarını taşımak, freze, Pres, CNC tezgahları operatörlüğü ve diğer ağır işçilik gerektiren bölümlerde erkekler görev yapıyor.
Çalışanlarla büyüyoruz
İnsana ve insan faktörüne oldukça önem verdiklerini de sözlerine ekleyerek şöyle konuşuyor Kadir Murat Çam;”Çalışanlarımıza çok değer veriyoruz. İnsan faktörünün bizleri başarıya götüren ana unsurlardan biri olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Teleset Group olarak, öncelikli hedefimiz; globalleşmeyi, değişimi, gelişimin getirilerini ve teknolojiyi sürekli izleyen, bütün bunları işine yansıtarak şirketini ileriye taşıyacak, farklılık yaratan çalışan, uzman, yönetici ve liderler yetiştirmektedir. Bunun için en uygun insan gücünü istihdam etmek, eğitim programları ile de gelişim ve ilerlemelerine imkan tanımak amacıyla eşit fırsatlar yaratmak İnsan Kaynakları politikamızın temelidir. Bugün geldiğimiz noktada genç, hırslı ve alanında uzman kişilerden oluşan ekibimiz en büyük gurur kaynağımız ve aynı zamanda şansımız olmuştur. Çalışanlarımızın normal eğitimlerini olması gereken saatlerin üzerinde tutuyoruz. Çalışanlarımızla büyümenin çok doğru bir karar olduğunu olumlu gelişmeleri ile gördük ve bununda sonuçlarını yaşayarak aldık. Biz tüm grup şirketlerimizle birlikte 2.500 kişilik bir aileyiz. Çalışanlarımızın tamamı kadroludur. Sadece Sezonlarda mevsimlik işçi çalıştırıyoruz. Onlarda 300 ila 500 arasında değişiyor.”
İşçi sıkıntısı hat safhada
İşçi bulmanın OSB’de çok büyük sıkıntı olduğunu defalarca üzerine basa basa söylüyor Kadir Murat Çam. Dediğine göre işe başvuran işçiler, genelde memurluk statüsünde çalışmak istiyor. Bakın Kadir Murat Çam konu hakkında nasıl serzenişlerde bulunuyor;”İşçi sıkıntımız hat safhada. OSB’de çok ciddi anlamda işçi bulma sıkıntısı var. Hem nitelikli işçiyi, hem de normal işçiyi çalıştırmak üzere bulamıyoruz. Makineye yatırım yapıp alıp getiriyorsunuz fabrikanıza ama sonuçta o makineleri kullanmak için, insan gücüne ihtiyacınız var. Ama o makineleri kullanacak işçi yok. Bulamıyoruz. Bulduklarımızda iş beğenmiyor. İlle de memurluk statüsünde işler istiyorlar. Bant işçilerini bulmak çalıştırmak hiç de kolay değil. Herkes memurluk statüsünde çalışacak olursa, işçiliği kim yapacak?”
Kiralar çok yüksek, işçi Manisa’ya gelmeye korkuyor
‘İşçi neden yok? Sorusunu ise şöyle cevaplıyor Murat Çam;” Çünkü Manisa da kiralar çok yüksek. İşçi bu kadar yüksek kiralardan bahsedilen Manisa’da yaşamak riskini göze alamıyor. ‘Kira ödeyemem, evi geçindiremem, çocuk okutamam’ korkusu yaşayan işsiz vatandaş, gelip OSB’de bir fabrikada çalışmayı göze alamıyor. Yaşadığı yerden kopup riske girmek istemiyor. Bizde işçi sıkıntısı yaşadığımızdan aradığımız işçileri dışarıdan getirmek zorunda kalıyoruz.”
İşçi için toplu konut yapılacak
Ancak bu önemli sorunu çözebilmek için Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin bir takım ciddi çalışmaları var. OSB yönetiminin, OSB’de çalışan işçilerin ödenebilir kiralarla oturup yaşayabilmeleri için bir toplu konut projesi yapma niyeti ve girişimleri mevcut. İşçilerin düşük kiralarla oturabilecekleri bir konut projesi için OSB Başkanı Sait Cemal Türek gerekli görüşmeleri ve çalışmaları yapıyor. Görünen O ki; OSB işçileri için en kısa zamanda bir konut sitesi inşa edilecek.
