ALIŞ : 5.3596 | SATIŞ : 5.3811 | ALIŞ : 4.6991 | SATIŞ : 4.7658
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
FİLM KOPTU 29.06.2012
 
Talih kuşu bu aralar Manisa’da
 
“Cengiz Ergün beni kendine rakip gördü”
“Bildiklerimin hepsi gırtlağıma kadar dayandı. Bir tahrik dahi dökülmeme yeter. Akıllı olsunlar. Bir dökülürsem, bir deşilirsem… Manisa’yı yiyip-bitiren, sömüren kim var kim yok hepsi  hem ağzımdan, hem de bu şehirden dökülür”
Bir buçuk ay önce Manisa’da kızılca kıyamet kopmuştu. 11 Mayıs 2012 Cuma günü Manisa’nın orta yerine öyle bir bomba düşmüştü ki, hem şehir hem de siyaset arenası hiç dilinden düşürmedi. Belediye Başkan yardımcısı Mesut Bayram Laçalar, Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından şok bir kararla görevden alındı. Ergün’ün bu davranışı  O günlerde  ‘ani bir karar olarak’ anılsa da, gün geçtikçe basına yansıyan yönlerine bakıldığında aslında Laçalar’ın görevden alınmasının  ani değil, yaklaşık 2 yıllık birikmiş mevzulara dayandığı ortaya çıktı. Başkan Ergün ve Laçalar son 2 yıldır Belediye ile ilgili işlerin yürütülmesi çalışmalarında fikir ayrılıklarına düşüyor, sık sık zıtlaşıyor ve her geçen gün diyalogları kopuyordu. Bardağı taşıran son damla ise; Sultan Cafe’yi içkili yer ruhsatı ile, Belediyenin çalıştırması isteği idi.
Nurgül YILMAZ
Herkes konuştu, O hep sustu. Şimdi O konuşuyor… Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından, 11 Mayıs 2012’de, Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Mesut Bayram Laçalar içini ilk defa Güne Bakış’a döktü.  Bütün sorularımızı samimiyetle cevapladığı gözlenen Mesut Bayram Laçalar; “Bildiklerimin hepsi gırtlağıma kadar dayandı. Bir tahrik dahi dökülmeme yeter. Akıllı olsunlar. Bir dökülürsem, bir deşilirsem… Manisa’yı yiyip-bitiren, sömüren kim var kim yok hepsi hem ağzımdan, hem de bu şehirden dökülür. Ona göre daha dikkatli davranmalarını öneririm.” Dedi. Yaşadıklarından dolayı çok üzgün ve kırgın olduğu gözlenen Laçalar, ancak yinede verdiği röportaj sırasında seçtiği temkinli cümlelerle dikkat çekti.
“Ben halktan Belediye Başkan Yardımcısı olarak oy istedim ve seçildim”
2009 yerel seçimlerinde Manisa Belediyesini MHP’nin almasında  kendisinin büyük katkısı olduğuna vurgu yapan Mesut Bayram Laçalar;” 2009 Belediye seçimlerinde MHP  olarak seçimleri iyi yürüttük. MHP’nin İl Başkanı olmam sebebi ile Genel merkezimizin de isteği üzerine, Manisa da yapılacak olan Belediye seçimlerinde Belediye Başkanı adayı olarak Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcısı adayı olarak da ben halktan oy istedik. Çünkü Genel Merkez böyle olmasını istemişti. 2009 yerel seçimlerinde Manisa halkı bize bu teveccühü gösterdi. Halk; Cengiz Ergün’ü Belediye Başkanı olarak, beni de Belediye Başkan Yardımcısı olarak o makama layık gördü. Seçti. Bizde O göreve başladık.  Bu öncelikle Mesut Bayram Laçalar olayı değildir. Milliyetçi Hareket Partisi olayıdır. İnsanlar bu konuda yanılmasın. Partilerin İl Genel Meclisi üyeliklerinde almış oldukları oy, O partinin genel anlamda aldığı oyu göstermektedir. MHP’de İl Genel Meclisi oylarında merkezde 55 binin üzerinde oy almıştır. Tabi ki Belediye Başkanlığı seçiminde meclis üyelerinin  isimleri, Belediye Başkanının ismi, belediye Başkan Yardımcısının ismi çok önemlidir. Hepsi önemli rol oynar. Ama hiçbir zaman unutulmasın ki; özellikle Ege Bölgesinde bağımsız adayların veya şahısların çok öne çıktığı görülmemektedir. Bu çok önemlidir. O yüzden burada hiç kimse Milliyetçi Hareket Partisi’nin veya Ülkücü hareketin varlığını yok sayamaz.  Yok sayma şansıda yok. Şahıslar gelir  geçer, Cengiz Ergün, Mesut Bayram Laçalar gelir geçer, ama Milliyetçi Hareket Partisi ve kültürü hep kalır. 1969’den beri biz bu davaya baş koymuş insanlarız.” Dedi.  
