ALIŞ : 8.1154 | SATIŞ : 8.1479 | ALIŞ : 7.7088 | SATIŞ : 7.8183
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
MANİSA'NIN DİREĞİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ 07.11.2012
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

  Manisa Organize Sanayi Bölgesi. Çağdaş sanayileşmenin tüm gereklerini 960 hektarlık alanda konuşlandırdı ve Türkiye’nin Organize sanayi Bölgeleri arasında ilk üçe girmeyi başardı. Mevcut 203 üretim işletmesinin yer aldığı Manisa OSB; sanayileşme eşiğini çoktan aşmış durumda. Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Manisa’nın direği olma yolunda sürekli büyüyor ve gelişiyor. Kendi yağında kavrulan, kendi alt yapısını kendisi yapan, kendi elektriğini kendisi üreten, 35 bine yakın işçiye istihdam olanağı sağlayan ve toplamda 7.820.000.000 USD ihracat rakamıyla Manisa ekonomisine katkı sağlayan Manisa OSB’yi, Manisalı’ya anlatmak ve tanıtmayı Manisa Güne Bakış Gazetesi olarak kendimize görev bildik. Bundan sonra Manisa OSB’deki bütün fabrikaları tek tek gezerek araştıracak ve ne ürettiğini Manisa’ya katkısının ne olduğunu sizlerin gözü önüne sereceğiz. Teleset Group’la başladığımız Manisa’nın Direği OSB Yazı dizisine, bu sefer Organize Sanayi Bölgesi’nin kendisini tanıtarak devam ediyoruz. Manisa OSB’nin geçmişten bugüne tarihi ve ekonomik gelişmesini Bölgenin Başkanı Sait Cemal Türek’e sorduk. Türek taa kuruluşundan bugüne anlattığı OSB’de en büyük hedefinin Manisalıyı sanayileşme sürecine dahil etmek ve Manisa OSB’yi Türkiye’nin 1. Sırasına yerleştirmek olduğunu söylüyor. İşte, Manisa OSB’nin bir solukta okuyup bitirmek isteyeceğiniz o güzel tarihi süreci ve gelişmesi…


MANİSA'NIN DİREĞİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Nurgül YILMAZ araştırdı
Yazı Dizisi
_______________________________________
Dünya’da OSB’ye geçiş…
Dünyada OSB uygulamalarının ilk örnekleri 19. Yüzyılın ilk yarısında ABD'de başladı. OSB uygulamasının ilk bilinçli uygulaması ise; İngiltere’nin Manchester kenti yakınlarındaki " Trefford İaeh" Organize Sanayi Bölgesi ile gerçekleşti. Türkiye de ise OSB uygulamalarına ilk olarak, 1962 yılında Bursa OSB'nin kurulması ile başlandı. Ardından ikinci sırada 1963 yılında Manisa OSB’nin kurulması için ilk adımlar atıldı. Antep OSB 1969 yılında kuruldu ve OSB’lerin kurulması aşamasında 3. Sıraya yerleşti. Ve 1973 yılında kurulan Eskişehir OSB ile Türkiye Organize Sanayi Bölgelerinin hızla kurularak gelişmesinin önü açılmaya başlandı.
Manisa OSB’nin kuruluşunun ilk tohumları atılıyor…
OSB’yi Manisa’ya getirme fikri ilk kez Vali Niyazi Aras’tan çıkmıştır. Öncülüğü Vali Niyazi Aras yaptı. 1960’dan sonra Devlet Planlama Teşkilatı kuruluşu ve Sanayi Bakanlığı Kalkınma planlarının yapılışı, Avrupa da ki modelleri baz alan bir yapının ilk düşünceleri ve beyin fırtınalarının ürünü Manisa OSB. Manisa OSB Bursa’dan sonra İlk örnek Organize Sanayi Bölgelerinden .
O dönemde Manisa’nın Lokomatifi işadamları şehri arkalarından çekmişti
1960-1965’li yıllarda Manisa Ticaret Odası olarak hizmet veren kurumda aktif görev yapan girişimci işadamları: Ticaret Odası Yönetiminde olan Hasan Türek, (Hasan Türek O dönemlerde traktör yedek parçaları satışı, traktör bayiliği, zirai ilaç satışı, taşıt araçlarına yedek parça satışı yapıyordu. Türek Ailesi çok sonraları, 1981 yılında sanayiciliğe başladı) İşadamı Halil Yurtseven, Ahmet Tütüncüoğlu (Ahmet Tütüncüoğlu 1960’lı yıllarda Tek Tarım Makineleri fabrikasının sahibi idi. Şimdi O işletmenin yerinde Polinas’ın yeni polyester fabrikası var), Zamanın Belediye Başkanı Mustafa Çapra, Ticaret Borsası Başkanı Abdurrahim Ot, İşadamları Vedat Hürsan ve daha bir çok Manisalı girişimci ve Ticaret odası meclis üyeleri OSB’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. 
Türkiye de O tarihlerde İlk Kurulan Organize Sanayi Bölgesi Bursa, İkincisi Manisa, Üçüncüsü ise Eskişehir idi.
1960 ve 1965’li yıllarda Türkiye, tüm bakanlıklar nezdinde çeşitli pilot bölgeler tespit etmeye karar vermişti. Mesela Milli Eğitim Bakanlığında yeni bir eğitim modeline geçilecekse, birkaç pilot bölge tespit edilir ve bu eğitim modeli o bölgelerde uygulanmaya başlanarak, Türkiye’ye uyumluluğu gözlenirdi. İşte Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin de kuruluşu o yıllarda oldu. Adalet Partisi döneminin Sanayi Bakanlığı 1960 ila 1965 yıllarda sanayileşmeye doğru hızla bir adım atmaya karar vermişti. Ve OSB’ler için Pilot bölgeler yaratılıyordu veya gelen talepler değerlendiriliyordu.
1963 yılında Manisa OSB’nin ilk adımları atıldı
Yıl 1963. Sanayi Bakanlığı’nın bu Planlı Kalkınma uygulamasını öğrenen dönemin Manisa Valisi Niyazi Aras, Bursa da Organize Sanayi Bölgesi kurulduğunu da öğrenince, dönemin Sanayi Bakanlığı’ndan Manisa da bir Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını bizzat talep etti. Bölgenin kuruluş çalışmaları 1963 yılında Manisa Ticaret Odasınca, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Sanayi Odası Manisa Temsilciliğinin de maddi katkılarıyla, Türkiye Odalar Birliği Sanayi Dairesi'ne, Manisa Organize Sanayi Bölgesinin fizibilite etüdünün yaptırılması ile başladı. Ve Manisa OSB’nin kurulabilmesi için İlk adım atıldı. Böylece O dönemde Manisa Bursa’dan sonra kurulan ikinci Sanayi Bölgesi olma özelliğini sahip olacaktır.
OSB’nin kurulma aşamasına 4 vali’nin emeği geçti
Manisa OSB’nin kuruluşundaki sancılı süreçte Manisa’dan emekleri yadsınamayan 4 vali görev yaptı. Yukarda belirttiğimiz üzere OSB’nin 1963 yılında kuruluşundaki önderlikte lokomatif görevi gören Vali Niyazi Aras 1961-1966 yılları arasında Manisa da valilik yaptı. 1966-1967 yılları arasında Abdullah A. İğneciler, 1968-1970 Ahmet Balkan ve 1970-1975 Vefik Kitapçıgil’in valilikleri döneminde ise Manisa OSB’nin kuruluşu tamamlanarak, OSB’ye yeni fabrikaların kurulması ve geliştirilmesi sağlandı.
Mevcut Manisa OSB alanı özellikle seçildi
Manisa Organize Sanayi Bölgesinin şu an bulunduğu alan bilhassa seçildi. Çünkü OSB’nin kurulduğu alan ile Gediz Ovası arasında 50-60 metre kot farkı vardı.  Sel baskını gibi olaylar, ulaşım kolaylığı, hava akımları, verimsiz kıraç alanlara sahip olması, Limana yakınlığı uzun vadede büyüme imkanları olması gibi ileri görüşler taşıyan düşüncelerle özellikle şu an OSB’nin kurulu bulunduğu alan seçildi. Böylece Manisa OSB’de kurulacak olan sanayi fabrikalarını toplulaştırıp, gruplaştırıp, alt yapı hizmetlerini yapıp, Manisa Sanayisine ve sanayicisine sunulmuş olundu. Bir anlamda Manisa Şehrinin çarpık sanayileşmesini ve çevre sorunlarını önleyerek,, Büyük ve küçük sanayiciye Sanayi Bakanlığının kalkınma planlaması çerçevesinde başarılı ve güzel bir ortam hazırlandı.
Kuruluşta öncülüğü Ticaret Odası yapıyor
O tarihte OSB’nin kurulmasında ilk startı vermek ve gerekli parayı toplama imkanı olmadığı için Ticaret Odası OSB’nin kurulmasında öncülüğü yapıyor. Ticaret Odasında da O dönem; Sait Cemal Türek’in Babası Hasan Türek, Belediye’den dönemin Belediye Başkanı Mustafa Çapra ve Borsa’dan da Abdurrahim Ot var. Bu üç ismin önderliğinde Manisa’nın önde gelen iş adamları ile birlikte ilk çalışmalar başlıyor. Yapılan başvurular sonucunda da, Sanayi Bakanlığı Manisa OSB’nin kuruluşu için kredi desteği vermeye karar veriyor. 
1966’da kurulum kredisi alındı
1964 Yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi Tesis ve Geliştirme Projesi Sanayi Bakanlığına sunuldu ve Manisa OSB’nin yapılabilirliği tespit edildi. 1 Haziran 1966 tarihinde Sanayi Bakanlığınca istenen Kredi Taahhütnamesi, Manisa Ticaret Odası tarafından imzalandı ve OSB’nin kurulum kredisi bakanlıktan alındı.
Borsa ”Maddi imkanlarımız yetersiz” gerekçesi ile ortaklıktan geri çekiliyor
Ancak daha alt yapı ihalesi, projeleri ve çalışmaları başlamadan Manisa Ticaret Borsası kuruluş ortaklığından geri adım atıyor. Borsa o dönemde diyor ki;”Bizim Manisa Ticaret Borsası olarak maddi imkanlarımız yetersizdir. Bu ortaklıktan vazgeçtik. Geri çekiliyoruz.” Dolayısı ile Abdurrahim Ot, Manisa Ticaret Borsası adına, Manisa OSB’nin kuruluş ortaklığı sahnesinden geri çekiliyor.
Manisa Belediyesi de ortaklıktan çekiliyor
Manisa Belediyesi de bir süre sonra OSB’nin kuruluşu ortaklığı için yatırdığı parasını geri alıp, Manisa OSB’den Mülkü tahsiyetini geri çekiyor. Ancak dönemin Belediye Başkanı Mustafa Çapra tamamen kuruluş aşaması ortaklığından geri çekilmiyor. Çünkü O dönemde Mustafa Çapra Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra aynı zamanda Ticaret Odasında Meclis Başkanlığı da yapıyordu. Eş zamanlı olarak İl Özel idaresi de ortaklıktan ayrılıyor bundan sonraki aşamada Ticaret Odası bu zorlu süreçte yoluna tek başına devam ediyor.
Ve Manisa OSB kuruldu…
1963 yılında başlayan Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin sancılı kuruluş çalışmaları, Ekim 1965 tarihinde meyvelerini vermeye başladı. 19 Ekim 1965 tarihinde Manisa Ticaret Odası ve Manisa Ticaret Borsası’nın müşterek meclis toplantısı sonucu aşağıda; isimleri yazılı Sanayi Bölgesi tespit komisyonu kurulmasına karar verildi.           
İşte Manisa OSB’nin kurucuları
Manisa OSB Başkanı Hasan Türek
OSB Başkan Vekili Halil Yurtseven
OSB Başkan Vekili İsmail Kahraman
Üyeler Yılmaz Bolkan, Muharrem Şencan, Mustafa Çapra
Sekreter Oktay Arbak
Manisa OSB’yi Kuran girişimciler 1968 yılında bu fotoğrafta ölümsüzleşti
Tüm bu çekilmeler ve sancılı dönemden sonra dönemin Valisi Niyazi Aras önderliğinde kurulan Manisa Organize Sanayi Bölgesinin Kurucu İdare Komitesi ise; 15 Mart 1968 tarihinde, şu andaki mevcut OSB başkanı Sait Cemal Türek’in rahmetli Babası Hasan Türek’in kendi el yazısı ile aşağıdaki fotoğrafın arkasına şöyle kazınıyor.
OSB Kurucu İdare Komitesi Üyeleri;
Hasan Türek
Mustafa Çapra
Halil Yurtseven
İsmail Kahraman
Yılmaz Bolkan
Necip Turagankur (O dönemde OSB Bölge Müdürlüğü görevini üstlenmişti)
15.03.1968
O dönemde Halil Yurtseven Adalet Partisi İl Başkanı
O dönemde Halil Yurtseven Adalet Partisinin İl Başkanı idi, sonradan da partisinin Manisa milletvekili olmuştur. Vali Niyazi ARAS’ın cesaretli ve ileriyi gören önderliği, Halil Yurtseven’in siyasi desteği, Hasan Türek, Ahmet Tütüncüoğlu, zamanın Belediye Başkanı Mustafa Çapra, Ticaret Borsası Başkanı Abdurrahim Ot, İşadamları Vedat Hürsan, Burhan Kurtoğlu, bir çok Manisalı girişimci, Ticaret Odası meclis üyelerinin de istek, teşvik ve olağanüstü katkıları ile Manisa Organize Sanayi Bölgesinin kurulma çalışmalarına başlandı.
1968 yılında OSB’nin alt yapısı yapılmaya başlandı
10 Temmuz 1966 tarihinde Manisa Ticaret Odası ile Türkiye Halk Bankası arasında kredi sözleşmesi imzalandı. Kredi anlaşmasını müteakip arsa alımlarına başlandı ve 15 Mart 1968 tarihinde ihale yapılarak, Temmuz 1968 tarihinde altyapı inşaatına başlandı. 1970 yılı Ocak ayından itibaren de sanayicilere yer tahsisi yapılmaya başlandı.