OSB’ye kreş lazım
OSB’nin en önemli ihtiyaçları ve sıkıntıları neler? Sorusuna ise şöyle cevap veriyor Kadir Murat Çam;”Özellikle bayan işçilerin yoğunlukta olduğu Manisa OSB’de en önemli ihtiyaçlardan biride kreş. Genellikle Teleset gibi bayan işçileri çalıştırmayı tercih eden fabrikaların işçi bulamamasının en büyük sebeplerinden biriside, kiraların yüksek oluşunun dışında birde  OSB’de bir çocuk kreşinin olmaması. Zira anne olan bayan işçilerin çocukları emanet edecekleri bir kreşin olmayışı nedeniyle ya OSB’de çalışmak istemiyorlar, yada çocuk sahibi olduktan sonra işlerinden istifa ediyorlar. OSB’deki kreş sorununun çözülebilmesi için OSB yönetimi çeşitli girişimlerde bulundu. Resmi ve makamlarla kreş sorununun çözülebilmesi için yapılan görüşmeler neticelenmek üzere. OSB’de kreşsizlik yüzünden işlerinden ayrılmak zorunda kalan bayan işçileri ekonomiye kazandırmak görevimiz. Özellikle bizim fabrikamızın kablo grubu işleri bayanlar tarafından çok daha rahat yapılıyor. Dolayısı ile bizim bayan işçiye daha çok ihtiyacımız var. Bu nedenle Kreş meselesinin bir an önce çözülmesini bekliyoruz”
Teleset Group’ta kalite olmazsa olmazlardan
Teleset Group, tüm faaliyetlerini ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre, 18001 (OHSAS) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri ile belgeli üretim tesislerinde “önce kalite” felsefesini benimseyerek, istihdam ettiği 2.500’i aşkın deneyimli ve eğitimli iş gücü ve son teknolojiye sahip makine parkuru ile gerçekleştiriyor. Grup Sürekli iyileşmeyi sağlamak için, TPM (Toplam Üretken Bakım), APQP (İleri Ürün Kalite Planlaması), FMEA (Hata Türü ve Etkileri Analizi), PPM Analizleri, MSA (Ölçüm Sistemleri Analizleri), İPK (İstatistiksel Proses Kontrol), 5S uygulamaları ve Toplam Kalite Yönetim Sistemi ve Yalın Altı Sigma araçlarını kullanıyor. Tüm süreçler ve çalışmaların etkinliği, bu çerçevede, düzenli periyotlarla sürekli olarak ölçülüyor ve değerlendiriliyor. Tüm kullanılan materyaller RoHS 202/95/EC direktifine (Elektrik elektronik ekipmanlarında tehlikeli maddelerin kullanımın kısıtlanması) uygun hale getirilmiş.
Teleset Group’un Kalite Politikası
Kadir Murat Çam Kalite politikalarını şöyle açıklıyor;”Teleset Group Ailesi olarak biz; Toplam kalite felsefesine yönelik faaliyetlerimizi, çevre, iş güvenliği ve sağlığı yönetim sistemleri ile birlikte sürekli iyileştirme yaklaşımı doğrultusunda geliştirmeyi ve güncellemeyi Çalışanlarımıza katılımın ve ekip çalışmasının özendirildiği, yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımların teşvik edildiği, verimli ve güvenli bir ortam sağlamayı Teknik ve sosyal eğitimlerle, çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin yetenek ve yetkinliklerini sürekli arttırmayı Müşteri odaklı tasarlanan süreçlerimize güncel bilgi ve teknolojileri etkin bir şekilde entegre ederek, performans kriterlerinde sektörde lider olmayı taahhüt ediyoruz.”