“MHP’nin oyu 90 günde yükselmedi, 4 yılda yükseldi”
2009 yılı MHP başarısının 90 günlük bir çalışmanın ürünü olmadığını, 4 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğuna vurgu yapan Laçalar;”MHP’nin Manisa da yapılmış olan seçimlerde 2007’de 3 milletvekili çıkarırken, merkezdeki oyu 25 bindi. 2009 Belediye seçimlerinde  ise merkezde 63 bin, meclis üyeliği 57 binle alınmıştır. Bu 90 günlük Belediye Başkanlığı seçimi çalışmasının değil, 4 yıllık MHP çalışmasının ürünüdür. MHP’nin İl Başkanlığı ve yöneticileri, teşkilatları tam kadro olarak Manisa Halkı’nın gönlüne girmiştir. Manisa halkı MHP’ye  temsil yetkisi vermiştir.  Böyle bir durumda biz göreve geldik. Belediye Başkanı ve yardımcıları topluma hizmet anlayışıyla göreve geldiğinden parti ayrımı gözetmeksizin bu görevleri üstlendik.” İfadelerini kullandı.
“Beni Cengiz Ergün atamadı, Manisa halkı seçti”
Kendisini Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün atamadığını, kendisini Manisa halkının seçtiğini vurgulayan Laçalar;”Kanunlar siyasi ve bürokratik olarak 3 Belediye Başkan Yardımcısı ile hizmet etme hakkı veriyor.  Her şeyden önemlisi Cengiz Ergün diğer 2 Belediye Başkan yardımcısını  kendi onaylamıştır. Kanundan doğan hakkı ile getirmiştir. Ancak Mesut Bayram Laçalar olarak ben seçim zamanında halktan Manisa Belediye Başkan Yardımcısı olarak oy istediğim için, zaten Manisa Halkı bana bu görevi vermişti. Beni  Cengiz Ergün atamadı. Manisa Halkı seçmiştir.” Şeklinde konuştu.  
“Benim dediğim olacak dedikçe zıtlaşıyorduk”
Sık sık Cengiz Ergün’ün tek başına karar almak istemesinden kaynaklı zıtlaştıklarını anlatan Laçalar;”2,5 yıldır Cengiz Ergün ile aranızda bu sürtüşmeler neden yaşanıyor veya aranızda ne gibi  sıkıntılar doğdu  sorusuna cevap veren Mesut Bayram Laçalar;”biz halkı temsil etmek için göreve geliyorsak, hiç kimse bir Belediye Başkanı dahi olsa,  padişah veya kral zihniyetinde ‘ben nasıl olsa göreve geldim, ben Belediye Başkanıyım, ben ne dersem O olur, bu işin istişaresi de olmaz. Meclisteki görüşleri de dikkate almam, ben tek başıma bütün kararları da alırım, bütün yetkileri de uygularım. Buna da meclis uymak zorunda. Veya diğer kesimlerde benim bütün kararlarıma tartışmaksızın uymak zorunda’ dediğiniz zaman ister istemez sıkıntı çıkar. Zaten Çıktıda. Bizim Cengiz Ergün ile 2,5 yıldır sürtüşmemizin sebebi, problemlerimizin doğmasının-büyümesinin ve son noktaya gelmesinin ana sebeplerinin başında bunlar geliyor. Yani Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün bütün kararları tek başına almak istemesinden, beni ve meclis üyelerinin görüşlerini kaale  almamasından geliyor. Yoksa Mesut Bayram Laçalar olarak ben şahsıma hiç bir zaman Belediye Başkanı Cengiz Ergün’den ‘bana şu imtiyazı sağla veya şunu bana ver dememişimdir. Böyle bir şeyin olması da söz konusu değildir. Benim taşıdığım misyona, yüklendiğimiz göreve de aykırıdır. Sadece vatandaşların ve halkın talepleri doğrultusunda benim Belediye Başkanı Cengiz Ergün’den isteklerim olmuştur. Bu halkın talep ve istekleri doğrultusunda kendisi ile ters düşmüşüzdür. Benim dediğim olacak dedikçe zıtlaşıyorduk. Birbirimize zaman zaman sertleştiğimiz noktalar olmuştur. Ama ayrılık noktasına geldiğimiz aman hiçbir şekilde Cengiz Ergün’ün böyle bir hakkı olamaz” açıklamasını yaptı.  