OSB 1. Kısım doldu, 2.’ye ihtiyaç hasıl oldu
Bölgenin 1986 yılında % 90 oranında doluluğa ulaşması nedeniyle Bölgenin büyütülmesi düşünüldü ve Bakanlar Kurulunun 14 Ekim 1986 tarih ve 86/11103 sayılı kararı alındı. Bakanlar Kurulu kararının alınmasını takiben Bölgenin 2. kısmının yapılacağı alanda süratle arazi alımlarına geçilerek, kısa sürede arazi alımları tamamlandı. Bölgenin 2. Kısmının altyapı inşaatlarının yapımı için Kasım 1989 da müteahhit ile sözleşme imzalandı ve Kasım 1991 tarihinde altyapı inşaatları tamamlanarak, geçici kabulü yapılarak Bölgenin 2. kısmı hizmete açıldı.

2. Kısım yetmeyince 3. Kısım kuruldu
OSB birinci kısımdan sonra 2. Kısmın inşa edilme aşamasını ve bu sürece katkıda bulunan önderleri şöyle anlatıyor OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek;”2. Kısımda olduğu gibi doluluk oranı %90'a ulaşınca, 1997 yılında Bölgenin 3. Kısmının kuruluş çalışmalarına başlandı. Dönemin MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bülent Koşmaz önderliğinde,1998 yılında kamulaştırma işlemleri, Ağustos 2001 de ise altyapı çalışmaları tamamlandı. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin 3. Kısmının da arsa doluluk oranı Aralık 2003 itibariyle % 100 ‘ e ulaştı. Sayın Koşmaz’ın MOSB Başkanlığı yaptığı dönemde; MOSB 3.Kısım ile 4. ve 5.Kısımlarının oluşmasından, Enerji Santralinin kurulmasına kadar, MOSB’un gelişimine kendilerinin ve çalışma arkadaşlarının çok büyük katkıları olmuştur.”
4. Ve 5. Kısım arsa tahsislerine başlandı
Manisa OSB’de bu şekilde artan sanayi potansiyele paralel olarak mevcut OSB Bölgenin batısında yer alan 4. Kısmının ve kuzeyinde yer alan; demiryolu bağlantılı olarak kurulacak lojistik merkezin de bulunduğu Bölgenin 5. Kısmının oluşumuna karar verildi. 3.759.600 m2 büyüklüğündeki 4. Kısım ve 743.000 m2 büyüklüğündeki 5. Kısmın kamulaştırma çalışmaları, altyapı ihalesi 2006 yılında tamamlanarak; 2007 yılı başında arsa tahsislerine başlandı. Bu gün itibari ile 4-5. nci kısımlarda bir çok fabrika üretim faaliyetlerine başladı, bir çoğununda fabrika inşaatları hızla devam ediyor.