 Kaliteyi eğitimlerle ve insan sevgisi ile sağlıyoruz
Eğitime çok önem verdiklerini söylüyor Kadir Murat Çam. Teleset Group’un başarılı ve üretim kapasitesinin beklenen seyirlerde olmasının en büyük sebebinin eğitimlere çok önem vermekten geçtiğini dile getiren Kadir Murat Çam,”İşe aldığımız personelin ilk bir haftası eğitimle geçiyor. İşbaşı eğitiminden sonrada rutin eğitimler devam ediyor. Aslında yıllık 40 saat vermemiz gereken eğitimlerimizi, biz 60 saat ve üzeri olarak veriyoruz. Çünkü eğitime çok önem veriyoruz. En kaliteli ve hızlı işi ortaya çıkarabilmek için, eğitimlerin ve insan sevgisinin üzerinde hassasiyetle durmamız gerekiyor. Çünkü işçi mutlu ve huzurlu ise, bu işine-yaptığı işin kalitesine yansıyor. O nedenle işçiye huzuru ve mutluluğu yaşatmakta hiç tereddüt etmiyoruz. Nihayetinde herkes mutlu oluyor. Onlar çalışırken mutlu ve huzurlu oluyorlar, bizde fabrika sahipleri olarak üretilen üründen mutlu oluyoruz. Bu da ne kötülük olabilir ki… Böylece her iki taraf huzurla çalışıyor” diye konuşuyor.  
En büyük sıkıntı nitelikli eleman
Nitelikli elemana çok ihtiyaç duyduklarını dile getiren Kadir Murat Çam,”Bizim OSB’de en büyük sıkıntı çektiğimiz konulardan bir diğeri de  nitelikli eleman konusu. Bu sorun içinde Sanayi Bakanlığına başvurmuştuk. Ama, oradan gelecek sonucu beklemeden Manisa OSB Meslek lisesini tamamen özelleştirdik. Şimdi OSB Meslek Lisesi tamamen bize, OSB’ye ait oldu. Şimdi orada OSB için nitelikli, işini bilen ve OSB’deki sektörlerde çalışacak şekilde eğitim almış öğrenciler yetiştirilecek.  Ara elemanlarımız en iyi şekilde burada yetiştirilecek” diye açıklıyor eğitim konusunda ileriye dönük amaçlarını.
OSB Meslek Yüksekokulu projesi var
OSB Meslek Lisesi eğitim öğretim ve mezun vermeye başladıktan sonra, OSB birde Meslek yüksek Okulu Projesini hayat geçirmeyi planlıyor. Kadir Murat Çam konu ile ilgili;”OSB’ye bir Meslek yüksek Okulu yaptıracağız. Böylece OSB ile ilgili yüksek okuldan mezun olmuş ara ve yönetici arkadaşlarımızı mezun etmiş olacağız. Böylece fabrikalarda artık işini en iyi bilen, nitelikli, kaliteli elemanlar görev alacaklar” diyor.
OSB’ye Vakıf kurulacak
Kadir Murat Çam;”OSB’de ki bir başka sıkıntıda bir hastanemizin olmayışı. OSB’deki arkadaşlar bundan şikayet ediyorlardı. Hastane meselesini devreye aldık. Hastane devreye girdi. Şimdi en büyük projelerimizden bir tanesi de  OSB’ye gelir sağlayacak bir vakıf. Hedefimiz burayı bir vakıfa çevirmek. Kurulacak Üniversiteyi, Meslek okulunu ve kurulacak Teknoparkı vakıfa bağlayıp OSB’deki bu eğitim çalışmalarını gelir sağlar hale getirmek. Bununla ilgili OSB Başkanı Sait Cemal Türek gerekli girişimler ve çalışmaları yapıyor” müjdesini verdi.