“Hizmetlerin halkın istediği şekilde götürülmesi konularında tartışıyorduk”
‘Cengiz Ergün’den sizin istediğiniz ama yapmak istemediği istekler-talepler neydi?’ sorusuna cevaben Mesut Bayram Laçalar; ”genelde; çarşı -pazar esnafının, şoför esnafının, sade vatandaşların kendilerine Belediye tarafından hizmet edilmesinde, Belediye hizmetlerinden rahatsızlık duyduklarında bunların düzletilmesi konusunda talepleri olmuştur. Bende bu konuların çözülmesi konusundaki kendisi ile görüşmelerim sırasında tartışmışızdır, ters düşmüşüzdür. Belediye Başkanı Cengiz Ergün  tabana eğilimi veya halkın gözünde halka eğilimi farklı olabilir veya kendisi farklı noktadan bakabilir, ama benim 37 senelik cemiyet hayatım var. İnsanların içerisinde yaşama şeklim var. Ben halkın içerisinden gelmiş biri olarak o insanların hiç birinin isteklerine kulak tıkayamam” dedi.
“Yapılabilecek isteklerdi ama onay vermiyordu”
Bu istekler yapılabilecek istekler miydi? Belediye mevzuatı ve kaynaklarına uygun istekler miydi? Belediye Mevzuatına aykırılık var mıydı bu isteklerde? Sorusuna ise Laçalar;”Tabi ki yapılabilir isteklerdi. Zaten Belediye mevzuatına aykırı olan istekleri ben uygun bir dille vatandaşa anlatabiliyordum. Olamayacağı konusunda ikna edebiliyordum. İzah edersiniz vatandaşa, vatandaşta anlar. Ama Belediye mevzuatına aykırı istekleri zaten ben Belediye Başkanına götürmem. O kadarda işimizi biliyoruz. Ama yaptırım noktasında bu insanlara sahip çıkma, Manisa halkının isteklerine cevap verme konusunda  yetkiler-görevler Belediyenin elinde ise, Belediye bunları uygulamak zorundadır. Aksi takdirde halkın değil, kendinizin belediye başkanı olursunuz.” Yorumunu yaptı.
“Cengiz Ergün MHP’nin tabanını tanımamaktadır”
Laçalar Başkan Ergün’ün MHP tabanını tanımadığını iddia ederek; “Ben Milliyetçi hareket Partisinin tabanından gelmiş ve örgütçülüğü iyi bilen bir politikacıyım. MHP’ye bugünde, yarında hizmet etmeye gönül vermiş bir insanım. Ama Cengiz Ergün Belediye Başkanı seçildiği partisini ve tabanını tanımamaktadır. Hele son zamanlarda Cengiz Ergün benimle artık çalışmak istemediğini açık açık beyan etmeye başlamıştı. Fiilen bunu artık söylüyordu. Hiçbir şekilde artık benimle bu işe devam etmeyeceğini, kendi ve görüşlerine  ket vurduğumu söylüyordu. Benimle çalışmamasının kendince daha doğru olduğuna inanıyordu. Bende çok açıkça söylüyorum, böyle bir düşünce megalomanca bir düşüncedir. Zaten kendisi de çok megaloman bir insandır. Böyle bir nokta da idareciliği birlikte yürütmeyi bende hiç uygun bulmuyorum. Bu görevden alınmamda kim haklı kim haksız noktasında şu an hiçbir şey söylemeyeceğim. Önümüzdeki günlerde kimin haklı veya haksız olduğu konusunda bu halk doğru kararı verecektir.”görüşlerine yer verdi.
“Belediyenin tek kuruşunu şahsım için kullanmadım”
 Ama benim şahıs olarak 3 yıl boyunca hiçbir şekilde bir menfaat  veya çıkar anlayışım hiç olmamıştır. Tam aksine 3 yıl boyunca Belediye Başkan Yardımcılığı makamımdan dolayı verilen belediye resmi aracını bile hiç kullanmadım. Kendi özel aracımı kullandım. Kendi aracımın benzinini-mazotunun  parasını dahi ben kendi cebimden verdim.   Belediyenin tek kuruşunu şahsım için kullanmadım. Asla ve asla belediyenin sırtından şahsıma bir menfaat sağlamadım. Bu benim yaşam biçimim, topluma bakış açım ve hizmet anlayışımdır. Daha önce sendika başkanlığı dahil olmak üzere 20 yılı aşkın bir süredir başkanlık ve idarecilik yapmış bir insanın bugün tartışılır hale gelmesi çok üzücüdür.” Dedi.  
 