11 Temmuz 2008’de kendi sanayicisi tarafından yönetilmeye başlandı
11 Temmuz 2008 tarihinde Manisa Organize Sanayi Bölgesi sanayicilerinin büyük çoğunluğunun katılımıyla 1. Genel Kurul yapılarak Manisa Organize Sanayi Bölgesi kendi sanayicisi tarafından yönetilmeye başlandı. Mevcut Başkan Sait Cemal Türek’ de 11 Ağustos 2008 tarihli yönetim kurulu kararı ile OSB’nin başkanlık koltuğunu devir aldı.
OSB kurulmadan önce Manisa Şehir içinde 4 fabrika vardı
O tarihte Manisa da kurulu fabrikalar parmakla sayılacak kadar çok azdı. OSB kurulmadan önce Manisa şehir içinde; İsmet Turhangil’in babası Ethem Turhangil’in kurulu bir un Sanayi fabrikası, Cider Yağ Fabrikası, şehir içerisinde birkaç tane çır çır fabrikası, İsmail Kahraman’ın bir gazoz fabrikası, Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş. ise O tarihin bir kamu kuruluşu idi. Elginkan Vakfı sahibi Ekrem Elginkan’ında Manisa da değil, İstanbul da fabrikaları vardı. 1970’li yıllarda OSB’ye ilk tahsisatlar başladı. Manisa Organize Sanayi Bölgesine 1971 yılında İlk olarak Elginkan Topluluğuna ait VALFSEL Fabrikası kuruldu. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu hızlandırılınca ‘Manisa’ya kim yatırım yapar, kim fabrika kurar ? ‘ sorusundan hareketle, O dönem ilk olarak Elginkan Topluluğunun Sahibi Merhum Ekrem Elginkan’a teklif götürüldü. Kendisi de Manisa’lı olan Merhum Ekrem Elginkan kendisine götürülen bu teklife ilk anda’ çok iyi olur’ cevabını veriyor. 
OSB’nin sancılı kuruluş sürecini gelin bundan sonra Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait Cemal Türek’ten dinleyelim.
İlk Fabrika Valf Sanayi
“ Ekrem Elginkan kendisine götürülen bu tekliften sonra hemen OSB bölge idare binasının karşısına yine 1971 yılında ‘Valf Sanayi’ olarak,MOSB’de Bölge’nin ilk fabrikası olarak kuruluyor. O zamanlar ECA’nın 5-6 tane fabrikası vardı, ama İstanbul’da idi bu fabrikalar. Yani İlk tahsisat ise ECA grubuna Valf sanayi’ne yapılmış oluyor. Ve Bugün ECA grubu, O gün atılan O adımdan sonra Manisa Organize Sanayi Bölgesinde büyümüş ve gelişmiştir.”
OSB’nin 2. Fabrikası Yemsan
“Valf Sanayi’sinden sonra ikinci fabrika 1971 yılında Yemsan olarak kuruluyor. Yemsan’ı babam Hasan Türek kurdu. Manisa’nın ilk çok ortaklı ve halka açık bir fabrika olmaya örnek teşkil edecek fabrikasıdır Yemsan. Ve babam Hasan Türek’inde sanayiciliğe geçiş yaptığı ilk deneyimidir. Yani Manisa’nın İlk Ortak girişimidir Yemsan. Babam Hasan Türek ve Halil Yurtseven Manisalı 100 kişiyi toplamış ve Yemsan’ı kurmuşlardır. Halen Sayın Halil Yurtseven Başkanlığında gelişerek üretim faaliyetlerini sürdürmektedir.
3. Fabrika Pulcuoğlu Pamuk (Safir Tekstil)
Manisa OSB’de 1972 yılında kurulan üçüncü fabrika ise Oktay ve Cengiz Pulcuoğlu’na ait ve Safir Tekstil olarak bilinen Pulcuoğlu Pamuk idi.Uzun yıllar Tekstil sektöründe Manisa’da öncülük yapan Safir Tekstil 1995 yılında iflas ederek, kapanacaktır.
İşte kronolojik sırayla Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan firmalar;       
 1971 Valf Sanayi, 1971 Yemsan, 1971 Et ve Balık Kurumu,1972 Pulcuoğlu Pamuk (Safir Tekstil), 1972 Gey Giyim ve Bal Bisküvi, 1972 Nasa İnşaat, 1972 Tasaş Ambalaj, 1973 SESTAŞ, 1973 Nur-Çelik, 1974 İPSTAŞ İzmir Plastik Sünger, 1974 Krom Çelik, 1975 Akpres, 1975     Elba, 1975 GÜMAK, 1975 TEKBAŞ, 1975 Betonsan, 1975 Tek Tarım Römork Tarım Aletleri Fabrikası kuruldu. Akabinde de; Zenginoğlu ailesine ait tuz tesisi, Engindere ayakkabı tesisi, O tarihlerde yine Manisalı Girişimcilerden Vedat Hürsan ve Burhan Kurtoğlu ortaklığı ile kurulan fabrika, Sadullah Sallıer’ ait Makine yedek parçaları üreten bir fabrika, Can Mobilya, Almanya ve Manisalıların ortaklığı ile kurulmuş Mostaş Mobilya Sanayi gibi firmalar kuruldu. O dönemde girişimciler yoğun bir şekilde bir birbirlerine destek ve güç vererek, Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulma ve üretim yapma gayreti içinde girmişlerdi.
Dışarıdan ilk gelen firma Çukurova Kimya Sanayi
“Tüm bu Manisalı girişimcilerin fabrika kurma gayretleri arasında dışarıdan da sanayiciler gelmeye başladı. Manisa OSB’ye ilk Çukurova Kimya Sanayi geldi. 1980’lerden sonra dışarıdan sanayicinin gelmesi biraz daha ivme kazandı. Ancak 1985’li yıllardan sonra bir dönem duraksadı. Yani bir boşluk oldu. Ancak 1990 yılından sonra OSB’ye sanayicinin gelmesi, tercih etmesi ve yeni fabrikaların açılmasında büyük bir patlama oldu.
İlk yabancı sanayi BOSCH- ECA ortaklığı 
“İlk yabancı şirket BOSCH-ECA ortaklığı ile Manisa OSB’ye geldi. Sonra BOSCH, ECA’dan ayrıldı. OSB’de üretime BOSCH olarak devam ettiler. 1990 yıllardan sonra Yabancı şirketler hızla Manisa’ya gelmeye başladı. İkinci yabancı şirket ise; eski adıyla Nacanco Paketleme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, bugünkü adıyla Rexam’dı. Ardından INDESIT geldi. Vestel Elektronik ise Asil Nadir ile başladı. İlk televizyon ve video üretimine Manisa da Asil Nadir Vestel Elektronik ile başlamıştı. Manisa’nın ilk elektronik ve beyaz eşya üretim sektörü ile tanışmasında Asil Nadir ve Vestel önemli bir mihenk taşıdır. Vestel daha sonra Ahmet Nazif Zorlu’ya geçti ve bundan sonra kurulan Vestel Beyaz Eşya Fabrikası ile birlikte Dünya Devler Ligindeki yerini aldı. Arkasından Merloni’ şimdiki adıyla Indesit de yaptığı ilave yatırımlar ile Manisa OSB’de büyüdü.”
Manisa OSB geleneklerine ve kurallarına hep bağlı kaldı
“Manisa OSB geleneklerine ve kendi kurallarına çok bağlı bir OSB olarak hep muhafaza edildi. Bugünkü yönetim şeklimizde ekonominin ve çağın gereklerine göre daha yumuşatılmış kurallar uyguluyoruz. Eskiden daha sıkı kuralları vardı OSB’nin. Dolayısıyla prensiplerinden hiç taviz vermeyen bir OSB olarak dimdik ayakta duruyor. Geleneklerine, kurallarına ve prensiplerine bağlılığını sürdüren OSB’ lere örnek verilebilecek Türkiye’de de tek örnektir Manisa OSB. Mesela Bursa OSB Manisa’dan önce yapılmıştır. Ancak bugün Bursa OSB’ye gittiğinizde tanıyamazsınız Bursa OSB’yi. ‘Bursa OSB Manisa OSB’ye hiç benzemiyor’ diyebilirsiniz. Çünkü Bursa OSB’de artık her şey o kadar iç içe geçmiştir ki; O karmaşayı ve dejenerasyonu hissediyorsunuz, Bursa OSB’de. Ama Manisa OSB’de her şey düzenli ve disiplinlidir. Dolayısı ile pozisyonunu en güzel şekilde muhafaza ederek, günümüze kadar geldi Manisa OSB. Bizde şu andaki yönetim olarak günümüze gelmiş bu geleneği ve disiplini muhafaza etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”
“Bizi üzen, Manisa OSB’de Manisalı sanayicileri tutamamış olmamız”
“Bizi geldiğimiz noktada bir tek şey üzüyor. 1970’li yıllarda başlayan Manisalı sanayicilerden oluşmaya başlayan Manisa OSB, bugün aynı ivmeyi muhafaza edemedi. Yani Manisa OSB, Manisalı Sanayiciler tarafından kuruldu ama, o işleyişi ve devamlılığı bugüne getiremedi. Biz buna üzülüyoruz. Hatta 1970’li yıllarda Manisalı Sanayicilerle kurulmaya başlayan OSB, bugüne gelindiğinde Manisalı Sanayicilerin işletmelerinin yüzde 60 veya 70’i ya çeşitli sebeplerle kapandı, ya da Manisa OSB’den çekildi. Kısacası Manisa’dan ve Manisalı’dan Organize Sanayi Bölgesine yeterli miktarda geçişi sağlayamadık ve yeterli büyümeyi göremedik. 1970’li yıllardaki büyüme ve gelişme 2010’lu yıllara gelindiğinde geriledi. Oysa Manisa OSB Manisalı sanayiciler tarafından daha sahiplenmeliydi ve sanayici Manisa OSB’ye daha çok girmeli ve rağbet etmeliydi. Fabrikasını Manisa OSB’de kurmalı ve OSB’nin gelişimine katkı sağlayabilmeliydi. OSB daha çok büyümeli, fabrikalar sayısal anlamda daha çok artmalı, daha çok gelişebilmeliydi. Böyle olmasını beklerken aksi oldu. OSB’ye Manisalı yatırımcının girmesi geriledi. İşte bu çok üzücü. Bu gerilemenin bir çok sebebi var. Kiminin ailevi, kiminin ekonomik, kiminin zamansız kayıpları, bazı ailelerin miras problemleri…vs. derken; Manisa OSB’de Manisalı sanayicileri tutamadık. Velhasıl OSB’yi Manisalı Sanayici ile büyütemedik. Bakıyorsunuz 1970’li yıllarda Kayseri OSB’de 5 tane fabrika varken, bugün 700 tane fabrika oldu. Yabancısı ve yerlisi de var Kayseri OSB’de ama, Kayserili sanayici çoğunlukta. Antepli, Denizli’li Sanayici kendi OSB’sinde çoğaldı. Ama Manisa OSB tam tersi bir ivme yaşadı. Bu çok üzücü.”
“Hiç kimsede kabahat aramıyorum”
Tabi bunda başka hiç kimsede kabahat aramıyorum. Bu tamamen Manisalıların tercihi oldu. Ama yinede Manisa’da OSB’nin kurulmuş olması şehirdeki  ticaretin önünü açtı. Manisa da daha çok ticari kazanç elde edebilmenin önü açıldı. Çünkü bizim çocukluğumuzda Manisa da 3 tane ticari işletme vardı. Biri Yaymanlar, biri Enver Gediz, diğeri de Güneş Kollektif Şirketi idi. Bugün ise Manisa şehrinde sanıyorum ki 133’ün üzerinde satıcı firma var. Kısacası OSB’nin gelişmesi; şehirdeki tüccar, esnaf, sanatkar ve parakende satıcıların kendi hizmet sektörlerinde kalmasını rahatlattı. Kendilerine Pazar buldular. OSB sayesinde satılacak ürün sayısı arttı, işçi istihdamı fazlalaştı. Yatırım yapıp da daha uzun vadede gelir elde etmek yerine daha kısa sürede al-sat ticareti yapmaya başlanıldı. Yani Manisa; OSB sayesinde sanayi yerine, ticarete ağırlık verdi.”
Yer sıkıntısı sanayiciyi OSB dışında üretime sevk etti
“İşin özü 1971’li yıllardaki sanayi atağı, 1980 ve 90’lı yıllardan sonra aynı ivme ile yürüyemedi. Sonra 90’lı yıllarda, 20 yıl sonra ikinci bir OSB’de gelişme dalgası yaşandı. Bu seferde OSB’deki yer sıkıntısından sonra sanayiciye yer verilemedi. Bu nedenle  sanayiciler gelişip OSB etrafına yayıldılar. Yani OSB de yer bulamayan firmalar Muradiye’de veya OSB alanı çevresinde kendilerine fabrika açmak durumunda kaldılar. Böyle bir gelişme de; bazı firmaların OSB’nin içinde yer alamama gibi bir konumu doğurdu. İşte o dönemin yer sıkıntısı şartları, şimdiki mevcut işleyişin olmasına sebebiyet verdi. Böylece OSB Sanayide arzu ettiğimiz hareketi sağlayamadık. Ama yinede Manisa OSB’de bir çok Manisalı sanayici mevcudiyetini koruyor. Kenan Yaralı gibi, Yemsan, ECA Grubu, Özvardar Cam, Etkin Plastik gibi Manisalı firmalardan oluşan 10-15 Manisalı var OSB’de.”
Günümüz Manisa’sında OSB
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ni araştırarak elde ettiğimiz son verilere göre rakamlar bazında bir tanıyalım. Manisa OSB toplamda; 9.591.600 m² brüt, 7.188.844.52 m² sanayi alanına sahip. Şimdi Manisa OSB’nin 1,2,3,4 ve 5. Kısımlarının metre kare olarak dağılımını görelim.
I. KISIM OSB
1968-1970 yılları arasında kurulma ve alt yapı çalışmaları tamamlanan Organize Sanayi Bölgesinin 1. Kısmı; 1.739.000 m² brüt, 1.571.122.56 m² sanayi alanına sahip.
II. KISIM OSB
1990-1991 yılları arasında alt yapı çalışmaları tamamlanan OSB 2. Kısmı; 1.500.000 m² brüt, 1.121.308.00 m² sanayi alanına sahip.
III. KISIM OSB
1999-2001 yılları arasında alt yapı çalışmaları tamamlanan OSB 3. Kısmı; 1.850.000 m² brüt, 1.589.233.95 m² sanayi alanına sahip.
V. KISIM OSB
2006-2009  yılları arasında alt yapı çalışmaları tamamlanan OSB 4. Kısmı; 3.759.600 m² brüt, 2.552.685.87 m² sanayi alanına sahip.
V. KISIM OSB
2006-2008 yılları arasında alt yapı çalışmaları tamamlanan OSB 5. Kısmı; 743.000 m² brüt, 354.494.19 m² sanayi alanına sahip.
Dış ticaret hacmi
Manisa OSB’nin yıllar bazında nasıl bir dış ticaret hacmi ve çalışan sirkülasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkarabilmek maksadı ile 2010 ve 2011 yılı rakamlarını karşılaştırmalı olarak ele aldık ve son iki yılın verilerini inceledik. 2010 yılında toplam 6.650.000.000 USD olan dış ticaret hacmi, 2011 yılında yüzde 18’lik bir fark ile 7.820.000.000 USD olarak kesinleşti.
Çalışan sayısı yüzde 18 arttı
Buna göre 2010 yılında Manisa OSB’de çalışan sayısı 29.350 kişi iken, 2011 yılında 34.600 kişiye ulaştı. Rakamlara bakıldığında ise; yüzde 18’lik bir fark ile 2011 yılında OSB’de ki çalışan işçi sayısında artma oldu.
İhracat yüzde 20 arttı
İhracat rakamlarına baktığımızda ise; 2010 yılında 3.565.000.000 USD olan Manisa OSB ihracatı, 2011 yılına gelindiğinde 4.300.000.000 USD’ye ulaştı. Bu da Manisa OSB’nin ihracatında 2011 yılında yüzde 20’lik bir artış elde ettiğini gösteriyor.
İthalat yüzde 18 arttı
İthalat rakamlarını araştırdığımızda ise; 2010 yılında 3.085.000.000 USD olan Manisa OSB ithalatı, 2011 yılında yüzde 14’lik bir fark göstererek 3.520.000.000 USD olarak kesinleşti.
OSB’nin toplam fabrika sayısı 203
Manisa OSB’de faaliyet gösteren tesis ve fabrikaların sayısında ise gün geçtikçe artış olduğu gözleniyor. 2010 yılında toplam 185 fabrikanın OSB’ye katıldığını tespit ederken, bir yılda OSB’ye açılan 10 üretim tesisi ile 2011 yılında bu sayı 195’e ulaştı. 2012 kasım ayı verilerine baktığımızda ise. bir senede 8 tane daha fabrikanın açıldığını ve OSB’de ki fabrika sayısının 203’e ulaştığını görüyoruz. Bu tablo OSB’ye gün geçtikçe fabrika katılımın arttığını ve bu rakamlara göre; bölgede yüzde 5’lik bir fabrikalaşma ve gelişme gözlendiği gün gibi ortada.
Kasım 2012 itibariyle OSB’de 167 faal üretim tesisi var
Tesis ve fabrikalar da nasıl bir artış olduğunu tespit edebilmek maksadı ile 2010, 2011 ve 2012 yılları verilerini inceledik. Buna göre; 2010 yılında OSB’de 141 faal tesis hizmet üretirken, 2011 yılında 157, 2012 kasım ayı itibari ile 167 tesis aktif olarak OSB’de üretim yapıyor. Buda OSB’de tesislerin kurulması ve çalışır hale geçmesinde yüzde 11’lik bir artışın olduğunu gösteriyor.
Yapımı devam eden tesislerin yüzde 45’i tamamlandı
Manisa OSB’de 2010 yılında 29 üretim tesisi inşaat halinde iken, 2011 yılında bu sayı 20’ye, 2012 kasım ayı itibariyle ise 14’e düştü. Buda şunu gösteriyor ki; 2012 yılına gelindiğinde OSB inşaat halindeki tesislerinin yapımını yüzde 45 tamamlanmış durumda. 
Proje halinde 12 tesis var
Manisa OSB ileriye dönük yatırımlarına da çok önem veriyor. 2010 yılında OSB’de proje halinde 3 tesis var iken, 2011 yılında 10 tesis, 2012 kasım ayına gelindiğinde ise 12 üretim tesisi projelendirildi. Bu da OSB üretim tesislerinin arttırılmasına yüzde 250 katkı sağlanıyor anlamına geliyor.
Şu anda OSB’de 10 kapalı tesis mevcut
2010 yılında OSB’de kapalı tesis sayısı 12 iken, 2011 yılında bu sayı 8’ düştü. 2012 kasım ayında ise10’a yükseldi. OSB’deki tesislerin kapanmasındaki böyle değişkenliğe rağmen, yinede fabrika kapanmalarının yüzde 25 önüne geçilebildiği gözleniyor.
Kendi elektriğini kendi üretiyor
2010 yılında OSB’nin yıllık elektrik tüketimi 733.100.230 kWh iken, 2011 yılında bu rakam 813.036.757 kWh’e çıktı. Buda kendi elektriğini kendisi üreten Manisa OSB için OSB’deki üretim tesislerinin yüzde 11 daha fazla elektrik tükettiği anlamına geliyor. Başak bir deyişle ise; Manisa OSB 2010 yılında ürettiği elektrikten daha fazla elektrik üretmeye başladı ve firesiz devam ediyor.
MOSB enerji yatırımı ile dünyada bir ilki gerçekleştirdi
Manisa’nın gelişiminde ve kalkınmasında önemli bir yere sahip olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi, sanayicisine en iyi hizmeti vermek için enerji üretimi konusunda da bir ilki başardı. OSB kendi elektriğini artık kendisi üretiyor. Bu çerçevede Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin iştiraki olan ve Bölgenin elektrik, buhar ve sıcak su ihtiyacını karşılayan MOSB ENERJİ Elektrik Üretim A.Ş. 22 Ocak 2011’degaz türbinlerini Enerji Santrali sahasına kurdu.
Enerji Santralinin OSB’nin her türlü enerji ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğunu söylüyor ve ekliyor MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek; “Enerji Santralimiz mevcut 85 MW’ lık kurulu gücü ile sanayicilerimizin elektrik, ihtiyacını karşılarken sanayicilerimize buhar ve sıcak su hizmetleri de sunuyordu. Ancak, Bölgemizin tevsii alanları olan IV. ve V. Kısımlarda üretime geçen ve yatırımları halihazırda devam eden fabrikaların oluşturacağı artan elektrik enerjisi talebi karşısında mevcut kurulu gücün yetersiz kalacağını öngördük. Çünkü Bölgemizin diğer kısımlarında faaliyetini sürdüren firmaların kapasite artışlarının enerji talebinde yükselmeye sebep olacağını, her geçen gün Bölgemizin enerji ihtiyacının Türkiye ortalamasının üzerinde artacağını hesaplamıştık.Bu sebeplerden dolayı, 2009 yılı Aralık ayında yaklaşık 85 MW gücündeki mevcut enerji santralimizin gücünü arttırmak amacıyla, halihazırda çalışan tesisimizden teknolojik olarak farklılık gösteren yeni bir yatırıma karar verdik. Yaptığımız detaylı teknik ve mali değerlendirmeler neticesinde, hem mevcut santralimizin fleksibilitesini arttıracak, hem buhar ve sıcak su ile ilgili artan talepleri karşılayabilecek, hem de Bölgemizin değişen enerji ihtiyacına yönelik olarak gerektiğinde elektrik, gerektiğinde ise buhar ve sıcak su üretecek son teknoloji ürünü olan bir sistemi tercih ettik.
Amerika Birleşik Devletlerinin San Diego kentinde Caterpillar firmasına ait Solar Turbines fabrikasında üretilmiş olan gaz türbininin ilk grubunu ocak 2011’de enerji santralimize dahil ettik. Titan 250 olarak adlandırılan bu türbin, hem uçak türbinlerinin (Aeroderivative) hem de endüstriyel tip türbinlerin (Heavy duty) özelliklerini taşıyor. Bu tribünler verimlilik olarak uçak türbinlerine, güvenilirlilik ve bakım avantajları yönlerinden de endüstriyel türbinlere benziyor. Enerji santralimize yaptığımız bu yatırımdan sonra, elektrik üretimimiz 85 MW ‘dan 140 MW ‘ya , buhar üretimimiz 45 ton/saatten 86 ton/saate , sıcak su üretimimiz ise 1000 ton/saatten 2000 ton/saate yükseldi. 55 MW ’lık bu yatırım ile daha birçok yeni teknolojinin kullanılacağı santralimiz, elektrik üretimindeki en önemli unsur olan maliyet faktörünü daha da aşağı mertebelere çekmiş oldu. Verimliliği ise % 85 civarına çıkaracak (trigeneration özellikli) çevreye duyarlı bir yatırım oldu.”
 Sanayicinin elektrik hizmetleri yine MOSB tarafından veriliyor
MOSB’un elektrik bölümü ise Sanayicinin her türlü sorunu kendi çatısı altında çözüyor. MOSB Elektrik Bölümü;Devre aydınlatma elektrik şebekesinin işletme-bakımının yapılması, MOSB  içi OG Elektrik Dağıtım Şebekesinin 24 saat hizmet verecek şekilde işletilmesi, meydana gelen arızaların giderilmesi, Katılımcı firmaların OG enerji taleplerinin incelenerek enerji müsaadesinin verilmesi, MOSB Elektrik Satış Sözleşmelerinin hazırlanması, montajı tamamlanmış tesislerin işletmeye alınması, katılımcı firmaların elektrik tüketimine esas ölçü sistemlerinin kontrolü ve takibi, ay sonlarında endekslerin okunması, kontrole esas değerlerin muhasebe birimine aktarılması, katılımcı inşaat ruhsatlarına esas elektrik projelerinin kontrolü, elektrik Sisteminin altyapısının kontrolü ve çalışır durumda olmasının sağlaması, planlı olarak yapılacak bakım çalışması esnasında elektrik kesilecek ise bunun önceden ilgili firmalara bildirilmesi, bölge telsiz haberleşme sisteminin işletilmesinin temin edilmesi-bakımının yaptırılması, bölge üyelerinin her geçen gün artan elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla gereken hizmetlerin tamamını kendi içinde çözüyor ve yerine getiriyor.
Doğalgaz OSB’nin olmazsa olmazlarından
OSB’nin 2010 yılında tükettiği yıllık doğalgaz tüketimi 219.303.695 Sm3 İken, 2011 yılına gelindiğinde ise; 253.773.840 Sm3  doğalgaz tüketti. Doğalgaz tüketimindeki bu rakamları yorumladığımızda; Manisa OSB’de üretim yüzde 16 arttı.
Buhar tüketimi oldukça yüksek
OSB Yıllık su tüketiminde 2010 yılı ile 2011 yılı arasında yüzde 9 daha fazla su tüketti. 2010 yılında OSB; 9.298.758 m3, 2011 yılında ise 10.114.802 m3 su tüketti.OSB’nin Yıllık Buhar Tüketimi 2010 yılında 233.314 ton, 2011 yılında 374.749 ton olarak gerçekleşti. Bu da buhar tüketiminin 61 seviyelerine yükseldiğini gösteriyor. OSB’nin yıllık sıcak su tüketimi ise;2010 yılında 32.285.184 kCal, 2011 yılında ise 36.584.899 kCal şeklinde belirlendi. Bu tüketim rakamları ise OSB’nin sıcak suyu yüzde 12 seviyelerinde kullandığını gösteriyor.
Yabancı ortaklı firmalar ve yabancı ortakları
Manisa OSB hızla gelip büyürken bölgeye sadece Türk firmalar değil, yabancı ortaklı ve yabancı menşeili firmalarda gelerek tesis kurdu ve üretim yapmaya başladı. OSB’de 12 yabancı ortaklı firma mevcut. İşte O yabancı ortaklı firmalar ve yabancı ortakları.
·         Accell Bisiklet San. ve Tic. A.Ş. Hollanda menşeili. 
·         Daussan-Çukurova Kim. Dök. Ref. Mal. San. Tic. A.Ş. Fransa menşeili,
·          Hayes Lemmerz İnci Jant San. Tic. A.Ş. Brezilya menşeili,
·         Hayes Lemmerz İnci Jant San. Tic. A.Ş. Brezilya menşeili,
·         Messer - Aligaz Sanayi Gazları A.Ş. Almanya menşeli,
·         MONDİ - Tire Kutsan Oluklu Mukavva Kutu ve Kağıt Sanayi A.Ş. Avusturya menşeili,
·         Oerlikon Kaynak Elektrodları San. A.Ş. İsviçre manşeili,
·         Ruba Fermuar San. A.Ş. Belçika menşeili,
·          Selkasan Kağıt ve Paketleme Mal. İml. San. Tic. A.Ş. Hollanda menşeili,
·         Teleset Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş. İsviçre menşeili,
·         Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Hollanda menşeili,
·          Warma Isı Ürünleri Makine San. ve Tic. Ltd. Şti. İngiltere menşeili.
 