OSB Meslek Lisesi’ne yurt yapılacak
Bir başka müjdeli haber daha var OSB ile ilgili. Kadir Murat Çam açıklıyor bu müjdeli haberi;”Bir başka güzel haberde OSB Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin barınabilmesi için ve daha nitelikli öğrenciler yetiştirebilmek için yatılı öğrenciler alacağız. Bunun içinde yurt yapımına en kısa sürede başlanacak. Böylece OSB Meslek lisesinde okuyan öğrenciler lisenin yatılı yurdunda kalabilecekler. Bu çalışma içinde Manisalı sanayiciler düğmeye bastılar”
Hızlı Tren OSB’den geçecek
Yapılacak hızlı Tren ağının OSB’den geçebilmesi için çalışmalar başlattıklarına önemle vurgu yapan Kadir Murat Çam;”Ayrıca OSB’de çalışan işçilerin ve öğrencilerin rahat gidip gelebilmesi için bir demiryolu ağı kurma hedefimiz var. Manisa’ya gelecek hızlı tren seferlerinden OSB’yide yararlandıracağız. Menemen üzerinden; Menemen-Muradiye bağlantısı ile bu hattın Organizeye kadar getirilmesi yoluyla, OSB işçileri ve öğrencilerinin hızlı trenden faydalanmasını sağlayacağız. İzmir-Manisa arasındaki yol trafiğini azaltmak açısından bu projelerimizde var. Böylece hem OSB işçisini ve nakliyesini rahatlatmış olacağız” diye konuştu.  
Otomativ sektörü Manisa’ya gelecek mi?
‘Manisa OSB ağırlıklı olarak elektronik ve beyaz eşya üzerine kümelendi. Otomativ Sektörü Manisa’ya gelecek mi?’ Sorusuna ise Kadir Murat Çam;” Biz özellikle Otomativ sektörünü getirmek istedik. Ekonomik krizlerde bir sektör durduğunda diğeri devreye girsin diye. Manisa OSB’de sürekli hareket olsun diye. Ancak otomativ sektörü bir hükümet politikası. Hükümet buraya otomativ yatırımını onaylamadı. OSB’ye otomativ sektörünü yönlendirmeyeceklerini açıkladı hükümet. Otomativ ana sanayi Manisa’ya gelemeyecek. Ama yan sanayisinin gelmesi belki mümkün olabilir. Bu tür çalışmaları kalkınma ajansları takip ediyor. Çünkü otomativ firmaları çok özel teknikler istiyorlar. Bu hükümetin kararı. Gelse bile bunun alt yapısını ciddi şekilde hazırlamamız lazım. Hele işçi sıkıntısını hat safhada yaşadığımız Manisa OSB’de, otomativ sanayisi gelirse, OSB’yi daha büyük sıkıntıya sokar. Önce alt yapıyı hazırlamak gerekir” şeklinde cevapladı.
İşçi sıkıntısının olmasını OSB’deki ücretlerin düşük olmasına bağlanıyor.  Ne dersiniz?
“Aslında bu kanı yanlış. OSB’de yeni işe başlayan bir işçi asgari ücretle işe başlatılıyor. Sigortaları da aldıkları maaş ne ise onunun üzerinden yatırılıyor. Biz OSB’deki fabrikalarda maliyetlerimizi asgari ücretler üzerinden hazırlıyoruz. Ama nitelikli eleman olunca, vazgeçilmeyecek, lokamatif bir işçi ise, yeteneğine ve yaptığı işe göre maaşı yeniden düzenleniyor ve hakkı veriliyor. Yeni giren bir işçiyi asgari ücretin altında çalıştıramayız. Asgari ücretin düşük olması da biz fabrikaların sorunu değil. Biz tespit etmiyoruz asgari ücreti. Bu hükümetin sorunu. Asgari ücrete çözümü hükümet bulmalı”
İleriye dönük hedefleri otomasyona geçmek
Kadir Murat Çam İleriye dönük hedeflerini ise;“İleriye dönük hedeflerimiz büyük. Biz Teleset Group olarak otomasyona daha fazla ağırlık vermek istiyoruz. Daha hızlı iş çıkartabilecek otomatik makineler alıp, üretim tesislerimize kazandırmayı planlıyoruz. Otomatik makineler aldığımızda işçi sayımızı azaltacağız, işçiye bağımlı kalmayacağız. Çünkü çalışan nitelikli işçi bulmakta çok güçlük çekiyoruz. İşçi sıkıntısı bizi ciddi olarak frenledi. Daha doğrusu sanayici bu sebeplerden önünü göremiyor, yatırımlarını yönlendiremiyor. Bu nedenle otomasyona geçmemiz şart” olarak açıkladı.