 
“Neden görevden alındığımı ben değil, Cengiz Ergün açıklasın”
Neden görevden alındığı konusunda Başkan Ergün’ün açıklama yapmadığına işaret eden Laçalar;”Görevden alınmış bir adam, görevden neden alındığı konusunda bir cevap veremez. Görevden alan adam, beni niye görevden aldığı konusunda açıklama yapmak zorundadır. Ama Cengiz Ergün beni niye görevden aldığının cevabını hala vermedi. Hala bu konuda bir açıklama yapmadı. Ben niye görevden alındığımı, nerden bileceğim. Benim gibi topluma mal olmuş bir politikacının içine düşürüldüğü durum çok üzücüdür.  Görevden alınmış bir adam nasıl bir açıklama yapabilir. Ancak kendini tanımlar. Bende şu an onu yapıyorum işte. Kendimi tanımlıyorum. Beni görevden alan Cengiz Ergün’de ‘ henüz sebep açıklamış değil. Kamuoyu tarafından soruluyor. ‘Mesut Bayram Laçalar niye konuşmuyor’ diye. Sebepler bunlar” dedi.
Ateşin fitili Sultan Cafe ile yakıldı
İlk tartışmalarının Sultan Cafe’nin alkol ruhsatı ve alkollü bir yer vasfına sahip olması ile ilgili çıktığına önemle işaret eden Laçalar;”Aramızdaki gerginliğin en büyük patlama sebebi  Sultan Cafe’nin alkollü olmasından kaynaklanmıştır. Benim görüşüm, dolayısı ile MHP’nin ve ülkücü hareketin görüşüdür.  MHP’li bir belediye misyon itibari ile hiçbir şekilde alkol satamaz, alkollü bir yer işletemez. Ancak başka özel bir şahısa veya işletmeciye  devredilir, taraflar müracaatını yapar, alkol ruhsatı verilmesi uygun görülürse, alan özel kişi işine devam eder. O zaman problem olmaz.  Sultan Cafe başta belediyenindi. Ve Orada alkol satılıyor, müşterisine alkollü hizmet veriyordu. Benim savunmam Manisa Belediyesi alkollü hizmet veren Sultan Cafe’yi çalıştırırsa, MHP’li bir Manisa Belediyesi’ne ‘alkol, içki satıyor’ denilecekti. Bende ‘bunu dedirtmeyelim’ savunmasını yaptım. ‘Bizim misyonumuza aykırıdır. Böyle bir cevabı biz Manisa kamuoyuna veremeyiz. Millete anlatamayız’ söylediğim bu. Cengiz Ergün’de; Manisa’nın nezih restoranlara, güzel yerlere ihtiyacının olduğunu, Manisa Belediyesinin bu tip yerleri çalıştırmasında ne sakıncası olacağını, hala böyle bir zihniyetin kamuoyuna hakim olamayacağını, insanların ve halkın bu işe güzel bakacağını iddia etti. Bende aksini iddia ettim. Bugünde aynı söylüyorum, yarında aynısını söyleyeceğim. MHP ve Ülkücü Hareketin misyonunda alkol satmak ve alkollü yer işletmek yoktur. MHP Belediyesine ‘ içki sattı’ dedirtmez. Ama hiç kimsenin özel yaşantısı beni ilgilendirmez. Özeline karışmam. Ne yaparsa yapsın. Bana ne. Ama partinin ve ülkücü hareketin misyonunda ben bunları savunmak zorundayım. Bunu Cengiz Ergün İster sever, ister sevmez. O’nun sorunu bu. Sonra Uzlaşma sağlandıktan sonra Sultan Cafe Sofra Levent’e devredildi. Ardından Cengiz Ergün  dedi ki; ‘Mesut Bayram Laçalar meclis üyeleri arasında  iki başlılık yapıyor. Meclis üyelerini böldü. Bir kısmı bizim yanımızda, bir kısmı O’nun yanında. Burada Belediye Başkanı bir tane olur, iki tane belediye başkanı olmaz’ gibilerinden düşündü. Sanki ben Cengiz Ergün’ün Belediye Başkanlığını gölgede bırakıyormuşum gibi bir hava estirdiğime kendide inandı, çevresindekileri de inandırdı.  Böyle serzenişlerde bulunmaya başladı. Ondan sonrada bütün diyaloglar koptu. Benim de tavrım bellidir. Bir daha da Cengiz Ergün ile hiç uyum sağlayamadık. Çünkü benim Cengiz Ergün’ün Belediye Başkanlığını ekarte etmek gibi bir düşüncem olmadı hiç.” Savunmasını yaptı.  
“Geldiğimiz bu nokta Cengiz Ergün’ün megalomanlığının bir ürünüdür”
Laçalar;”Bu adam seçilmiş. Bende  O’nunla birlikte seçim döneminde çalışarak, Belediye Başkan Yardımcısı vasfıyla seçilmiş bir insanım. Böyle bir derdim benim niye olsun ki? O Belediye Başkanıdır. Bende Belediye Başkan Yardımcıyım. Niye böyle şeyler içine gireyim ki? Ama bu davranışı Cengiz Ergün’ün megalomanlığından kaynaklıyor. Geldiğimiz bu nokta Cengiz Ergün’ün megalomanlığının bir ürünüdür. ‘Benden başkası burada hakimiyet sağlayamaz. Veya benden başkası burada düşüncelerini açıklayamaz. Uygulayamaz. Ben ne dersem o olur’ zihniyeti, anlayışı bizi bu noktaya getirmiştir.  Ha diğer Belediye Başkan Yardımcıları Cengiz Ergün ile farklı bir şekilde anlaşabilir; ‘peki başkanım, peki başkanım’ diyebilir. Ama ben yanlışlara da doğru diyebilecek kapasitede bir adam değilim. Yanlışa ben hiçbir zaman doğru demedim, dememde.” Dedi.  