OSB yabancı sermayeli firmalar
OSB’de yabancı ortaklı firmaların yanında, sermayesi yabancı ülkelerden gelen firmalarda mevcut. Araştırmalarımıza göre Manisa OSB’de yabancı sermayeli 19 firma mevcut ve bu firmaların çoğunluğunu İtalya menşeili.  Bunlar ise;
·         Bitron Elektromekanik Ltd. Şti. İtalya sermayeli
·         BOSCH Termoteknik San. ve Tic. A.Ş. Almanya sermayeli
·         BUNDY REFRIGERATION Ev gereçleri Komponentleri San. Tic. Ltd. .Şti. İtalya sermayeli
·         Commital Isı Ekipmanları ve Kalıp San. ve Tic. Ltd. Şti. İtalya sermayeli
·         Componenta Dökümcülük San. ve Tic. A.Ş. Finlandiya sermayeli
·         Ferrero Çikolata ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.           İtalya sermayeli
·         İlpea Plastik ve Kauçuk Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. İtalya sermayeli
·         İmperial Tobacco Sigara ve Tütüncülük San. Tic. A.Ş. İngiltere sermayeli
·         İndesit Company Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş. İtalya sermayeli
·         Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş. Brezilya sermayeli
·         MUBEA Otomotiv Parçaları San.Tic.Ldt.Şti. Almanya sermayeli
·         NTN Manisa Otomotiv Ltd. Şti. Japonya sermayeli
·         PLALAM Metal ve Sanayi Ticaret Ltd.Şti. İtalya sermayeli
·         Rexam Paketleme San. ve Tic. A.Ş. İngiltere sermayeli
·         SABAF Beyazeşya Parçaları San. Tic. Ltdi. Şti. İtalya sermayeli
·         SCHNEIDER Elektrik San. ve Tic. A.Ş. FRANSA sermayeli
·         Standard Profil Otomotiv San.Tic. A.Ş. İngiltere sermayeli
·         Tafe International Traktör ve Tarım Ekipmanları San. Tic. Ltd. Şti. Hindistan sermayeli
·         Viessmann Manisa Isı Teknolojileri San. ve Tic. Ltd.Şti. Almanya sermayeli
MOSB sanayicileri OSB’ye dev bir sağlık merkezi’de yaptı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi tarafından Bölgenin IV. Kısmındaki sosyal tesis alanı içerisinde inşa edilen ve Bölge Sanayicisine hizmet verecek olan MOSB Sağlık Merkezi; 2011 Aralık ayı içinde inşaatı bitirilerek, İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredildi. Sağlık Müdürlüğü de Sağlık Merkezinin iç donanımını tamamlayarak Mayıs 2011’de hizmete açtı. Türkiye'de bir ilk olan Sağlık Merkezi, aynı zamanda ‘Manisa Afet Kriz Merkezi’ ve ‘112 Komuta Merkezi’ olarak hizmet veriyor.
 
Sağlık Merkezi’nin OSB’de nasıl bir hizmet verdiğini şöyle anlatıyor MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek; “Bölgemizin IV. Kısmındaki 26 bin m²’lik Sosyal Tesis Alanı içinde kurduğumuz Sağlık Merkezi’nin mülkiyeti OSB'ye ait. 10 bin m²’lik alan üzerinde, 3 bin 578 m² kapalı alan olarak inşa edildi. Bu Sağlık Merkezi’ni yaklaşık 5 milyon TL'ye mal ettik. MOSB Sağlık Merkezi; İl Afet ve Kriz Merkezi, 112 Komuta Merkezi, Ortak Sağlık Birimi, Semt Polikliniği, ve Halk Sağlığı Laboratuarı olarak; tüm OSB Bölge firmalarına ve halka 24 saat poliklinik hizmet veriyor. Yani Merkezimiz Manisa şehrinin can damarı ve kalbi gibi görev yapıyor. Sağlık Merkezi hizmetlerinin tamamını Manisa İl Sağlık Müdürlüğü yürütüyor. MOSB Sağlık Merkezinin hizmetlerinden, sadece MOSB’deki firmalar değil, Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi, Muradiye Sanayi Bölgesi, Kenan Evren Sanayi Sitesi ile MOSB’ye yakın köylerde yararlanabiliyor. Sağlık Merkezimiz 9 şiddetindeki depreme ve her türlü tabiat şartlarına dayanıklı olarak inşa edildi.
 Merkezimiz Manisa İl Afet Kriz Merkezi olarak telsiz merkezi ile internet ve telefon bağlantısıyla afet durumunda hizmet verebiliyor. Merkezimiz lojistik olarak ulaşım anlamında da çevre yoluna bağlantı konusunda son derece avantajlı konumda. Menemen, İstanbul, Akhisar ve İzmir’e bağlantı yolları mevcut.”
 