2013 yılı ile ilgili beklentileri
Vestel ve Beko’nun en büyük tedarikçisi olan Teleset Group’un 2013 yılı beklentilerini açıklayan Kadir Murat Çam;”Üretim ve satışlarda  2011 yılı için belirlediğimiz hedefler ulaştık. 2012 yılı bizim için geçen yıla göre daha güzel ve hareketli geçiyor. Bu sene bütçelediğimiz satış rakamları ile geçen seneye göre yaklaşık % 20’lik bir artış öngördük. Bugünkü ekonomik ortamda be değerin çok iyi bir hedef olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin en büyük televizyon üreticisi 2 firma var. Bunlar Vestel ve Beko’dur. Bu iki dev televizyon üretici firmanın en büyük tedarikçilerinden biriyiz. Beyaz eşya ve Kahverengi eşya sektöründe ( Televizyon üretimi sektörü) 2012 yılı üretim rakamlarını ve gelir rakamlarını yakalayabilmeyi ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Gelecek meslek liselerinde
Manisalı velilere verecek mesajınız ne olur sorusuna ise Kadir Murat Çam;”Manisalılar çocuklarını meslek liselerine yönlendirsinler. Şu anda Türkiye’nin meslek lisesi mezunlarına ve nitelikli elemanlara çok ihtiyacı var. Gelecek meslek liselerinde. OSB’nin ciddi nitelikli ve ara elaman sıkıntısını ancak bu şekilde çözebiliriz. Veliler çocuklarını Meslek liselerinde okutsunlar. Bu konuda OSB meslek lisesi elini taşın altına koydu ve öğrencilerini tam burslu olarak okutuyor. Bu öğrencilerin ve okulun her türlü masrafını sanayiciler karşılıyor. İçleri rahat olsun” şeklinde açıklama yaptı.
‘Önce kalite’ ilkesi ve endüstriyel disiplin ile OSB’ye katkı sağlayacaklar
Kadir Murat Çam son olarak Manisa ve ülke ekonomisine kakı sağlamak amacı güttüklerine önemle işaret ediyor ve şöyle diyor.”Avrupa ve Türkiye’nin en prestijli firmalarının tercihi olan grubumuz, bir taraftan ‘önce kalite’ ilkesi ve endüstriyel disiplin anlayışı ile üretim yaparak müşterilerine düşük maliyetli, etkin, hızlı ve kalıcı çözümler sağlamaktadır. Bunu yaparken diğer taraftan da sürekli gelişerek teknolojik yatırımlar yapmaktadır. Bizler her yaptığımız yatırım ile ihracata, istihdama kısacası ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

 

Okuma Sayısı : 62311     


Telesetin ne ürettiğini ve nereye pazarladığını yeminle bilmiyordum. bu araştırma saeyesinde öğrendim. Eğer denildiği gibi osb deki tüm firmalara araştırılacaksa bzi okuyuculart için çok güzel bir şey. tebrik ederim. Meslela Telset'in ortağı Kadir Murat Çam'ı şimdi fotoğrafından hatırladım. Bir yerde görmüştüm. ama O gördüğüm insanın koskoca teleseti yönettiğini bilmiyordum. Çok ilginç. Meğer benim gördüğüm adam telesetin başı imiş.
  metintanik@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 2955  Tarih : 12.11.2012 / 12:02:14

Çok yararlı bir yazı olmuş. tebrikler. Teleseti tam anlamıyla tanıdık. ve manisaya ne kadar para getirdiğini öğrendik. Teleset kaç işçi çalıştırdığınıda. işçi alımlarını internet yoluylamı yapıyor?

  cengizaykan@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 2955  Tarih : 10.11.2012 / 21:14:16

"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


35+6   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com