“Hakkımda bir tane şaibe veya usulsüzlük bulsunlar, kendimi cumhuriyet Meydanı’nda yakarım”
Laçalar çok iddialı bir laf ederek; “Ben 20 yıldır Manisa’da politika ve idarecilik yapıyorum. Bu 20 yıllık görevlerim sırasında hakkımda bir tane şaibe bulsunlar, bir tane usulsüzlük bulsunlar ben kendimi cumhuriyet Meydanı’nda yakarım. Benim ahlakıma, haysiyetime, particilik anlayışıma, şerefime hiç kimse leke süremez. Partim adına, misyonum adına bunları savunmak zorundayım. Hiç kimsede benim bu dünya görüşümü değiştiremez.”şeklinde hakkında söylenenlere tepki gösterdi.
“Pasifize etmek için bana bağlı birimleri 3’e indirdi”
Başkan Ergün’ün kendisine bağlı birimleri 6’den 3’e indirdiğini açıklayan Laçalar;“Sonra sürekli geri adım atmak zorunda kaldığı için, aramızda ve belediyede sürekli bir soğukluk hakim oldu. Ondan sonrada benim makamımda sorumlu olduğum yerlerle ilgili görev değişikliği yaptı. İtfaiye, Su ve Temizlik işleri birimlerini bana bağladı. Bu görev değişikliğinden önce bana; İnsan kaynakları, Zabıta, su İşlerinden oluşan 6-7 tane birim bağlıydı. Bu sürtüşmelerin neticesinde bana bağlı olan birimler 3’e düşürüldü. Burada görev daraltılmasının asıl amacı, Mesut Bayram Laçalar’ın pasifize edilmesi veya yok edilmesi idi. Ama Mesut Bayram Laçalar bu sularda kendini yok ettirmez. MHP’nin misyonunu taşıyan bir adamı siz yok etmeye çalışırsanız, O zaman sizin derdiniz, MHP ve Ülkücü hareketledir. Halk Belediye Başkanın ulaşamıyor ise, O’na erişemiyor ise, kendine ilk el açan ve iyi davranan adamı bulur. O’na sarılır, O’na dayanır. İşte Belediyede O adam bendim. Cengiz Ergün değil. Ben bu insanları karşıladım ve ağırladım. Belki tamamının işini halledemedik, Cengiz Ergün’ün tavrından dolayı ama, en azından vatandaşla istişareler yaptık, ilgilendik ve belediyeden memnun bir şekilde evlerine gönderdik. Özellikle işçi alımlarında netice itibariyle Belediye Başkanı karar verdiği için kırdığımız çok kalpler oldu. Ama neticede ben yardımcısı olarak izah etme noktasında gerekeni sonuna kadar yaptım.” Dedi.  
Laçalar Merkez  İlçe Belediyelerinden birine aday
Önümüzdeki yerel seçimlerde Belediye Başkanlığı’na adaylığınızı koyacak mısınız sorumuzu net bir şekilde;’tabi ki evet’ diye yanıtlayan Mesut Bayram Laçalar, Manisa’nın büyükşehir olması halinde Merkez İlçelerden birisine aday olacağını ve çalışacağı bölgenin; Karaköy Sınırından başlayıp, Laleli ve civarını kapsayan  kesim olduğunu net bir şekilde açıklayarak;”Zaten bizim Cengiz Ergün ile sürtüşmelerimizin ana sebeplerinden bir tanesi de budur. Manisa büyükşehir olduğunda şehir ikiye bölünecek. Mesir Belediyesi olarak adlandırılan İlçe Belediye Başkanlığı için benim ismim geçiyordu. Bunu duyunca  kendisinde çok büyük rahatsızlık uyandırdı. Bu ne demektir. Büyükşehir belediyelerinden birine Mesut Bayram Laçalar aday olursa, Cengiz Ergün’de Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacak mutlaka ki… Ondan sonrada ipler zaten tamamen koptu. Mesut Bayram Laçalar kazanırsa, O zaman nasıl olsa yürümez bu yönetim. Mesut Bayram Laçalar ile anlaşamayız öyle bir durumda. Ne yapmak lazım, görevden almak lazım. İşi başından çözmek lazım. Böyle düşündü ve böyle yaptı. Ben Merkeze bağlı bir belediyenin Belediye Başkanlığı’na adayım. Bunu ilk defa sizin gazetenize Güne Bakış’a açıklıyorum. İsimleri; Şehzadeler, Mesir, Spil ve Gediz olarak geçiyor. Ama henüz Merkez İlçe Belediyelerinin isimleri netleşmedi. Netleştiğinde size ismini de söyleyeceğim. Ama Karaköy sınırından başlayıp, Laleli Bölgesini kapsayan Belediye hangi isimle olacaksa, ben Oranın Belediye Başkanlığına Milliyetçi Hareket Partisi’nden adayım. Büyük olasılıkla O bölge Mesir Belediyesi ismi ile anılacak. İşte ben o bölgeye adayım. Belli olmaz diğer ilçeye de aday olabilirim. Her iki taraftan da hakkımda eminim. Cengiz Ergün’de, vatandaşta ve merak eden kim varsa herkes bilsin. ” diyerek, adaylığını ilk defa Güne Bakış Gazetesi’ne açıkladı. Laçalar böylelikle seçime çok uzun bir süre olmasına rağmen, Manisa Belediye seçimleri için adaylığını açıklayan ilk aday adayı olma vasfını da kazanmış oldu.   
“Aday olsun tabi de, Parti aday gösterir mi Cengiz Ergün’ü?”