OSB dünya çapında marka olmuş ürünler üretiyor
İstanbul Sanayi Odası'nın anketine göre 2000 yılında 9 olan Türkiye’nin İlk 500 Firması Listesinde yer alan OSB firmalarının sayısı 2011 yılında 20’ye yükseldi. Yine aynı ankete göre, 2011 yılında, Türkiye'nin İkinci 500 Firması Listesinde ise 10 bölge firması yer alıyor.  Manisa OSB'den dünyanın 100‘ü aşkın ülkesine ise ihracat yapılıyor.  2011 yılı toplam dış ticaret hacmi yaklaşık 7,82 milyar USD’a ulaştı. Manisa OSB’nin bu başarısı tabii ki tesadüflere bağlı değil. Çünkü Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin hizmet anlayışı belirlenen hedefleri gelişen gündemle birlikte sürekli olarak güncelleyerek, istikrarlı yönetimi sayesinde, sanayi tesislerinin girdi maliyetlerini aşağı çekmeğe yönelik kararları dikkatle alıyor. OSB aynı zamanda mevcut şartlarını sürekli iyileştirerek sanayicisinin rekabet gücünü arttırmaya destek vermek için çaba sarf ediyor.
OSB yatırımları ince eleyip sık dokuyor
Manisa Organize Sanayi Bölgesi yönetimi özellikle yatırımlar konusunda ince eleyip sık dokuyor. Gelecek görmediği yatırımları dizginleyip, macera yatırımlarına, arsa spekülasyonu amaçlı arazi tahsislerine asla izin vermiyor. Sanayi yelpazesi, tek ya da birkaç klasik sektöre göre değil ileri teknoloji ve yüksek katma değer odaklı. Böylece Manisa Organize Sanayi Bölgesi, hem il içindeki sermayeyi, hem de il dışı ve yabancı sermayeyi yatırıma dönüştürmeyi başarabiliyor.
Sanayileşme ödülleri Manisa OSB’nin elinde
MOSB aynı zamanda aldığı ödüllerle de Türkiye ve Dünyadaki OSB’ler arasında adından sıkça söz ettiriyor, akabinde de yatırımcıların cazibe OSB’si olma yolunda kararlı adımlarla varlığını sürdürüyor.
İşte MOSB’un o ödülleri…
Yıl 2004-2005
İngiliz Financial Times Grubuna bağlı FDI (Foreign Direct Investment) Magazine tarafından 2004’de düzenlenen “Geleceğin Avrupa Şehirleri ve Bölgeleri 2005-2006” yarışmasında, Manisa 200 Avrupa şehri arasında “Yatırım İçin En İdeal Maliyetli Şehir” seçildi ve Hong-Kong’ta yapılan ödül töreninde mevcut yatırım şartları ile yabancı yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü.   
Yıl 2006-2007
Yine aynı grubun düzenlediği “Geleceğin Avrupa Şehirleri ve Bölgeleri 2006-2007” yarışmasında Manisa, süregelen başarılarına yenilerini eklemiş ve yarışma sonucunda dört ayrı ödüle layık görüldü.  Avrupa’da yer alan 89 şehrin değerlendirilmeye alındığı yarışmada, aday şehirler ekonomik potansiyel, uygun maliyet, insan kaynakları, bilişim ve iletişim, ulaşım, yaşam kalitesi ve doğrudan yabancı yatırım promosyonu kategorilerinde ve 28 ayrı kritere göre değerlendirildi ve Manisa 16 Mart 2006 tarihinde Fransa‘nın Cannes kentinde düzenlenen ödül töreninde;
·         Best Economic Potential in Europe
·         Avrupa‘nın En İyi Ekonomik Potansiyele Sahip Kenti” kategorisinde Birincilik
·         Most Cost Effective City in Europe
·         Avrupa‘nın Maliyetler Açısından En Uygun Yatırım Kenti kategorisinde İkincilik
·         Southern European City of The Future
·         Güney Avrupa’da Geleceğin Kenti” kategorisinde İkincilik
·         City of the Future for Turkey
·         Türkiye ‘de Geleceğin Şehri” kategorisinde Birincilik ödüllerini topladı.
Yıl 2007
Çin Halk Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler ile birlikte, deniz aşırı ülkelerde yatırım yapacak Çinli yatırımcılar için dünya çapındaki en uygun Sanayi Bölgeleri ve kentlerine yönelik olarak başlattığı araştırma kapsamında uzman bir Tetkik Komitesinin değerlendirmesi sonucunda, Manisa Organize Sanayi Bölgesi, “Dünyada Çinli Yatırımcılar Tarafından Yatırım Yapılabilecek En İyi Sanayi Bölgesi “ olarak seçildi. Manisa Organize Sanayi Bölgesi ödülünü 16-18 Kasım 2007 tarihleri arasında Pekin‘de düzenlenen 1. Çinli ve Yabancı Çok Uluslu Şirketler Uluslararası CEO'ları Yuvarlak Masa Toplantısı çerçevesinde yapılan törende aldı.
MOSB’un Atıksu ve Yağmursuyu Toplama/Taşıma Hizmetleri
MOSB atık su ve yağmursuyu ayrı altyapı şebekelerine de sahip. Toplanan yağmursuları; Safran Çayı, Karaçay Deresi, Boncuk Deresi, Çapaçarık Deresi ve Kuzey Kuşaklama Kanalı ile son olarak da Gediz Nehrine ulaşıyor.  Bölgede faaliyet gösteren tesislerden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atık sular ise atık su altyapı şebekesinin yardımı ile Merkezi Atık su Arıtma Tesisine iletiliyor ve arıtıldıktan sonra, alıcı ortama deşarj ediliyor.  MOSB  toplam 45 km yağmursuyu altyapı şebekesi ve 41 km atık su altyapı şebekesine sahip.
MOSB Kullanma Suyu Temini ve Dağıtımı Hizmetini de kendi yapıyor
MOSB Sanayi tesislerinin su ihtiyacı Gürle doğal su kaynağı ve 19 adet derin su kuyusundan temin ediliyor.  Dezenfeksiyon için su depolarında otomatik klorlama işlemi uygulanıyor.  Ayrıca, su şebekesine ait analizler “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre düzenli olarak yapılıyor.  MOSB sınırları içerisinde toplam kullanma suyu şebekesi 41 km uzunluğa sahip. Bölge firmalarına suyun kaliteli, kesintisiz temini ve dağıtımı için ise MOSB’un yatırımları devam ediyor.
MOSB kendi sanayi atığını kendi arıtma tesislerinde arıtıyor
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların bir bölümünün arıtıldığı 6.500 m³/gün kapasiteli Merkezi Biyolojik ve Kimyasal Atık su Arıtma Tesisi Haziran 1993'te tamamlandı ve fiili arıtma faaliyetini günümüze dek kesintisiz olarak sürdürdü. Öte  yandan Organize Sanayi Bölgesinde giderek artan sanayi yapılaşmaya paralel olarak artan atık su miktarı sebebiyle mevcut Atık su Arıtma Tesisinin hidrolik kapasitesinin arttırılması gerektiği tespit edilmiş ve Atık su Arıtma Tesisin II. kısmının yapımına karar verilmiştir. 1998 yılında ihale edilen ve Ağustos 1998'de OTV (Fransa)-HİDRO-OTV-AKFEN konsorsiyumu ile yapım sözleşmesi imzalanan, 15.000 m3/gün atık su arıtma kapasiteli Tesisin, II. kısmının yapımı tamamlanarak Aralık 2001 tarihi itibari ile işletmeye alındı. 51.460 m² alan üzerine kurulu ve toplam kapasitesi 21.500 m³/gün olan Atıksı Arıtma Tesisi MOSB’un  tamamında  faaliyetine devam eden firmaların arıtma ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Arıtma Tesisinin çamur susuzlaştırma ekipmanları, Belt Filtre Pres ile susuzlaştırma sisteminden dekantör ile çamur susuzlaştırma sistemine çevrildi.  Arıtma Tesisinde çamur susuzlaştırma ünitesinden çıkan %27 kuruluk oranına sahip olan çamur keki, atık bertaraf tesisi ile yapılan sözleşme kapsamında, kamyonlar ile atık bertaraf tesislerine gönderilerek bertaraf ediliyor. Böylece MOSB kendi atığını kendi arıtmış oluyor. Yıllardır disiplin içerisinde sürdürdüğü çevresel faaliyetleri ile diğer organize sanayi bölgelerine örnek olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi, bu yeni yatırımları ile de ekonomik ve sanayi faaliyetlerinin ekoloji ile barışık olabileceğini bir kez daha kanıtlamış oluyor.
Çevre laboratuarı hizmeti
Çevre Laboratuarı, 15.06.2010 tarihi itibari ile MOSB Kampüs alanı içerisinde faaliyet gösteriyor. Çevre Laboratuarında, Arıtma Tesisine ait giriş/çıkış suyu analizleri ile proses kontrolüne ait analizler gerçekleştiriliyor. Ayrıca Firmalardan alınan atık su numunelerine ait analizlerde yapılıyor.
Otomatik sulama suyu sistemi
Bölgenin sınırları içerisindeki yeşil alanlar, otomatik sulama suyu sistemi ile sulanıyor. Sulama otomatik zaman ayarlı vanalar kullanılarak yapılıyor ve bu sayede suyun tasarruflu olarak kullanılması sağlanılıyor.
Türk Standartları Enstitüsü (TSE)
Türkiye’de emsali olan üç tesisten biri olan Türk Standartları Enstitüsü Manisa Mahalli Temsilciliği, MOSB bünyesinde 5788 sayılı Türk Standartlarına uygun şekilde tüm muayene, ölçüm işlemleri ve deneyleri konusunda uzman kadrosu ve bünyesindeki kömür laboratuarı ile Manisa’nın yanı sıra tüm illerden gelen numunelere analiz hizmeti veriyor.  Ayrıca Manisa Organize Sanayi Bölgesi ve il genelinde Hizmet Yeri Yeterlilik Belgelendirmesi, İthal Malların Uygunluk Değerlendirmesi, araçların tadilat projelerinin onaylanması ve standart temini ile TSE konusunda enformasyon hizmetlerini de sunuyor.
Gümrük ve Muhafaza Müdürlüğü
Gümrük ve Muhafaza Müdürlüğü, Bölgede faaliyet gösteren firmaların gümrük işlemlerinin daha hızlı yapılabilmesi için Nisan 2010 tarihinden bu yana Bölgenin V. kısmında yer alan MOS Lojistik Hizmetleri içerisindeki yeni binasında hizmetine devam ediyor.  
MOSB Heliport Alanı
İdari kampus alanı içerisinde yer alan Heliport Alanı, Heliport yönetmeliğine uygun olarak 112 Acil Kurtarma Hava Ambulanslarının inebilmesine uygun şekilde yıllardır hizmet veriyor.
Posta Merkezi (PTT)
Her türlü posta hizmetini, sanayiciye güvenilir ve hızlı şekilde ulaştırmak için Bölge içerisinde yer alan PTT şubesi hafta içi kesintisiz olarak faaliyetini sürdürüyor.
112 Acil Servis
Başlangıçta İlk yardım amaçlı olarak hizmet vermeye başlayan fakat OSB’nin gelişimine paralel olarak; yeni hizmet binası, iç donanımı ve personeli ile modernize edilen Dispanser, daha sonra Manisa 112 komuta kontrol merkezi, acil sağlık hizmetleri istasyonu ve afet birimi olarak hizmet vermeye başladı. 112 Komuta Merkezi Bölgenin IV. kısmında faaliyetine başlayan MOSB Sağlık Merkezindeki yeni yerinde faaliyetine devam ediyor.
Banka ve ATM'ler
Manisa Organize Sanayi Bölgesi kampus alanında yer alan banka şubesinde her türlü bankacılık hizmetleri verilebiliyor.  Bunu yanında çok sayıda bankaya ait ATM cihazları Bölgenin farklı noktalarında hizmet veriyor.
Eğitim ve Konferans Salonları
Bölgede her türlü toplantı, eğitim, bilgilendirme ve diğer faaliyetleri gerçekleştirmeye uygun olan toplantı salonlarından ihtiyaç halinde Bölgedeki firmalarda yararlanabiliyor.
Polis Merkezi Amirliği
MOSB’un genişlemesine paralel olarak emniyet ve asayiş işlerinin daha etkin yürütülmesi amacıyla OSB’nin IV. Kısmındaki idari ve sosyal tesis alanında bir Polis Merkezi kurulmasına karar verilmiş, Polis Merkezinin yapımı için Bölge Müdürlüğü ve Manisa Emniyet Müdürlüğü arasında 11 Mayıs 2010 tarihinde bir protokol imzalanmıştı. Mülkiyeti Manisa OSB’ye, kullanım hakkı ise Manisa Emniyet Müdürlüğü’ne ait olan Polis Merkezi’nin inşaatına 22 Temmuz 2010 tarihinde başlandı. 655 m2’lik kapalı alan ve 564 m2’lik atış poligonuna sahip “MOSB Polis Merkezi Amirliği”nin inşaat işleri Nisan 2011’de tamamlanarak faaliyete geçirildi. Polis Merkezi şu an aktif olarak güvenlik hizmeti veriyor.
Manisa OSB Restoran
MOSB Restoran özellikle Bölgedeki sanayicilere ve çalışanlara hizmet vermekle birlikte "temiz ve kaliteli hizmet" ilkesiyle Manisa içinde alternatif bir sosyal mekân haline geldi. OSB Restoran dışarıdan gelen müşterilerine de nezih ortamında, enfes yemekleri ile restoran hizmeti vermeye devam ediyor.
VE MOSTEM…
Son günlerin en çok konuşulan konusunu soruyoruz OSB Başkanı Sait Türek’e. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi’nde (MOSTEM) son durum nedir ? diyoruz.
 Son teknoloji atölye velaboratuarlarla donatılan MOSTEM’in Özelleştirilmesi sürecini şöyle anlatıyor, Sait Türek. “37 bin kişiye istihdam sağlayan Manisa OSB sosyal sorumluluk bilinci ile sanayicisine en iyi hizmetleri sunmak için Türkiye’de bir ilke daha imza attı. 2008 yılında Bölgede yer alan sanayi tesislerine nitelikli ve çağın koşullarına paralel kalifiye elemanlar yetiştirmek amacıyla yola çıkan Manisa OSB yönetimi, Bölgede bir Endüstri Meslek Lisesi yapımına karar verdi ve 21 Ekim 2008 tarihinde T.C. Manisa Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalamıştı. Bölgenin III. kısmında yaklaşık 9 bin m²’lik bir alanda inşa edilen “Manisa OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi” Eylül 2010’da T.C. Milli Eğitim Bakanlığına devredilmişti.
Bölgedeki firmaların güncel teknolojiye hakim teknik eleman ihtiyacını karşılamak ve hali hazırda çalışan vasıfsız iş gücüne nitelik kazandırmak amacıyla yapılarak, Milli Eğitim Bakanlığına devrettiğimiz Manisa OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bulunan alan ve dallara ilişkin tüm laboratuar ve atölyeler, modern eğitim setleri ve cihazlarla OSB Bölge tarafından techizatlandırıldı.
Yapım işi için 6.740.510-TL+KDV, laboratuar ve atölye techizatlandırma işi için 1.995.000-TL+KDV olmak üzere toplam 8.735.510-TL+KDV bedel ödenen Meslek Lisesi, 20 Eylül 2010 yılında 180 öğrenci ile eğitim ve öğretime başladı ve 2012-2013 eğitim ve öğretim döneminde yaklaşık 648 öğrencisi ile de eğitime devam ediyor.
Bölge firmalarının ihtiyaç duyduğu meslek alanlarında, en son teknolojiye sahip makine-cihaz donanımı ve çağdaş yöntemlerle eğitim verilmiş öğrenciler yetiştirmek amacıyla MOSB Yönetim Kurulu aldığı prensip kararı çerçevesinde 2012 yılı olağan Genel Kurulunda aldığı yetki ile okulda eğitim alan öğrencilerin tamamının karşılıksız burslu (eğitim, servis ve yemek dahil) olarak okutulması için okulun özel okula dönüştürülmesi ve OSB’ye geri iade edilmesi hususunda gerekli müracaatlara ve çalışmalara başladı.
10 Ekim 2012 tarihi ile sonuçlanan bu sürecin sonunda MOSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi “Özel Okul” statüsüne kavuştu. Bu gelişme ile Özel MOSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Türkiye’de bir ilk olmasının yanında diğer OSB’lere de örnek teşkil edecek model bir okul oldu.”
MOSTEM Manisa OSB firmalarına ara eleman ihtiyacını karşılayacak
Böylece Manisa OSB Yönetiminin başarılı çalışmalarından biri olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (MOSTEM) 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılına başladı.MOSTEM’in Eğitim programının içeriği Manisa OSB firmalarına ara eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik hazırlandı.
 