Cengiz Ergün’ün ikinci bir dönem için aday olması durumunda tavrının ne olacağı sorusunu da cevaplayan Mesut Bayram Laçalar; “hiçbir tavrım olmaz. Elbette aday olsun. İyi ya eğlenceli geçer bizim çalışmalar. MHP’den herkes Belediye Başkanlığına aday olabilir. Ama adayların kim olacağının kararını Genel Merkez verir. Aday adayı olursunuz. Size kimse bir şey demez. Ama adayı belirleyecek olan teşkilattır. Söylemenizle aday olunmaz bizim teşkilatta. Sizin gönlünüzden her şey geçerde… Parti aday gösterir mi Cengiz Ergün’ü? Teşkilat Cengiz Ergün’ü yeniden bir yere getirir mi? Biz Cengiz Ergün ile aynı kulvarda değiliz. İl ve ilçe başkanlığı seçimlerinde bile Cengiz Ergün benim desteklediğim grubun tersi grubu işaret etti. Çünkü Ben Milliyetçi Hareket Partisinin tabanından geldim. Benim bu partide yerelde ve genelde çok büyük bir gücüm var. Kendisi de bunu çok iyi bilir.  Elbette Belediye Başkanlığına adayım. Ben Manisa’nın çocuğuyum. Elbette böyle bir hedefim var. Kendiside elbette aday olsun. Eğer teşkilat kendisinin adaylığını onay verirse eyvallah. Bu işe teşkilat karar verir. MHP’de  teşkilatçılık başkadır. O vakit geldiğinde bakıp göreceğiz, kimin aday olup olamayacağını. Aynı şey benim içinde geçerli. Bende aday adayı olurum. Benimde adaylığım hakkında teşkilat karar verecek. Seçim zamanı geldiğinde göreceğiz bunu artık. Böylece kimin başarılı, kimin başarısız olduğu da ortaya çıkacak. Ama sizin gazetenizde ilk defa açıklıyorum ve yineliyorum. Ben adayım. Bilmek isteyen herkes bilsin.” Dedi.
“Bunlar ya kanun bilmiyor, yada kasıtlı yapıyorlar”
Yerel Gazetelerde çıkan köşe yazılarının ve haberlerin bir iftiradan ibaret olduğunu iddia eden Laçalar;”Ben bir Sümerbank işçisi ve SSK emeklisiyim. Hem de en üst düzey göstergeden emekli oldum. Teksif Sendikası başkanlığı yaptım yıllarca. 15 senelik sendika başkanlığımda karşıma rakip çıkmadı. Çünkü ne sağcı ayırdım, ne solcu ayırdım. Çünkü hiç birini yarı yolda bırakmadım. Sendika Başkanı olmam nedeniyle 1200 Sümerbank hissedarının hamiline senetleri, benim başkanlık odamda duruyordu. Bir günden bir güne hamiline olan o senetlere gözümün ucuyla bile bakmadım. O senetlere göz dikmedim. İçlerinden bir tanesini dahi alsam, kim nerden bilecekti… Ama ben namusu ve şerefi için yaşayan vicdanlı bir insanım. Ben bunu yapmam. Ve Sümerbank işçisi olmaktan şeref ve onur duyarım. Bunların karın ağrısı başka. Bunların karın ağrısı Sümerbank vakasıdır. 2003 yılında Sümerbank basılmıştır. Bekçi posta başı hırpalanmıştır. Sümerbank Genel Müdürü tartaklanmıştır. Bende ertesi gün 500 kişiyi yıkmışım kapıya, olay ulusal basında bile konu olmuştur. Bangır bangır demeç vermişim. Ondan sonrada olanlar olmuştur. . 47 kişilik ortak girişim grubunun ortaklarından bir tanesinin bana garezi vardır. Köşe yazarı da hakkımda yazıyor. Vallahi yazsın. Böyle gazetecilik oluyorsa, yazsın. Bir başkası da neden MHP belediyeyi aldı? AKP’li belediye zamanında  her şey gülük gülüstanlık gidiyordu. SNS Fuarcılığı yaptı. Ardından belediyeye verdiler, ballı kaymak. Rakamlar afaki... Mesut Bayram Laçalar böyle bir yere çomak sokarsa ve şimdide görevinden alınırsa, tabi ki çakallar saldıracak. Bırakın Ülkü ocaklarına para aktarılmasını, benim bir tane usulsüzlüğümü bulsunlar. Zaten bulsalar hakkımda herhangi bir şey, ipliğimi pazara çıkarırlar. Benim parayla-pulla işim olmaz. Ben 3 yıl makam şoförü ve makam aracı dahi kullanmamışım. Ne yapmışım ben kendi benzinimle-mazotumla ve özel aracımla işime gitmiş gelmişim. Belediye Kaç para vermiş bana  Belediye   Başkan Yardımcılığı görevimden dolayı; 4 bin lira. 4 bin liranın 2.5 lirasını  O belediye koridorlarında bırakmışım. Fakir-fukaranın elektriğini, suyunu, telefonunu, ıvır-zıvırını kendim ödemişim. Ben zaten en üst göstergeden işçi emekliyim. Ben 3-4 ay daha kalsaymışım görevimde, belediyeden emekli olma imtiyazından faydalanacakmışım.   Ben zaten emekli iken, bana belediye nasıl ikinci bir emeklilik imkanı sağlayacak? O’da yazıldı. Bunların ya kanundan-nizamdan haberleri yok. Ya da varda kasıtlı yazıyorlar. Böyle bir kanun bırakın belediye başkan yardımcıları, belediye başkanları için bile yok. Ben BESOT’tan bile bir kuruş para almış biri değilim. Meclis üyeliğinden aldığım oturum başına 80 lirayı bile, Ülkü Ocaklarına bağışlamış biriyim. Anlamak mümkün değil” diye serzenişte bulundu.
 
“Para aktarıldığı iddiaları ispatlasınlar, bekliyorum”
Yerel Gazetelerde çıkan köşe yazılarına ve Belediyeden Ülkü ocaklarına para aktarıldığı iddialarını da sert bir dille eleştiren Mesut Bayram Laçalar;”Ben Ülkü ocaklarına para aktarmadım. Aksine Çoluğumun çocuğumun rıskından, cebimden  para veririm. Öylede yaptım. Önce herkes bir aynaya  bakacak. Belediye Başkanı Bülent Kar iken, AK Parti Gençlik kollarının; bilardo salonu,  eski adliye ara sokağındaki binasında deri koltuklar, plazma televizyonlar…vs. ve 300 metre kareye yakın bir dairede idiler. Ne oldu Belediyeyi kaybedince AKP, O binalar kapandı gitti. Onlardan eser yok şimdi. Biz MHP’li Belediye olarak 3 senedir görevdeyiz. Ülkü Ocaklarında  binamı var Allah aşkına ? MHP, Ülkü Ocakları kirasını mı ödeyebiliyor Allahınızı seversiniz? Hani bizim partiye olan imtiyazımız ve aktardığımızı iddia ettikleri O paralar nereye gidiyor o zaman? Ülkü Ocakları binasının kirası 800, İlin 600, İlçenin de 600 lira kirası var. İl Başkanı ve yönetim kendi aralarında para toplayarak bunların kirasını ödemeye çalışıyor. Hani o belediyeden partiye aktarıldığı iddia edilen paralar nereye gitti, O zaman? Nereye harcandı o paralar? Çok biliyorlarsa, nereye harcandığını da açıklasınlar, onu da yazsınlar bu iftiraları atanlar. O kadar basit mi bu işler? Ben 4 yıl İl Başkanlığı yaptım MHP’de, yanımda çalıştırdığım adamın parasını kendi cebimden  ödedim partide. Biz MHP’nin rüştünü, şerefini, haysiyetini  ispat etmek için böyle çalıştık. Ben çocuklarımın kursağından haram lokma sokmadım. Akçeli işlerin içerisinde hayatımda olmadım. Para aktarıldığı iddiaları ispatlasınlar, bekliyorum. Hem de hemen.” Diye tepkisini dile getirdi.
Mal varlığını açıkladı
Mal varlığını da bir bir anlatan Laçalar;”Ha,  ben nerden geldim buralara? Sene 1990’da sendika da 17 milyon maaşım vardı benim. Genel merkez bir kavga etti. Genel sekreter ve Genel Başkan; benimle beraber 43 tane şube başkanının maaşı  bir ay 102 milyon, bir ay 204 milyon oldu. Bir daire 800 milyondu o zaman. 4 yılda bir de yıpranma parası da  aldım. Gitsinler Genel Merkezden araştırsınlar. Ben babamdan kalma evde oturuyorum. Borsaya yatırdığım 8 milyar paranın, 34 milyar olması ile Sultan Yaylasından 3 dönüm yer  ve dublex bir ev aldım. Benim malımı mülkümü araştırsınlar. Her şey ortada. Bizde akçeli işler olmaz. Ama onların hepsinde akçeli işler var “ dedi.
“İspat etmezlerse müfteridirler”
Laçalar;”Ülkü Ocaklarına para aktarıldığı iddiası ile Tamer Akkal’ın İfade verdiği haberini yazan arkadaşlara diyeceğim şudur. “eğer böyle bir iddia varsa, iddiayı ortaya atan veya yazan iddiasını ispat etmekle mükelleftir. Bende belediyeden Ülkü Ocaklarına para aktarma olayının olmadığını ısrarla iddia ediyorum. Bu iddiayı atan ve yazan iddiasını ispat edecek. Başka şansı yok. Yoksa müfteridir.  İspat etsinler. Bekliyorum. Ayrıca hakkımda köşe yazısı yazan bir iki yerel gazete yazarını da sesleniyorum. Manisa 2009 yerel seçimlerinde temiz sularda yüzen balıkları da bilir, daha sonra temiz suların dışına çıkıp; kömürleşmiş, kirlenmiş, simsiyah olmuş balıkları da bilir. 2009 yerel seçimleri bunlara en iyi cevaptır. Bunların artık kamuya ait temiz sularda yüzmesini halk yasaklamıştır. Bildikleri ne varsa. Gazete ve televizyonlar da her mecrada, herkesle tartışmaya ve bütün olanları açıklamaya hazırım. Ama ellerine kalem alıp ta kalemşörlüğe soyulanlar şunu iyi bilecekler. Ben hiç kimseye bu kadar yıl boyunca iftira atmadım. Bütün konuşmalarım belgelidir. Belgelerle konuşmuşum. Kalemşörlük yapanlarda iftira etmeden, açıklama ve yazma haklarını kullanabilirler. İftiralarını ispat etmeyenlerde müfteridir.  Bazıları da meydanı boş bulup benim Sümerbank işçisi olduğumu söyleyerek, Sümerbank işçisini ezdiğimi söylemiş. Hem de işçiliği, tekstil işçisini, Sümerbank işçisini aşağılayarak. Bunlar benim kanımı dondurdu. Mesut Bayram Laçalar’ı tanımadığını, birilerinden bilgi alarak bu yazıları yazdığını iddia edenler şunu çok iyi bilsinler. Ben Dolma Sayanların Hafız Zekai Hocanın torunuyum. İnşaat boyacısı Nalbur Arif Usta’nın Oğluyum. Ben Ülkücü hareketin ve MHP’nin , nede atalarımın başını öne eğdirecek hiçbir olayın ve kirliliğin içerisinde hayatım boyunca olmadım. Bundan sonrada olmayacağım. Tetikçilik yapan insanlar bu anlattıklarımı iyi bilsinler. Bu anlattıklarımla tatmin olmayanlar varsa ve önümüzdeki günlerde  beni daha çok tahrik ederlerse bir bir isimlendirerek her şeyi anlatabilirim. Hiç problem yok. Hepsini bir dökerim kamuoyunun önüne. Bir tahrik bile yeter. Bugün bu kadarını anlattım, bir tahrikte gerisi gelir. Bu da biline” diye konuştu.
 