Şu anda 648 tam burslu öğrencisi var
MOSTEM’in şu andaki mevcut öğrenci sayısı 648. Bu öğrencilerin tamamı OSB yönetimin aldığı kararla tamamı ücretsiz olarak eğitim alıyor. Ve bundan sonraki yıllarda da bu ücretsiz eğitim verme kararına riayet edilecek. Zira buradaki amaç; MOSTEM’den eğitim alacak öğrencilerin özel okul statüsündeki bir eğitim sistemi ile, tamamen OSB sanayisinde nitelikli eleman olarak çalışır hale getirilebilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılabilmesi. Sait Türek bu konuda kesin ve net bir şekilde taahhütte bulunuyor ve “MOSTEM OSB’nin ara eleman açığında bel kemiği olacak” diyor.
 Okul toplam 43 öğretmen ile 2012-2013 eğitim-öğretim sezonunda eğitim vermeye devam ediyor. MOSTEM’in 1 Okul Müdürü, 2 Müdür yardımcısı, 1 Genel Müdürü, 19 atölyesi ve 32 dersliği mevcut.
 
MOSTEM 2 bölüm halinde eğitim veriyor
MOSTEM’de öğrenciler, Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Lisesi bölümleri olmak üzere 2 bölümde eğitim alıyorlar. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (MOSTEM)’de eğitim görmeye hak kazanan Öğrenciler nasıl bir eğitimle donatılıyorlar inceleyelim.
 
Anadolu Meslek Lisesinde verilen eğitimler
Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanında (AML) Mekatronik eğitimi veriliyor. Makine Teknolojiler Alanında ise;  Öğrenciler 11. Sınıfa geçince Makina Bakım- Onarım, Makina-Kalıp ve Bilgisayarlı Makine İmalatı dalında eğitim alacaklar.
 
Anadolu Teknik Lisesinde ise verilen eğitimler şöyle;
Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında (ATL) Endüstriyel Bakım Onarım dersleri, Endüstriyel Otomasyon  alanında ise; Mekatronik dersleri alacaklar. Ayrıca bu dalda;
Elektrikli ev aletleri Teknik servisçiliği, Endüstriyel Bakım Onarım, Haberleşme sistemleri eğitim alabilecekler
 
Eğitim İşleyişi nasıl ?
9. sınıfta genel kültür derslerini alan öğrenciler 10. sınıfta ana mesleğin alan ortak derslerini alacaklar, 11. sınıftan itibaren öğrenciler ana meslek alanının alt dallarından bir dal seçerek 11 ve 12. sınıfta da ana meslek alanının alt dalında kalifiye eleman olarak yetişebilecekleri meslek derslerini alarak mezun olacaklar. Öğrencilerin mezun olabilmesi için ayrıca 300 saatlik mesleki stajlarını işletmelerde yapmaları gerekecek, bu staj çalışmasının 1/3 oranındaki süre 10. Sınıfta, kalanı ise 11 ve 12. sınıfta yapılacak.
MOSTEM profesyonel eğitim kadrosunun yanı sıra eğitim içeriğindeki ana meslek dallarının mesleki işlevlerini yerine getirecek olan atölye ve laboratuarların donanımı ile de eğitim kalitesini artırmaya ve buna bağlı olarak mezun öğrencilerine istihdamda rekabet üstünlüğü sağlamayı hedefliyor.
 
Atölye ve laboratuarlar…
Atölye ve laboratuarlarda; Eğitim ve Üretime uygun 6 Eksenli Robot Kolları, CNC Torna Tezgahları, CNC Ferze Tezgahları, CNC Dik İşleme, Tos Tezgahları ve bunlara uygun Simülasyon Programları, İleri Seviye Nesne Tanıma Sensörleri Eğitim Setleri, Hidrolik Elektro Hidrolik Eğitim Setleri, Beyaz Eşya Eğitim Setleri, Pic ve Pic Kontrollü Modüler İmalat Sistemleri ve Simülasyon Laboratuarı, Servo Motor Teknolojisi Eğitim Setleri, Bilgisayar Multi Medya Laboratuarı gibi pek çok makine, malzeme ve teçhizat bulunuyor.
“Bunlar kara cahil”
MOSTEM’in özelleştirilmesi sürecini en ince detayına kadar anlatan Sait Türek, okul hakkındaki gelişmelerin en ince detaylarını da bizimle paylaştı. ‘OSB devletten alınacak destek için MOSTEM’i Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geri alarak özelleştirdi. Oysa zaten 2 sene sonra OSB yeni bir özel okul yapıp eğitime başlayacaktı. Ama Sait Türek Devletten gelecek desteği 2 sene beklememek için  Milli Eğitim Bakanlığına teslim ettiği okulu, devletten geri alarak özelleştirdi. Böylece devletin desteğini 2 sene önce almış oldu’ söylentisi var. Bu konuda yapılan spekülasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Sait Türek;”bu yargıları söyleyenler kara cahil. Ya da matematik bilmiyorlar. Eee peki ben devletin verdiği desteği alıyorum varsayalım da, harcama yapmıyor muyum bu okula? Daha devletten gelen bir para yok. Ama biz daha geçen hafta öğretmenlerin ve okulun çalışanlarının ekim ayı maaşlarını ödedik. Bize devlet para mı verdi? Devletin verdiğini kabul edelim, ya da tam tersini söyleyelim. Biz OSB olarak 2 sene sonra yapacağımız okulu bekleseydik. Ne değişecekti? Biz 2 sene boyunca MOSTEM’i almamış olacaktık ama, harcamamızda hiç olmayacaktı. Ne fark ediyor? Kazancımız nerede şimdi? Ben kazancı göremiyorum. Bunu açıklasınlar o zaman…”
“ Tamamen art niyet var”
“Bu konuşulanlarda tamamen art niyet var. Para harcamıyorsak, devlet bize niye para ödesin? Devlet bize okul için para harcıyorsak destek verecek. Harcamıyorsak niye destek versin ki? Öğrencin varsa devlet ödeyecek. Onun da bir takım kuralları var. Devlet diyor ki ‘bu ödemelerin bir parçasını Şubat ayında yaparım, diğerinide dönem bitip karneler alındıktan sonra yaparım. Sen önce harca, ihtiyaçları karşıla ben sana sonra birazını veririm’ diyor. Henüz ne kadar da vereceği belli değil. Rakam belli değil. Ve biz Okula harcama yaptıktan sonra devlet destek verecek. Önce değil. Biz 5 harcasak devlet bize ya 2,5 verecek, yada 1,5 verecek. Biz ne kadar destek vereceğini bilmiyoruz ki… Durum böyle olunca Bizim OSB olarak avantajımız nerede, biz bunu anlayamadık?  Harcamadan devlet bize parayı da verdide, biz o yüzden MOSTEM’e talip olduk diye bir şey yok…bu saçmalıktan ve art niyetten başka bir şey değil. Biz onlara hiç bakmıyoruz biz işimizi gereğince yapmaya devam ediyoruz.”
“Biz devletin destek kararından önce özelleştirmeyi planladık”
“Biz MOSTEM’i özelleştirmeyi devlet özel okullara destek vermeye karar vermeden önce başlamıştık. Zaten biz bu yola devletten gelecek olan desteğe güvenerek çıkmadık. Bizim bu konuda planlamış olduğumuz bir bütçemiz var zaten. Ama devlet Meslek liselerine destek olacaksa, elbette ‘bu desteği almayız’ demeyiz. Ama bizim destekle ilgili böyle bir planımız yoktu. Zaten henüz OSB’ye gelen böyle bir destek yok. Ne kadar verileceğini de inanın bilmiyoruz. Yüzde olarak da, para olarak da ne kadar destek verileceğini bilmiyoruz. Ama verilirse de yeni yapacağımız MYO’ya yatırım yapmak amacı ile de kullanabiliriz o desteği. Biz ‘hiç para almayacağız, kazanç elde etmeyeceğiz, nitelikli insan yetiştireceğiz’ diye yola çıktık, sonradan devletin böyle bir desteği söz konusu oldu. Bize devletten gelirse3, biz üstüne 5 koyarız alırız devletin desteğini yine Öğrencilerimiz için yatırım yaparız. Yoksa biz OSB olarak devletin okula verdiği desteği alıp, el koyarız böyle bir şey asla olamaz.”
“MOSB bir kar müessesesi değildir”
 “OSB olarak böyle bir destekten asla kar etmeyi düşünmeyiz. OSB bir kar müessesesi değildir. Bu paraları alıp ta cebimize de koyamayız. Devletin vereceği destek parası hizmetin içinde kullanılacaktır. Para geldikçe de hizmet artarak öğrenciye sunulacaktır. Kalite artacaktır, yine bu ülke ve Manisa kazanacaktır.”
“Devletin bu desteği yaptığımız işin doğruluğunu kanıtlıyor”
“ Bu bizim yaptığımız işin doğruluğunu kanıtlıyor. Devlet ‘siz yapın, biz size destek vereceğiz’ dedi. Devlet 3’te birini verir, 4’te birini verir. Bu bizi ilgilendirmiyor. Bu destek bize yapılan işin ve hareketin doğruluğunu gösteriyor. Çünkü devlette yaptığımız işe inanmış vaziyette. Aslında vaktiyle bu tür bir Meslek Lisesi okullarının;OSB’ler, sanayi odaları veya Ticaret odaları tarafından ülke genelinde yaygınlaştırılması lazımdı. O zamanlar olmadı. Şimdi oldu.”
“Harcadığımız tek kuruş için gözümüz arkada değil”
“Bizim bu okula harcadığımız her kuruş için gözümüz arkada değil.   Bu ülkenin ve Manisa’nın yarını , insanlarımızın kalitesini ve niteliğini arttırmak için insana yapılan bir yatırım olarak görüyoruz bu okulu. Dolayısı ile vicdanımız çok rahat. Hiç gözümüz arkada değil. Bütün yapılan harcamalar da gönülle yapılmış harcamalar.
MOSTEM’İ Meslek lisesi orijinli sanayiciler yönetecek
“Ve şimdide sanayicilerden oluşan bir okul yürütme kurulu kuruyoruz. 5 veya 7 kişilik bir kurul olacak. Ve yüzde 50 sinden fazlası  meslek lisesi orijinli fabrika sahibi sanayicilerden oluşacak bir kurul olacak. Okulun böyle profesyonel bir yönetim kurulu olmuş olacak.”
“MEM öğretmenlerine teklif ettik gelmediler”
“Okul bize bayram arifesinde tamamen geçti. Geçen seneki Milli Eğitimin öğretmenlerini davet ettik, ‘sizde buyurun gelin, öğretmenliğinize devam edin, sizi de alalım ’ dedik. Hiç biri okulda öğretmenlik yapmaya gelmedi. Hepsi şehir içerisinde veya çevresindeki çeşitli okullara tayin edildi. Hiçbir kayıpları olmadı, işsizde kalmadılar. Yani öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığının kadrolu öğretmeni olarak öğretmenliklerini yapmaları için çeşitli okullara tayin edildiler. Öyle iddia edildiği gibi sokağa atıldılar, işsiz kaldılar. Yok öyle bir şey. Bunlar birer uydurma ve bizi yıpratma politikası.”
Yeni öğretmen ve yönetici kadrosu kuruldu
“Şimdi tamamen yenilenmiş ve 43 kişiden oluşan bir eğitim kadromuz var MOSTEM’de. Okul müdürü de değişti. Okulun yeni müdürü Mehmet Yiğitkanlı. Kordinatörü ise Sadettin Dumlu. Okul normal işleyişi ile eğitim vermeye başladı. İnşallah zaman bizi utandırmaz.”
Özel okul ama öğrenciden tek kuruş para alınmıyor
“Biz şimdi okulda verdiğimiz eğitim ve hizmet şartlarını daha da iyileştirdik. Mesela öğle yemeği çocuklarımıza ayırım yapılmadan dağıtılıyor. Çocuklarımız eğitimlerini alırken aç kalmıyor. Zengin-fakir ayırımı yapılmadan 700 öğrencimizin 700’üde öğle yemeğini rahatça, sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yiyebiliyor. Hepsi okula servisi ile ücretsiz olarak geliyor ve ücretsiz olarak da özel okul statüsünde eğitimlerini alıyor. Okuldaki faaliyetlerinden dolayı hiçbir maddi külfet öğrencilere yüklenmiyor. Tek bir kuruş para herhangi masraf adında da alınmıyor. Ve MOSTEM’de okuyan ve bundan sonra okuyacak olan tüm öğrencilerimizden tüm eğitim hayatları boyunca tek bir kuruş para alınmayacak. OSB var olduğu sürece MOSTEM’de öğrencilerimiz ücretsiz okuyacak. MOSTEM’in adı ve verdiği eğitim özel okul statüsünde. Ama özel okullarda olduğu  gibi, MOSTEM’de okulda okuyan öğrencilerden hiç para alınmayacak. Bu OSB’nin sosyal misyonu işte. Nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için biz MOSTEM’i özelleştirdik. Amacımız OSB’ye ve topluma nitelikli insanlar yetiştirmek. MOSTEM Türkiye’de ilk örnektir. MOSB bu ilki gerçekleştirmekten gurur duyuyor.”
Yeni sene için planlar 2012 Nisan-Mayıs aylarında
“Önümüzdeki sene 2012-2013 eğitim öğretim sezonunda Nisan veya Mayıs’ta oturup değerlendireceğiz. Yeni ek eğitim kadrosuna ihtiyaç duyulursa takviye yapılır. Ama bunu bugünden söylemek henüz erken. O gün geldiğinde bu konuları yeniden değerlendireceğiz.”
“Meslek Yüksek Okulu 2014-2015 sezonunda hazır olacak”
“Seneye kadrolar ve okulun işleyişi tam otursun hemen önümüzdeki seneye Meslek yüksek Okulumuzu da inşa edeceğiz. OSB Meslek Yüksek Okulu’na bir sene gibi kısa bir sürede bitireceğiz ve 2014-2015 eğitim sezonunda eğitim hizmeti vermeye başlayacağız. MYO’yu O tarihe yetiştirmeye çalışacağız.”
“MOSB’da önceliklerimiz var”
Beyaz eşya üzerine ağırlıklı olarak üretim yapan Manisa’da ille de olması gereken sektör nedir? sorusuna da cevap veriyor MOSB Başkanı Sait Cemal Türek ve diyor ki” Manisa da OSB deki Önceliklerimiz var. Birinci önceliğimiz Üretime nitelikli eleman ihtiyacına karşılamak üzere  yatırım yapacağız. İkinci önceliğimiz tehlikesiz yatırımlar. Çevreye, Çevre kirliliğine, insan sağlığına en az etkisi olan, en düşük tehlikeli ama dünya standartlarında olan yatırımlar. Kimya sanayi gibi, ağır metal sanayi gibi çevreye ve insana zararı olacak yatırımları biz MOSB’da  tasvip etmiyoruz. Bizim tasamız ve sorumluluğumuz eğitimden geçmiş ve nitelik kazanmış insanlara ihtiyaç duyan sektörleri ve zararsız olanları Manisa Organize Sanayi bölgesine getirmek. Nedir bu sektörler; Otomativ Sanayi, Otomotiv yan sanayi, havacılık sanayi, Uçak sanayi, Uçak yan sanayileri, yedek parça, makine parça üretimleri, teknolojik üretimde tüketim eşyaları ve makineleri sanayi, savunma sanayi gibi sektörlere yatırım yapmayı hedefliyoruz.”
MOSB’a Savunma ve otomotiv yan sanayi geliyor
Savunma ve havacılık sanayi için   MOSB’da yatırım yapmayı planlayan firmalar olduğunu öğrendik. Bu doğrumudur ? sorusuna ise Sait Türek;” Evet doğrudur. 35 bin metre karelik bir alanı savunma sanayi ve havacılık sanayine hizmet eden çok güzel ve nokta atışı bir yer tahsisimiz oldu geçtiğimiz günlerde. Bu savunma ve havacılık sanayine hizmet veren fabrikanın başka fabrikaları bir başka şehirde üretim yapıyor. O başka şehirdeki fabrikalarının 2-3 katı büyüklüğünde fabrikalarını,  Manisa Organize sanayi Bölgesine taşıyarak, Manisa OSB’de uçak yedek parçaları üretecekler. Airbus, Tai, Boeing,Bombardier gibi uçak imalat fabrikalarına yedek parça üretiyor bu fabrika. MOSB’da yerlerini daha yeni  tahsis ettik. Firma Parasını da yatırdı. Yakın bir zamanda üretime başlıyorlar. Bu uçak sanayinde çalışacak işçilerin hepsi nitelikli, mekatronik, mekanik, CNC, her türlü alet edevatı kullanabilen insanlar olacaklar.  Bu yeteneklere sahip insanları 750 lira asgari ücrete değil, 1.750 liradan aşağı ücrete çalıştıramazsanız. Ben bizzat gittim bu Manisa’ya gelecek Uçak yan sanayinin diğer ildeki fabrikalarını ziyaret ettim. Üretim fabrikalarını gördüm ve bu fabrikaların Manisa için bir kazanç olduğunu düşünüyorum.
Yeni yatırımları sır gibi saklıyor Türek
Havacılık ve uzay sanayi üzerine üretim yapan ve Manisa Organize Sanayi Bölgesine yakın bir zamanda yerleşerek üretime geçecek olan fabrikaların isimlerinin ne olduğunu sorduk MOSB Başkanı Sait Cemal Türek’e.  Ancak Türek MOSB’da kurulacak Uçak ve savunma yan sanayi fabrikasının isimleri konusunda açıklama yapmaktan çekindi. “Fabrikaların sahiplerinin izni olmadan böyle bir açıklama yapamamam” diyen Sait Türek, Manisa OSB’de kurulacak Uçak yan sanayi ve Otomotiv yan sanayi fabrikalarının isimleri konusunda en kısa zamanda kamuoyuna bilgi vereceğini de sözlerine eklemeyi  ihmal etmedi.
Kurulacak iki fabrikanın da İzmir’de tesisleri var
Manisa da kurulacak Uçak yan sanayi fabrikası;Havacılık ve Uzay sanayinden Tarım Makinalarına kadar çok değişik sektörlerde faaliyet gösteren bir firma ve  İzmir Çiğli’de hali hazırda üretim yapan bir Fabrikası var. Kurulacak olan Otomotiv yan sanayi ise;  araba üstü Soğutma ve havalandırma donanımlarının imalatı yapıyor ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimine devam ediyor. Her iki fabrikanın Manisa Organize Sanayi Bölgesi 4. Kısmı 2. Etabında kurulma çalışmaları devam ediyor.
 
Otomotiv Ana Sanayi konusunda çok ümitli Sait Türek
Otomotiv Ana sanayini Manisa’ya getirmeyi düşünmüyor musunuz sorusuna ise Sait Türek; ”Otomotiv yan sanayi konusunda hızlıca ilerliyoruz. Manisa OSB’de Otomotiv yan sanayine sürekli yeni aktörler katılıyor. Otomotiv yan sanayi belli bir düzeye ulaştıktan sonra, ana sanayine geçiş için şartları zorlayacağız. Çünkü Ana sanayi bugünkü şartlarda de hiçbir yerde yatırım yapmıyor. Aksine daralan talepten dolayı mevcut tesislerini kapatıyor. Böyle bir dünya ticaret pozisyonunda yeni bir yatırım hiç bir yerde yok. Bu nedenle Manisa OSB’ye otomativ ana sanayinin gelmesi bugünkü şartlarda mümkün değil. Ancak ilerleyen yıllarda ne olur bilinmez. Bu bizim elinden tutup Manisa’ya getirebileceğimiz bir sektör değil.”
 
Otomotiv yan sanayi, Otomotiv ana sanayinin habercisi
 “Otomotiv yan sanayinin Manisa OSB’de çoğalması, bizim MOSB olarak ana sanayi konusunda geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor. Yani Otomotiv yan sanayi, Otomativ ana sanayinin habercisi. Zira ana sanayiler kendilerine en yakın hizmet verecek OSB’leri seçiyor. Bizim burada lojistik anlamda yerimiz uygun. Fiziki anlamda fabrikalar için yerimiz uygun. İşçi açığı olarak yeni projelerimiz var ve uygulamada. Otomotiv tüketimi de zaten Türkiye’de yüksek.  Ana sanayi hizmet edecek yan sanayide çoğalıyor. Otomotiv ana sanayi konusunda dünyada bir yatırım imkanı doğduğunda, işte o zaman o ana sanayinin geleceği yerlerden bir tanesi de Manisa OSB’dir.”
 
“Biz 5’i bir yerde olan OSB’lerden bir tanesiyiz”
 “Biz 5’i bir yerde olan  en yakın nokta olan OSB’lerden bir tanesiyiz. Bu nedenle de Ana sanayide tercih sebebi olabiliriz. Manisa organize sanayi bölgesinde hala bacalar tütüyor, bırakın işsiz kalmayı hala çalıştıracak işçi bulamıyorsa Manisa OSB, asgari ücret bugün % 40 artmış, OSB’ye sürekli yeni yatırımlar geliyor. İşte  bu gelişmeler Manisa için büyük müjdelerdir.”
 