Okuma Sayısı : 48151     


Ali Taşuşağı arkadaşım. BAK CENGİZ ŞİŞMANLARIN KENDİ YORUMUNDAN ALDIM İYİ OKU...HİRA DAĞI KADARMI? "Biz işini düzgün yapan her partiyi destekleriz,şu anda Ak Parti ülkemizin geleceği için olmazsa olmaz.Yapılan iyi işlerinide destekliyoruz,anlatabildik mi?" BU İFADE YORUM KISMINDA CENGİZ ŞİŞMANLARA AİT...AK PARTİYİ ÖVEN VE DESTEKLEDİĞİNİ SÖYLEYEN NASIL ÜLKÜCÜ OLUYOR ALİ BEY?

  ibr_55@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 1537  Tarih : 29.06.2012 / 11:49:19

Hükm-ü İlahi,zaman ve mekân dahilinde tecelli eder.Hakikat-i şahanenir kader.Vazifeler geçicidir.Kullar;sadece işin etiketinde..Şu Zabıta müdür olmuş,bu filanca amir olmuş.Neler yaptınız?Sual tevcih edilir muhataba!..Ülkede yargı var.Mesut bey;ne bili,yorsa medyada arz-ı endam edeceğine,gidecek savcıya.Konuşacak.Üzerime gelmeyin demekte Bakış gazetesinde..Ne biliyorsan söyle Mesut bey.Söyle ki;Hakikat-i şamil,tğüm ebat cemaliyle beşerin zihnine intikal etsin.Zamanın güzeli ne güzel demiş:Hak arayan hakkı,zulm arayan zulmeti başına sarar..Siyaset,endam ve vazifesiyle sır ve hizmet ister.Gazetelerde beyenat değil.Bu şehirde burada yorum icra eyleyen zabıta müdürü kardeşte yorum ve kelam eylemiş.Halt etmiş.Sus ve çekil kenara beyhude suret.Yok şu derneğin başkanlığını yapmış,yok şu kişi onu zabıtaya müdür yapmış.Yapmışta ne olmuş.Ali kıran baş kesen,mazlum ezen zalim olmuşsun.Sus..Susmasını kazan ki;unutul.Unutsunlar tipini,söylemini beyhude.Biz;memleketimizden gelmişiz bu memlete..50 senedir buradayız.Cemaat ehliyiz ve Mesut beyide severiz.Fakat;görevini icra eylerken susmasını bilecek.Hiddet ve konuşmak yakışmaz hadiseler hakkında.Mesut bey iyidir.Siyasette yapamadı.Siyasette yapamaz.Siyasette yalanlar vardır.Doğru adamı zedeler.Belediye bünyesinde en büyük hata,zabıta müdürlüğüne getirilen ve esnafa kan ağlatan bu kişilerdir.Pazarda esnafa rahatsızlık verirler.Garibanın tabelasıyla iştigal eylerler.Kahveciyle uğraşırlar..neydi o ilk zamanlar zabıta müdürü.Yukarı yorumda yazmış..Adeta komando birliği yönetir gibi mekanlarımıza gelir..Ağzından kelimeleri tartmaz..Şaşkını yaparsanız zabıta,alırsınız başa bela.LŞimdi ekmeğimizi 35 krş.almaktayız.NEYDİ O 75 KRŞ?şimdi okuduk gazetelerde..Yazık.Benim bir akrabamda hatta.Minibüsçü..Topluca şikayet ettiler o müdürü..Tutuklandı o zaman...yazık..Biz mesut beyin hatırına oy vermiştik.pazarda-minübüslerimizde rahat edemedik..Biz eşkiyalık nedir iyi bilirizde.Bu memleket bizim.Eşkiya tiplilerle zabıta olmayacağını Mesut hocaya defalarca çıktık söyledik.neymiş?Ülkücüymüş..Ne ülkücüsü o ?Bizim mahallede rahmetli Bitlisli ülkücü şehit vardı.salih gelirdi evimize o zamanlar.Bunlardan ülkücü olamaz ki.oğluma yaz dedim şuraya mektup.İçimi dökeyim.Ülkücüler evvela şu zabıta müdür olan ve buraya yazı yazanlardan kurtulsun.Gazetelerede çıktı.okuduk hatta.Durakta.yazık...Birde ne demiş bak sen.Bülent bey onu ararmış.ne arayacak seni?sen kimsin...1 saat evvel aradım danışmanını.yok öyle dedi.şimdi selçukuda arayacağım.soracağım.Bu kişiyle görüşüyormusun diye..Yeğenimin minibüsüne her gün ceza yazdırırdı bu zabıta müdürü denen kişi..dilim varmıyor artık.mahaleye geldiniz.Baklavayla...misafir eyledik.oyda verdik..Bunlardan kurtulun.Ülkücüler temiz çocuklardır.Bu eski zabıta müdürü tiplilerden kurtulun evladım.Partinize onları sokmayın.

  src-33@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 1538  Tarih : 29.06.2012 / 11:43:40

Güne Bakış Gazetesi yetkilisinden  özel bilgilendirme... Web Sitemize, haberlerimize veya köşe yazarlarımıza  yapılan yorumlar da; hakaret,  küfür veya kişilk haklarına saldırı olması halinde bu yorumlara onay vermiyorum ve yayına almıyorum. Bu haber için bu saate kadar yüzlerce yorum yapıldı. Bunlar arasında yukarda bahsettiğim nitelikte olanların sayısı, (Küfürlü, hakaret içeren, kişilik haklarına saldırı nitelikli) onayladıklarımın iki katıdır. Bu nedenle yorumunu yayında göremeyen arkadaşlarımın; sebebin bu olduğunu bilmesini isterim. Üsturuplu yazılan yorumların hepsini yayına almış bulunmaktayım. Yeni gelemn yorumları yayına almayada da devam ediyorum. Yorumları özenle süzgeçten geçiriyor ve tarafları rencide edecek anlatımları maalesef silmek zorunda kalıyorum. Bu kuralın bilinmesini isterim. Bu kuralın dışındaki her türlü cevap hakkı, savunma, bilgilenme veya sahiplenme yorumları; yayına alınacaktır. Öte yandan yorum yapan arkadaşların isimlerini yazmaları gerekmektedir.

 

Ayrıca siteyi ele geçirmek için sabahtan beri 40 bin türlü yola başvuran, 40 bin türlü hecleme yolunu deneyen işgüzar arkadaşlara 2 çift lafım var. Kullandığınız kodlar ve yöntemler çok eskide be... Boş yere uğraşıpta o güzel kafanızı yormayınız. Başaramayacaksınız...

Saygılarımla...

Nurgül Yılmaz

Güne Bakış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

  nurgulyilmaz45@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 1537  Tarih : 29.06.2012 / 11:38:00

 Kardeş Cengiz Şişmanlar'ı kaç kere ak parti il,ilçe binasına girerken gördün.Yoksa il,ilçe başkanlarınlamı gördünüz,milletvekilleriylemi gördünüz?Cengiz Şişmanların Hira dağı kadar müslüman,Tanrı dağı kadar ülkücü olduğunu biliyoruz,siz hangi ocaklarda yetiştiniz yorum yapıyosunuz?Bu memlekette çok değerli bir ocak başkanlığı yapmış Zafer Şişmanların amca oğlu olduğunu unutmayın...Sizleri düşüncelerinizle başbaşa bırakıyorum,herkez neyin ne olduğunu,kimin kim olduğunu biliyor...Biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz...Allah'a Emanet olun...

  alitasusagi@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 1537  Tarih : 29.06.2012 / 11:22:00

 sadece gülüyorum kime mi onuda siz bulun!!!

  hasan-esinim@hotmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 1538  Tarih : 29.06.2012 / 11:11:09

"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1 2 3 [4] 5 6 7     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


34-10   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı
MHP ilçe yönetiminden Vali’ye ziyaret

Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR
Meğer O da kanser oluyormuş
Gelenek bu yılda bozulmadı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
BUDAKTA HASTALIK BULAŞIYOR
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com