“Çin bir hedef ülkemiz değil ama tamamen Çin’e kapalı da değiliz”
“Bizim hedefimizde daha önceden söylediğim gibi asgari ücreti işçiyi tatmin eder ve yeterli seviyeye yükseltmek. Bizim hedef ülkelerimiz; Japonya, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere,  Avusturya, Belçika, Amerika. Biz bu ülkelerdeki sanayi kuruluşlarını Manisa Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmaya ikna ediyoruz. Dolayısı ile önceliklerimizin içerisinde bunlar yer alıyor. Bir hedef ülkelerimiz, 2 hedef sektörler, 3 nitelikli eleman ihtiyaçları. Bizim önceliklerimiz bunlar. Çünkü menfaatlerimiz ortak bir paydada toplandı. Yoksa Çin bizim hedef ülkemiz değil. Düşük işçi maliyeti ile bir avantaj yaratıyor Çin kendine. Bu bizim MOSB olarak kabul edebildiğimiz bir yönetim şekli değil.  Evet rekabet avantajları var, Ucuz işçilik ve ucuz ürünleri ile mallarını çok kolay ihraç ediyorlar. Türkiye’de Çin’in ucuz işçilikle ürettiği kalitesiz malları sürekli ithal etme tehlikesi içinde. İşte biz Türkiye’yi ve Manisa’yı bu tehlikeden uzak tutmaya çalışıyoruz. Bugün Türkiye’de güneydoğu’da Maraş veya Mardin olması gerekiyor, el aletleri üreten bir tesiste 100 kusur Çinlinin  çalıştığı bir tesis var. Biz bunu Manisa’da istemiyoruz.  Çin bir hedef ülkemiz değildir, ama tamamen de kapalı da değiliz. Manisa’ya gelen alternatifleri çok detayıyla inceliyoruz.”
MOSB  Sosyal Bir Yaşam Merkezi Kuracak
Yeni yapılacak Manisa Organize Sanayi Bölgesi 6. Kısım da yeni bir Yaşam Merkezi yapılacak. 6. Kısımda 900 bin metre kare alana  inşa edilecek Yaşam Merkezi’ni büyük bir heyecanla anlatıyor Sait Türek. Ve gözleri ışıl ışıl diyor ki;” Biz OSB yönetimi olarak sadece Organize sanayiyi yönetmek ve yönlendirmek niyetinde olmadık. Eğer biz MOSB olarak iyi ve verimli çalışmalara yapmak istiyorsak, hem sanayiciye hem de işçiye aynı zamanda bir sosyal yaşam ortamı hazırlamak sorumluluğundayız. Bugüne kadar Organize Sanayi bölgelerinin bir tane hedefi vardı. Bu da sanayiciye doğru düzgün yatırım yapabileceği sanayi parseli üretmek. Bu sorumluluklarımız bugün bir yerlere geldi. Türkiye genelinde bugün 250-260 OSB oluştu. Biz şimdi Sanayi bakanlığımızla birlikte el vererek diyoruz ki, OSB’ler sadece sanayi parseli üretmesin… Bu sorumlulukları genişletmemiz lazım. Ne yapmak lazım. Sanayicilerin, yöneticilerin, teknisyenlerin, mühendislerin ve işçilerin hayatını, ömrünü vakfettiği bu sanayi bölgelerinde birde bir sosyal hayatları var. Para kazanmak iyi yaşamak için bir araç. İnsanın çalışmak ve para kazanmasındaki amacı ise; kendisini ve ailesini daha iyi imkanlar ve ortamlar içinde yaşatabilmek. İnsan parayı ne için kazanır; Çocuğunu daha iyi okutabilmek, ailesini daha konforlu bir hayatla yaşatabilmek, sinemaya, havuza, alışveriş merkezine götürüp istediğini alabilmesini sağlayabilmek …vs. gibi ihtiyaçları giderebilmek için kazanır. Yani kişi parayı kazanırken o hazzı duyması gerekir. Yani kişiye bu hazzı yaşayabilecek sosyal bir çevreyi yaratmak lazım. Bu sosyal çevreyi yaratamıyorsanız aynı CBÜ’nün adres olarak Manisa da olması ve Öğrencisinin-öğretim görevlisinin ancak bir kısmının Manisa da yaşaması gibi bir konuma düşer Manisa OSB. Bu Manisa’ya sadece yük getiriyor, kazanç değil. İşte Manisa OSB bu konuma düşmek istemiyor. Manisa OSB’de 35 bin çalışan var. Çalışanların, teknisyenlerin, mühendislerin ve yöneticilerin hayatını Manisa da geçirebilecekleri bir ortam sunamadığınız sürece, burada çalışanı tutamazsınız. Hizmeti Manisa üretir, kaymağını İzmir gibi başka iller yer. İşte biz bunu önlemek istiyoruz. Aksi takdirde nitelikli ve kaliteli göç alamazsınız. OSB işçisinden parayı çekip, gece kondu mahallelerinin inşa edilmesine imkan hazırlarsınız. Halbuki çalışana bir sosyal yaşam alanı sunarsanız, OSB çalışanı kendini açık hava hapishanesinde gibi hissetmez ve Manisa da yaşamaktan haz duyar. Böylece senden aldığı o hizmetin bedelini ödeyen insan kaynağına hizmet etmiş olursunuz. Böylece bir taraftan işçiye yatırısınız, diğer taraftan size geri döner. Şu anda Manisa ve OSB böyle bir hizmet vermediği için; kaynak gidiyor geri gelmiyor, gidiyor geri gelmiyor. Yani ekonomi Manisa’nın kendi içinde dönmüyor. Başka illere kaptırılıyor. Bizim önümüzdeki günlerde OSB’nin genişlemesi ile ilgili bazı hareketlerimiz olacak. Bu konuyu ilin Valisi, Belediye Başkanı ve üst düzey yöneticileri oturup konuşacağız. Bizim ilk defa sanayi parseline yönelik bir istimlak değil, sosyal sorumluluklara ve projelere yönelik istimlaklarımız olacak. OSB’de yapılacak konutlarda bu projelerden bir tanesi. Bu amaçla biz MOSB olarak sosyal sorumluluğumuz yerine getirmeye karar verdik ve yeni yapılacak Manisa Organize Sanayi Bölgesi 6. Kısım da yeni bir Yaşam Merkezi yapacağız.”
 MOSB çalışanı için 3.000 konut yapacak
“MOSB’da çalışan insanlara bir lokomotif çekirdek hareketi sunacağız. Tabi Organize Sanayi bölgesinde çalışan herkese konut yapma gibi bir şansımız ve iddiamız olamaz. Bu bir yaşam merkezi. Bu yaşam Merkezi içerisinde;İlköğretim okulu, kreş, havuz, alışveriş merkezi, Teknopark, Arge Merkezi, Yüksek Lisans Merkezi, sağlık Merkezi, Laboratuarları, Spor Merkezi,  Üniversite Üstü İleri Teknoloji Enstitüsü, geniş yeşil alanı ve bahçesi, çocuk parkı … v.s gibi sosyal amaçlı unsurlar yer alacak bu yaşam merkezinde.  Ayrıca Manisa OSB’de çalışan yöneticiler, asistanlar, teknisyenler, mühendisler, fabrika yöneticileri ve bir kısım işçiler için 3 bin konutluk binalar inşa edilecek. Bu binalar 1+1 veya 2+1 konutlar şeklinde olacak. İstimlaklar tamamlanıp inşaat başlandıktan sonrada, bu yaşam merkezi 3 yıl içinde bitirilerek OSB çalışanlarının yaralanmasına imkan sunulacak.”
Piyasadaki kiraların yarısı kadar bedelle kiraya verilecek
“Biz burada konut yapıp insanlara satmayacağız. Bu konutları yapıp insanlara Manisa Şehir merkezindeki kira piyasasından çok düşük bedellerle kiralayacağız. Kiralar Manisa da çok pahalı veya ev bulunamıyor.  İşte bizim yapacağımız bu konutlar Manisa’ya yeni gelen OSB çalışanları içinde olacak aynı zamanda. OSB çalışanı Manisa Şehir merkezinde 500 lira kira verecekse, OSB’nin konutlarında 250 lira kira verecek.”
2 yıl oturacak ve kendi evini alabilecek
“2 yıl oturma izni olacak bu OSB konutlarında. OSB çalışanı  O iki yıl içinde de çok düşük kiralar ödeyeceği için, OSB’de çalışırken elde ettiği kazancı biriktirme ve yeni bir ev alma imkanı bulabilecek. Yani biz MOSB olarak çalışanın kazandığı parayı biriktirmesi ve gayrimenkulle değerlendirmesine imkan tanıyacağız. Eğer işçi Manisa’yı sevdi ise, Manisa’ya ve işyerine adaptasyonunu sağladı ise de, Manisa da kalmaya niyetlendi ise de zaten o çalışanı Manisa’ya kazandırmış olacağız. OSB konutlarında 2 yıllık geçici oturma süresi dolduğunda da, zaten o çalışan kendi evini almış olacak. O konut yeni birine tahsis edilecek. Böyle bir zincirle OSB’de çalışan bir çok kişi kendi evini alma imkanı bulabilecek. Bu büyük bir hizmet ve şanstır çalışan için.”
“Kimsenin rakibi değiliz”
“ İşte biz MOSB olarak çalışanımıza böyle bir imkanı sunmayı planlıyoruz. Burada amacımız para kazanmak değil, İnsanlar için bir tampon bir geçici ikamet oluşturmak, düşük gelirli çalışana destek olmak. Geçici bir lojman gibi, bir ısınma devresi gibi düşünün bu projenin hedefini. Böylece çalışanın kafası rahat olacak. Biz müteahhitlerin, şehirde oluşacak olan sitelerin ve konut alanlarının rakibi değiliz. Kimsenin rakibi değiliz.”
MOSB İleri Teknoloji Enstitüsü kuruluyor
Kurulmasını planladıkları Manisa Organize Sanayi Bölgesi İleri Teknoloji Enstitüsü’nün ne aşamada olduğunu da sorduk OSB Başkanı Sait Türek’e. Kafasındaki projeleri bir bir anlatıyor Sait Türek “Biz MOSB olarak; Üniversitelerden derecelerle mezun olmuş kendini araştırmaya, geliştirmeye, bir şeyler bulmaya, bir şeyler icat etmeye  adamış beyinlerin başka ülkelere ve illere gitmesine engel olacak, onlara burada her türlü iskan ve imkan tanıyacak bir bilim merkezi imkanı sunacağız. Bu dahi beyinleri Amerika da ki bir bilim merkezine kaptırmayacağız. Onlara Manisa’da ve Türkiye de bilimsel araştırma ve icat yapma imkanı sunacağız. Yani yeteneği MOSB olarak sahipleniyoruz ve Manisa’ya mal etmek istiyoruz.”
“Dahi ve yetenekleri yabancıya kaptırmayacağız”
“ Onlara diyeceğiz ki ‘bul istediğin üniversiten dahi beyinleri, getir Manisa OSB’deki bilim merkezine, al laboratuarında burada, bize şimdi sana sunulan bu engin imkanlarla teknoloji üret, icatlar yap, buluşlar geliştir’ diyeceğiz. Biz üniversitelerdeki süper zekalı seçme beyinleri bu bilimsel araştırma merkezine  kazandırıp, bu üstün zekalı insanları, bilim adamlarını başka ülkelere göç etmesine ve yabancıya hizmet etmesine engel olacağız. Ne yapıyor bugün bu üstün zekalı Türk üniversite öğrencileri veya bilim adamları. Avrupalı hemen teklif götürüyor bu üstün beyinlere, onlarda yeteneklerini Türkiye de çürütmemek için gitmek zorunda kalıyor. Çünkü Türkiye de onların hizmet üretebilecekleri bir mecra veya bilimsel araştırma-geliştirme yeri yok. İşte biz oraya talibiz. Manisa Organize Sanayi Bölgesi İleri teknoloji Entitüsü, ArgeMerkezi ve Teknoparkı MOSB’da bunu yapacak.”
“MOSB Türkiye’nin Nasa’sı olacak”
“Yani MOSB Türkiye’nin Nasa’sı olacak. Biz büyük düşünüyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Biz bu üstün beyinlere  Nasa’nın sunduğu imkanları sunabilelim diye planlıyoruz. Bizim kendi teknolojilerimizi üretecek, Türkiye’den bir yapı kurarak, teknoloji sektörüne hizmet etmek amacını güdüyoruz.”
“Nitelikli ve kaliteli göçü sağlayacağız”
“İşte bu çalışmalar Manisa’ya nitelikli ve kaliteli göçü sağlayacak. Bu insanlar Manisa’ya çok yüksek değer katacak insanlar olacak. Bu insanlar yaptıkları işlerle, ürettikleri teknolojilerle Manisa ekonomisine ve bilimsel kariyerine değer katacak. Bu insanlar yetenekli, bilgili, donanımlı insanları Manisa’ya çekebilmek, Manisa’da kalmalarını ve yaşayabilmelerini sağlayabilmek lazım O zaman Manisa’ya katma değer daha çok gelecek. Hedefimiz bu. Belki de yarın ilerde Manisa bir teknoloji üssü olacak. Kim bilebilir ki…”
Teşekkür…
3 gündür aralıksız olarak sürdürdüğüm ve toplamda 6 gazete sayfası yayınından oluşan, Manisa’nın direği OSB yazı dizisinin hazırlanma aşamasında bana her türlü; bilgi ve kaynağı bulmamda destek olan Başta MOSB Başkanı Sait Cemal Türek,  MOSB Basın ve Halkla İlişkiler birim yöneticisi Akide Ilıca ve Kendisine bu kaynakların birleştirilmesinde yardımcı olan tüm MOSB emekçilerine teşekkür ediyor, emekleri için minnettarlığımı sunuyorum.  Nurgül YILMAZ. 
 
Okuma Sayısı : 85343     


35 yıllık bir Manisalı olarak bilmediğim ne kadar çok şey varmış;tebrikler çok kapsamlı ve boğmayan bir yazı.
  turgaymete@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 3550  Tarih : 16.01.2013 / 11:35:57

NRGÜL HANIM GERÇEKTEN ÇOK MUHTEŞEM BİR YAZI OLMUŞ, ZAATALİNİZLE EN KISA ZAMANDA TANIŞIP BU YAZINIZ ÜZERİNE SİZNLE MUKAYESE ETMEK İSTERİM... İYİ ÇALIŞMALAR
  egelihayrullah@gmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 3550  Tarih : 29.11.2012 / 20:01:07

Nurgül Hanım Sait beyin söylediği bu ev işi doğrumu? gerçekten yapılacakmı? Biz işçilere verilmeyecekmi? Saece mühendisler ve yöneticilere verilecekse bizler ne yapacağız? ben evimin kirasını ödeyemiyorum. Köye taşınmayaı bile kafaya koydum. geçinemiyorum. Bende bir osb çalışanıyım. Bzi işçilerde düşünülsün. 15 yıldır çalışıyorum, hala kiralarda sürünüyorum. Lütfen sait beye bunu iletirimisiniz. Bizde ev bu konut desteğinden yararlanmak istiyoruz. Mühendislerin maaaşı zaten fazla. Olna işçiye oluyor. Lütfen bu mesajım okunsun.
  cengizaykan@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 3550  Tarih : 12.11.2012 / 11:57:17

Bende bir OSB çalışanıyım. Çalıştığım yeri meğer hiç tanımıyormuşum. Ekmeğimi yediğim bölgeyi bu yazı sayesinde tanımış oldum. çok başarılı bir araştırma. Yayınlandığı gün herkes internetten bu yazı dizisini okumaya çalıştı. Helel asgari ücretle ilgili Sait Bey'in açıklamalrı hepimizi ilgilendiren bir konu. İnşallah asagri ücret başkanımızın dediği seviyelere yükseltilir. Yoksa bu ücretlerle geçinebilecek gibi değil. Bir an önce bence OSB'nin kendine has bir ücretlendirme politikası yapması lazım. İlla devle5tin verdiği asgari ücreti uygulamasından vazgeçmesi lazım. maaşlarımız bin liranın altına düşmemeli. artı mesailerimizle ancak geçinebiliriz. Bu yazıların ve araştırmaların devamını bekliyoruz merakla. saygılar Nurgül Hanım.
  nergizcevher@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 3550  Tarih : 12.11.2012 / 11:52:35

Bu kadar kapsamlı bir araştırmayı doğrusu beklemiyordum. Manisa OSB hakkında bilmediğimiz meğer ne kadar çok şey varmış. Kuruluşundan bu yana neler olmuşsa hepsini öğrendim. Zevkle ve merakla okudum. İnanın çok bilgilendim. Çok uzun ve verimli bir yazı olmuş uzun olmasına rağmen hiç sıkılmadan okudum. bir sonraki satırı merak ettim. Çünkü yazının yaşılma şekli o kadar profesyonel ki, beni içine çekti...Vallahi tebrik ediyorum. Nurgül Hanımın farkını zaten biliyorduk ta, bu tür çalışmaları farkını bir kez daha ortaya koydu. Güne Bakışa teşekkürler. OSB yi biz çok iyi öğrendik.
  hasan.soydas@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 3549  Tarih : 12.11.2012 / 11:40:33

"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


30+5   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com